16 Ekim Koç Burcunda Dolunay ve Güneş & Uranus Karşıtlığı

Ekim 2016

shutterstock_294598565
Bugün -12 Ekim-  itibarıyla Terazi burcunda ilerleyen Güneş ve Koç burcunda gerileyen Uranus karşıt açı enerjisini yaymaya başladılar.
Etkisi hafta sonunda hat safhaya çıkacak ve 18 Ekim Salı gününden itibaren azalacak olan bu gergin açıya 16 Ekim Pazar sabahı bir de dolunay eklenecek. Dolunay’ın yöneticisi Mars’ın Pluto ile kavuşumda olması da gökyüzünü biraz daha gergin ve iddiacı bir enerjiye taşıyor.
Dolunaylar her ay yaşanan ve Güneş ile Ay’ın birbirinden en uzak noktaya gelmesi ile oluşan ve ağırlıklı olarak, zıtlık ile beliren uzlaşma ihtiyacının doğduğu dönemlerdir. Bir çok şey dolunay dönemlerinde su yüzüne çıkar, çünkü Ay bu dönemde güçlü olduğu için ve Ay bedenimizdeki suyu yani duyguları harekete geçirme gücüne sahip olduğu için duyguları bastırmanın veya kontrol etmenin, irade kullanmanın en zor olduğu dönemlerdir. Dolunaylara güçlü gezegenler eşlik ettiği zaman, özellikle bu gezegen Ay ile beraber ise duygular ile hareket etme dürtüsü çok daha belirgin hale gelir.
Güneş ve Uranus’ün etkisi bugün başlayan karşıt açısına Cumartesi gecesinden itibaren Ay da Uranus tarafında yer alarak katılacağı için, dürtüsel ani kararlar sonucu, içinde bulunduğumuz şartların sarsıntı geçirmesi söz konusu olabilir. Ancak her gökyüzü olayı gibi bu enerji de ağırlıklı olarak olayın gerçekleştiği derecelerde gezegeni veya önemli bir noktası olan kişilerin hayatında gözle görülür olaylara sebebiyet verir. Öncü burçların 20-24 dereceleri arasında herhangi bir gezegeni olan kişiler önemli  günlerin başlangıcındalar diyebiliriz.
Koç, Terazi, Oğlak ve Yengeç burçları öncü burçlardır.  Ay burcu, Yükselen burcu 20-24 derece arasında bu burçlardan birinde olan kişiler için iz bırakacak olayların geldiği günler. Ancak bunun ana sebebi dolunay değildir, dolunay olayların bu dönemde ortaya çıkmasına sebep olur. Ana sebep Uranus’ün öncü burçlardaki gezegenlerinize yaptığı sert açıdır.
Uranus dokunuşu demek, beklenmedik bir şey demektir. Bazen sarsıcı, bazen sürpriz olarak kendini gösterir ancak özünde karşı çıkmak, razı olmamak vardır. Koç burcundaki Uranus şartlardan razı değildir. Çünkü enerji astrolojide Koç burcu 1. çakra dediğimiz, Mars merkezine denk gelir ve  içine doğduğumuz şartları ve içinde bulunduğumuz şartları temsil eder. Buradaki önemli Uranusyen hareketler ise bu şartlardan özgürleşme isteğimiz sonucu başkaldırma dürtümüzü tetikler.
Akslar dediğimiz 1., 7., 10, 4. evinden etki alan kişilerin, genel hayatları, evlilikleri, yaşadıkları yer ve kariyerleri ile ilgili sürpriz, beklenmedik veya sarsıcı yüzeye çıkışlar yaşanacaktır. Uranus’ün dahil olduğu gökyüzü olayları ile ilgili öngörü çok zordur. Hayat alanını söyleyebiliriz genellikle ancak iyi veya kötüsünü söylemek zordur. Örneğin, 7. evi, Venüs’ü, Ay’ı, 7. ev yöneticisi etkilenen kişiler bazen ani bir evlilik kararı alabilirken, ani bir boşanma kararı da alabilmektedirler. Aynı şekilde örneğin 10. evi veya 10. ev bağlantılı bir gezegeni etkilenen kişiler bazen sürpriz iş teklifleri alırken, bazen ani bir şekilde işlerini kaybedebiliyorlar.
Güneş ve Uranus’ün karşı karşıya olması aslında bedendeki görevini doğru düzgün yapmayan patrona karşı bir ayaklanma gibidir. Uranus, Güneş’i provoke ederek onu harekete geçirmeye çalışmaktadır. Hareketin hangi enerji ile olması beklenmektedir diye sorduğumuzda ise cevap; Terazi enerjisi ile, yani orta yoldan, uzlaşmacı, zarafet ve barış niyetinin hep ajandada olduğu birlikte hareket etme enerjisidir.
Sadece bu ihtiyaç 15-16 Ekim tarihlerinde yaşanacak dolunayın etkisi ile dürtüsel ve aceleci tepkiler nedeniyle sekteye uğrayabilir.
Dolunay zamanlarında az su içmek işe yarar. Uranus bedendeki elektriği harekete geçirdiği için her türlü topraklama egzersizi, toprağa çıplak ayak ile basmak, yerde 15 dakika hareketsiz yatmak faydalı egzersizlerdir.
Herkese güzel sürprizli bir dolunay dilerken, yeni kitabım “Güneş’in Doğsun” da  güncel gökyüzü olaylarından en az hasarla çıkmamıza yardımcı olabilecek  gezegen egzersizlerinin çoğunun bulunduğunu bildirmek isterim.
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü