Acı Çekmek Özgürlükse, Özgürüz İkimiz de

Ocak 2016

aci
Güneş Kova burcuna geçti. Özgürlüğün, asiliğin, arkadaşlığın, dostluğun burcuna. Özgür olmak ve yalnız olmak birbirinden çok farklı iki kavramdır. Kova burcu yalnızlığın burcu değildir, yalnızlık bir faz önce Oğlak burcu ile birlikte geride kalmıştır. Kova burcu birlikteliğin burcudur. Herkesle bir arada olabilmenin, gülmenin, güldürmenin, insanlığa susadığı özgürlüğü getirmenin burcudur. Özgürlük en yüce mertebelerden biridir; sadece geçmişi geride bırakabilenlerin yükselebildiği bir mertebe.
Kova burcunda doğanlar, sanıldığı gibi özgür ruh değildirler, tam tersi, özgürleşmeyi öğrenmek için buradadırlar. İçine doğduğumuz burcun özellikleri içimizde gömülü bir hazine gibidir; tırnaklarımızla kazarak ortaya çıkardığımız bir hazine. Kova burcu insanları tırnaklarıyla kazdıkları topraklardan özgürlüğü çıkartmaya çalışırlar bilerek veya bilmeyerek. Kova burcu insanları geçmişten özgürleşmenin mümkün olduğunu insanlığa göstermek ve umut olmak için buradadırlar. Geçmiş bize bugün mutlu olabilelim diye armağan edilmiştir; oysa biz o armağanı geri vermek istemeyiz; sımsıkı sarılırız çoğu zaman. Birçok Kova burcu, Yükselen Kova, Venüs veya Ay Burcu Kova olan kişiler ve Yükselen burcu Aslan olan kişiler ilişkilerde dikiş tutturamaz.
Hatta 11. evinde Ay veya Venüs’ü olanlar da öyle. Ya dikiş tutturamazlar ya da ilişkiler çok önemli sancılar getirir hayatlarına. Sebebi özgürlük ile yalnızlığı birbirine karıştırmalarıdır. Yalnızlık bir özgürlük değildir. Yalnızlık, yalnızlıktır.Özgürlük ise tüm korkulardan özgürleşmektir, geçmişte yaşananlardan, geçmiş tecrübelerden özgürleşmek. Geçmişten özgürleşebilen kişiler ilişki yaşamaktan korkmazlar. Tabii ki ilişki bağımlılığını kast etmiyorum, bazılarımızın programı yalnızlığa tahammül edememek üzerine kurulu olduğu için, sürekli el altında birini tutmak üzerinedir ki o bambaşka bir roman.İlişki yaşamaktan korkmamak demek kalabalıklar içinde, birliktelikler içinde kendin olma özgürlüğünü koruyabilmektir. Kova burçları için deli, öngörülemez, sıra dışı denir. Doğrudur ama sadece tırnakları ile hazinesine ulaşan Kova burçları böyledir.
Tüm Kova burçlarının hazinesi farklı derinliklere gömülüdür. Delidirler, öngörülemezler, sıra dışıdırlar, çünkü işler istedikleri gibi gitmeyince başkaldırma gücüne sahiptirler. Zodyak’taki en son sabit burç olarak muazzam bir güce ve inatçı yapıya sahiptirler. Özellikle geleceğe dair umut ve inançlarını sarsmak çok zordur. Onlar insanlığa inanır, geleceğe inanır, insanlığı gelecekte güzel şeyler beklediğine inanır ve bunun için çalışır.
Bir kişinin burcu Kova ancak Yükselen Burcu Yengeç, Oğlak veya Balık burçlarından biri ise veya Ay burçları bu burçlardan biri ise maalesef gömülü hazinelerine ulaşmaları ya çok zaman alır (Oğlak yükselen), ya yaptıkları kazıya sürekli gözyaşı eşlik eder (Yengeç yükselen), ya da hiç bitmeyen bir kafa karışıklığı (Balık yükselen) ile sürekli yollarını kaybederler.
Bu nedenle bazı Kova burçları egodan uçarken, bazıları gayet geleneksel, aileci veya kabullenici bir portre çizerler. Ancak tüm yaradılış bir hazine avı üzerine kurulu olduğu için Kova burçlarının her daim sağ gösterip sol çakma ihtimalini beklemenizde fayda var. Yürüdükleri yol, yani yükselen burçları ne olursa olsun, gerçek kişilikleri yani özleri, astrolojik deyişle Güneş burçları her zaman baskı altında ortaya çıkar. Tıpkı kömürün elmasa dönüşmesi gibi, kömür sandığınız bir Kova burcu fazla baskıya tabii olursa bir elmas olarak karşınıza çıkabilir ve ilk yürüyeceği yer kapıdır. Sevgili Kova burçları siz de bir elmassınız, herkes gibi. Size kömür muamelesi yapılmasına izin vermeyin, derhal kapıya yürüyün ama asla kapının diğer tarafında yalnızlık olmasın.Siz özgür olmak için doğdunuz, yalnız olmak için değil.Sevgililer gününüz şimdiden kutlu olsun…
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü