Aslan Burcunda Ay Tutulması

Ocak 2018

459
31 Ocak Çarşamba günü Aslan burcunda bir Ay tutulması yaşayacağız.
Tutulmalar hayatımızda çok önemli bir fazın sonuna geldiğimizi bize haber veren  gökyüzü olaylarıdır.
Tutulmalar döneminde kadersel olaylar yaşarız ve enerjinin yaptırım gücünün çoğaldığı günler söz konusudur.  Tutulmanın yaklaştığı günlerde özellikle tutulmadan birinci derecede etkilenen gezegenleri olan kişiler önemli kararlar almak zorunda kalırlar. Ay tutulmaları her zaman uzlaşma ihtiyacı getirir.
Ay tutulmaları ve Güneş tutulmaları her yıl yaklaşık 4 defa (2018’de 5 defa)  aks dediğimiz birbirinin zıttı burçlarda gerçekleşir. Aslan / Kova aksının ilk tutulmasını 2016 yılının Ağustos ayında yaşadık.
İçinde bulunduğumuz tutulmaların geneline baktığımızda 2016 Ağustos / 2019 Ocak tarihleri arasında Aslan/Kova aksında toplam 9 tutulma görüyoruz. Bu tutulmaların  4 tanesini geride bıraktık. 31 Ocak tarihinde serinin 5. tutulmasını yaşayacağız.  Yani olmakta olan olaylar zincirinin tam orta noktasındayız. Toplam 9 tutulmadan oluşan Aslan/Kova aksındaki tutulmaların 6 tanesinin Ay tutulması olması ve serinin 2016’da bir Ay tutulmasıyla başlayıp, 2019’da bir Ay tutulmasıyla tamamlanması aslında bu tutulma serisindeki  Ay tutulması enerjisinin baskınlığını gösteriyor.
Ay tutulması ve Güneş tutulması arasındaki fark; Güneş tutulmasında her iki gezegen de aynı burçta yer alırken, yani enerji tek şeye odaklanmışken,  Ay tutulmasında Güneş ve Ay zıt burçlarda yer alırlar. Küçük bir not olarak hatırlatalım, gezegen olmamalarına rağmen Ay ve Güneş astroloji terminolojisinde gezegen olarak anılır.
Ay tutulmaları güçlü dolunaylardır. Ay tutulması zamanlarında duygular ve irade orta noktayı bulmaya zorlanır. Ay tutulmaları için bitişlere denk geldiği yönünde genel bir kanı vardır. Kısmen doğrudur, kısmen geçersiz bir bilgidir. Çünkü Ay tutulmaları bitişlerden ziyade bir şeylerin hayatımızda çok net olarak görünür hale gelmesine işaret eder. Şüphelendiğiniz bir eşin – sevgilinin sizi aldattığı ortaya çıkabilir ve bir bitiş gerçekleşebilir. Şüphelendiğiniz ve yolda olduğunu düşündüğünüz bir evlenme teklifi gelebilir ve bir başlangıç gerçekleşebilir.
 Aslında bütün tutulmalar hem başlangıçlara, hem bitişlere aynı anda işaret ederler. Bir şeyi bitiş veya başlangıç olarak görmemiz, bitene veya başlayacak olana bağlılığımızla doğru orantılıdır. O nedenle her tutulmada olduğu gibi bireysel hayatlarımızda  aynı olayı yaşasak dahi her birimiz için duygu dünyamızda yaşadığımız şey farklı olacaktır. Ölümden, düğüne en geniş yelpazede dahi bireysel duygu durumumuz büyük farklılıklar taşır. Her düğün sahibini sevindirmez, her ölüm sahibini yasa boğmaz. Gidene ve gelene olan bağlılık mutluluk ve yası yaratan ana faktördür.
Bir Ay tutulması söz konusu olduğunda her şart altında (olay mutlu dahi olsa) stres ve gerginlik olaylara eşlik eder. Her  bir tutulmanın hangi Ay düğümü tarafında  gerçekleştiği de ayrı bir önem taşır.
Örneğin içinde bulunduğumuz Aslan/Kova aksındaki tutulmalardan Aslan ayağında gerçekleşen tutulmalar yapmamız gereken şeyleri, gitmemiz gereken yönü bize göstermeye çalışırken, Kova ayağında gerçekleşen tutulmalar geride bırakmamız veya çok kontrollü olmamız gereken şeyleri bize gösterir .
Bir kaç kelimeyle Aslan ayağı ve Kova ayağının işaret etiği konular ve birbirine bağlı bu iki enerjinin nerede yolları ayrıma riski taşıdığı, nerede gerginlik çıkardığına göz atalım.
Aslan burcu “Ben” demektir. Kova burcu “Herkes” demektir.
“Ben” kavramı “Herkes” kavramının içine girdiğinde bireyselliğini yitirme riski taşıdığı yönünde tehdit hissederse veya bunun tam tersi durumda  “Herkes” kavramı “Ben” kavramını  tehdit olarak görmeye başlarsa bu iki enerji arasında gerginlik başlar. Aslan / Kova aksında gerçekleşen tutulma dönemlerindeki ana tema aslında budur. Bir kişi veya herkes.
Hikayenin geri kalanı bu temanın etrafında detaylanır.
2016 yılından bu yana tutulmaların Aslan ayağı Kuzey Ay Düğümü tarafına denk geldiği için, insan sevgisi, insanlık sevgisinin önüne geçmeye çalışıyor diyebiliriz. Genel enerji bireye duyduğumuz sevgi düzeyimizi yükseltmek yönünde.
Aslan burcu bir insanı sevmenin enerjisidir, Kova burcu ise insanlığı, yani herkesi sevmenin enerjisidir.
Kuzey Ay Düğümü Aslan burcunda ilerlerken bize vermeye çalıştığı mesajı bir dost sohbeti  formatına çevirirsek, şöyle bir şey ortaya çıkabilir:  
Sen önce bir insanı sevmeyi öğren, insanlık başının çaresine bakar, sen insanlığı dert etme…
Sen önce bir insanı sevecek, bir insana sadık kalacak kadar cesur ol,  bir insan için gerektiğinde tüm dünyayı karşına alacak cesarete eriş ki, zamanı geldiğinde başkalarının sevdikleri şeylere saygı duyabilesin…
Sen bir insanı sevmeden, gerçekten sevmeden, başkasının sevdiği bir şeye saygı duymanın, başkasının sevdiği bir şeye el uzatmamanın, dil uzatmamanın gereğini veya bunu yaptığında seni bekleyen tehlikesini anlayamayacaksın. Çünkü sevginin ne demek olduğunu bilmediğin için, sevdiğine el uzattığın, dil uzattığın  insanın yapabileceklerinden bihabersindir…
31 Ocak tarihinde yaşayacağımız Aslan burcu Ay tutulması  11 derecede gerçekleşecek ve ağırlıklı olarak Aslan ve Kova burçlarının ilk yarısında doğan kişilerin hayatlarına birinci derece görünür etkiler getirecektir.
Bir burçta tutulma olması o burçtaki herkesi birinci dereceden etkileyecek, diğer kişilerin hayatlarında bir etki yaratmayacak  anlamı taşımaz. Her zaman önemli olan şey tutulmanın gerçekleştiği derece ve bu derecenin bizlerin doğum haritasında herhangi bir gezegene veya noktaya yakın olup olmadığıdır.
 31 Ocak tarihinde yaşayacağımız  ay tutulmasından daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günlerini aşağıda bulabilirsiniz.
Tutulmadan I. derecede yumuşak etki alma ihtimali olan kişiler
28 Temmuz – 10 Ağustos  arası doğumlu Aslan burçları
Ay burcu , yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı  7  ile 15 derece arası  Aslan burcu  olan kişiler
28 Mart- 4 Nisan arası doğumlu Koç burçları
29 Kasım – 6 Aralık arası doğumlu Yay burçları
Ay burcu, yükselen burcu, tepe noktası veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı  8 ile 14 derece arasında  Koç veya Yay burcunda olan kişiler
Tutulmadan I. derecede sert etki alma ihtimali olan kişiler
26 Ocak-  5 Şubat arası doğumlu Kova burçları
28 Nisan- 4  Mayıs arası doğumlu Boğa burçları
31 Ekim – 6 Kasım  arası doğumlu Akrep burçları
Ay, burcu, yükselen burcu, tepe noktası veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 7 ile 15 derece arasında Boğa, Akrep veya Kova burcunda olan kişiler.
Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Merkür sert etki alıyor ise;  değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir. Ses ve nefes çalışmalarıyla sert etkilerle başa çıkma gücünüzü artırabilirsiniz.
Venüs sert etki alıyor ise;  değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.  Kuralsız dans Venüs sert etkilerini en rahatlatan egzersizler arasında yer alır. Ayrıca dizler ve bel bölgesini hedef alan esneme  hareketleri de faydalı olacaktır.
Ay sert etki alıyor ise;  ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz. Nefes çalışmaları, kolları güçlendiren çalışmalar  Ay’a gelen sert etkilerle başa çıkmak için fayda sağlar.
Güneş sert etki alıyor ise;  özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Mide kısmını  (Core bölgesi) güçlendiren çalışmalar, omuriliği döndürme egzersizleri Güneş’e gelen sert etkileri hazmetmemizde yardımcı olur.
Mars sert etki alıyor ise;  kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir. Kasıkları açma çalışmaları, doğa yürüyüşleri ve birlikteyken tehdit altında hissetmediğimiz birilerine sarılmak Mars’a gelen sert etkilerle başa çıkarken kendimize veya başkalarına zarar verme ihtimalimizi minimuma düşürür.
Bunun dışında yükselen burcunuza göre yukarıdaki etkileri yaşama ihtimaliniz olan hayat alanını veya konuları maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz. 
Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olan konu başlıklarına da bakmanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Aslan iseniz, Yükselen Yengeç ve Yükselen Başak’ı da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
Hayatınızda olup bitmeye çalışan belirgin veya buğulu olaylar dizisini değerlendirirken Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar olup biten ana temaya odaklanmanızda fayda var. Özellikle Mayıs 2017 tarihinde Ay düğümlerinin de Aslan / Kova aksına geçmesiyle birlikte tutulmaların gücü ve belirgin etkileri arttı. Böyle bir zincir halinde düşündüğünüzde olup bitenleri, olmaya çalışanları, olmaya çalışanların nedenlerini ve nereye doğru gittiğini (çünkü bu akstaki tutulmalar 2019 Ocak ayına kadar devam edecek) daha iyi idrak etme şansı yakalayabilirsiniz.
Yükselen Koç: Aşk, çocuklar, sanat, spor veya rahatlık bölgenizi bırakmanız gereken durumlar
Yükselen Boğa: Aileniz, anne-babanız veya evinizle ilgili konular
Yükselen İkizler: Kardeşleriniz, seyahatler, kontratlar, sözlü veya yazılı anlaşmalar
Yükselen Yengeç: Para, yetenekleriniz, değerleriniz, sahip olduklarınız ve  öz değerinizi hedef alan olaylar
Yükselen Aslan: Hayatınızın genelini etkileyecek olan, bedeninizi, fiziksel görünüm veya fiziksel sağlığınızı ön plana çıkaran olaylar
Yükselen Başak: Geçmişe bağımlılığınız, geçmiş acılarınız veya hayatınızdaki gizli kapaklı, sizin de bilmediğiniz kontrolünüz dışındaki bazı konuların açığa çıkması
Yükselen Terazi: Arkadaşlarınız, sosyal çevreniz, gruplar ve gelecek umutlarınızla ilgili konular. Doğru arkadaş, doğru gelecek
Yükselen Akrep: Toplumsal statünüz, kariyeriniz, hayatınızdaki otorite figürleri ile bağlantılı konular
Yükselen Yay: Hukuki konular, yurtdışı ve eğitim konuları, yabancılar, eşin akrabaları ile ilgili konular
Yükselen Oğlak: Borçlar, krizler, seks, eşin geliri ile ilgili konular, ölmüş veya yeniden doğmuş gibi hissettiren olaylar
Yükselen Kova: Evlilik, ilişkiler, ortaklar veya rakipleri gündeme getiren olaylar
Yükselen Balık: Sağlık, işyeriniz, iş arkadaşlarınız, evcil hayvanlarınız, günlük rutininiz veya günlük beslenme alışkanlıklarınıza dair olaylar
Aslan burcu onurlu olmanın, gururlu olmanın burcudur. 
Bir insanı sevmenin, bir insan tarafından sevilmenin onurunu, gururunu yaşamanız dileğiyle… 
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü