Aslan Burcunda Ay Tutulması

shutterstock_399186373

 

Tutulmalar hayatımızda çok önemli bir fazın sonuna geldiğimizi bize haber veren  gökyüzü olaylarıdır. Ay tutulmaları ve Güneş tutulmaları her yıl yaklaşık 4 defa aks dediğimiz birbirinin zıttı burçlarda gerçekleşir.  Bu yıl Başak/Balık aksının son tutulmasını ve Aslan/ Kova aksının devam tutulmalarını yaşayacağız.
Bu yılın ilk tutulması 11 Şubat 2017 tarihinde Aslan burcunda Ay tutulması olarak gerçekleşecek. 18 Ağustos 2016 ‘da  Kova burcunda bir Ay tutulması yaşadık ve şimdi Aslan burcunda bir Ay tutulması yaşayacağız.  Aslan/ Kova aksında henüz bir Güneş tutulması olmadı. Bu akstaki ilk Güneş tutulması 21 Ağustos 2017 ‘de gerçekleşecek.
Aslan / Kova tutulmalarını en son Ağustos 1998 – Şubat 2000  tarihleri arasında yaşadık.  Geçmişteki tutulma  döneminde yaşadığınız  duygu durumları (olaylar değil, duygu durumları) tekrarlayabilir.  Bir önceki Aslan/ Kova tutulmalarında hayatınızın hangi fazının sonlandığını hatırlayarak, tutulmaların tetikleyeceği hayat alanınızı daha net görebilirsiniz.
Bu yılki Aslan/Kova tutulmaları tam etki gücünü Ağustos 2017 tarihinden  itibaren göstermeye başlayacak. Çünkü tutulma dediğimiz göksel olaylar astrolojide ay düğümleri dediğimiz göstergelere yakın gerçekleşen dolunay ve yeniaylardır. Aslan burcunda gerçekleşecek olan 11 Şubat tutulmasında Ay düğümleri halen Başak/ Balık aksında seyrediyor olacak. O nedenle Şubat ayı tutulmalarından 26 Şubat’taki Balık burcu Güneş tutulması, düğümlerle aynı burçta gerçekleşeceği için daha güçlü bir tutulma.
Tutulmalar döneminde kadersel olaylar yaşarız ve enerjinin yaptırım gücünün çoğaldığı günler söz konusudur.  Tutulmanın yaklaştığı günlerde özellikle tutulmadan birinci derecede etkilenen gezegenleri olan kişiler önemli kararlar almak zorunda kalırlar. Ay tutulmaları her zaman uzlaşma ihtiyacı getirirken, Güneş tutulmaları yeni başlangıçlar getirir.
Bir burçta tutulma olması o burçtaki herkesi birinci dereceden etkileyecek anlamı taşımaz. Her zaman önemli olan şey tutulmanın gerçekleştiği derece ve bu derecenin bizlerin doğum haritasında herhangi bir gezegene veya noktaya yakın olup olmadığıdır. Bir tutulma bir burcun orta derecelerinde (14-16 derece ) gerçekleştiği zaman o burçtaki herkes etkilenir. Örneğin 7 Ağustos 2017 tarihinde 15 derece Kova burcunda bir Ay tutulması yaşanacak. Bu Ay tutulması tam orta derecede gerçekleşeceği için hem Kova, hem Aslan burçlarının tamamına yakınında büyük görünür etkiler getirecek.
11 Şubat’ta yaşayacağımız Aslan burcu Ay tutulması ise 22 derecede gerçekleşeceği için, ağırlıklı olarak Aslan ve Kova burçlarının ikinci yarısında doğan kişilerin hayatlarında birinci derece görünür etkiler getirecektir. Tüm gökyüzü olayları 3 farklı kademede etki yaratır. Birinci derece etkiler kişilerin dolaysız ve görünür şekilde kendi hayatlarını etkiler. İkinci derece etkiler de kişilerin hayatlarında etki yaratır ancak bu etki çoğu zaman dolaylı bir etkidir, üçüncü derece bir etkide kalıcı bir olayın kendi hayatında gerçekleşmesinden ziyade bir olaya tanıklık etmek söz konusudur.
Bir düğünü örnek olay olarak alırsak; birinci derece etkide düğün sahibi kişinin kendisidir, ikinci derece etkide düğün sahibi kişinin önemli bir yakınıdır, üçüncü derece bir etkide kişi sadece düğüne tanıklık eden bir davetlidir.
Burçlara geçmeden önce aşağıda 11 Şubat’taki ay tutulmasından daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günleri yazılı.
Tutulmadan I. derecede yumuşak etki alma ihtimali olan kişiler
8 Ağustos-20 Ağustos  arası doğumlu Aslan burçları
Ay burcu , yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 17 ile 27 derece arası  Aslan burcu  olanlar
9 Nisan-15 Nisan arası doğumlu Koç burçları
11 Aralık -17 Aralık arası doğumlu Yay burçları
Ay burcu, yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 20-24 derece arasında  Koç veya Yay burcunda olanlar
Tutulmadan I. derecede sert etki alma ihtimali olan kişiler
6 Şubat- 16 Şubat arası doğumlu Kova burçları
10 Mayıs- 16  Mayıs arası doğumlu Boğa burçları
11 Kasım- 17 Kasım arası doğumlu Akrep burçları
Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Örneğin;
 Merkür sert etki alıyor ise değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir.
Venüs sert etki alıyor ise değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.
Ay sert etki alıyor ise ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz
Güneş sert etki alıyor ise özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
Mars sert etki alıyor ise kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir.
11 Şubat’ta yaşayacağımız Aslan burcu Ay tutulmasının  genel etkilerini ve doğum haritanızda hangi aksa denk gelip, hangi hayat alanınızı etkilediğini  aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu etkiler tamamen Yükselen burcunuza göre çıkarılmıştır.  Her zamanki hatırlatmamı yinelemek isterim “Burçlara göre” diye başlayan bütün yazılar yükselen burca göre yazılan yazılardır.
Olayların gerçekleşme ihtimali olan hayat alanları yükselen burcunuza göre aşağıdaki gibidir. Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olanları da okumanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Balık iseniz, Yükselen Kova ve Yükselen Koç’u da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
Lütfen değerlendirmenizi yaparken Ağustos 2016’da hayatınızda gerçekleşen olayları hatırlayarak yapın, çünkü 11 Şubat tutulması Ağustos ayının  rövanşı niteliğinde olan bir tutulmadır.
Tutulmanın ana teması insan aşkı ve insanlık aşkı arasında denge kurmak, sahip olduğu gücü kullanırken insanlık aşkı kılıfında insanı harcamaya meylin farkına varmaktır. Nasıl ki bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürüyorsa, bir insanı sevmenin de,  bütün insanlığı sevmekle aynı şey olduğunu deneyimlemek üzerine bir tutulma ile karşı karşıyayız.
Aslan burcu gerçek aşkın burcudur. Aslan burcu insanı, Kova burcu insanlığı sever. Aslan/ Kova aksında gerçekleşecek olan bu tutulma şimdi insan sevme zamanı diyor.

 

Yükselen Burcunuz
11 Şubat 2017
Aslan Burcu Ay Tutulması
Yükselen Koç
Tutulma yükselen Koçların 5. evinde gerçekleşiyor ve 5/11 aksını etkiliyor. Bu aksta gerçekleşen tutulmalar çocuklar, romantik ilişkiler, gerçek özünüzün ne kadar sahne alabildiği, kendinizi ne kadar özgür hissettiğiniz, başkalarının onayına ve alkışına duyduğunuz ihtiyaç, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ile ilgilidir. 5. ev Güneş’in evidir. 11 Şubat tutulması sizin Güneş’inizin doğmasını neyin sağladığını size gösterebilir. Bu bir çocuk olabilir, bir sanatsal faaliyet veya hobi olabilir, bir aşk olabilir, bir arkadaş, bir sosyal sorumluluk projesi olabilir. 11. ev Uranus’ün evidir ve Uranus özgürleşmekle ilgilidir. 18 Ağustos 2016 tarihindeki tutulma size nelerden özgürleşmeniz gerektiğini göstermiş olabilir, 11 Şubat tutulması ise size neleri sevmeyi öğrenmeniz gerektiğini gösterecek. Aslan burcu Güneş, Kova burcu Uranus tarafından yönetilir ve birbiriyle bağlantılı enerji merkezleridir. Enerji astrolojide sadece doğru çalışan bir Güneş sizi özgürlüğe, yani Uranus’e taşıyabilir. Doğamayan veya yakan bir Güneş’iniz olması sizi özgürleştirmekten ziyade köleleştirir. Çocuklarınız, ününüz, sportif veya sanatsal başarılarınız, aşklarınız, insani projelere destekleriniz, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz, gelecek için kurduğunuz hayallerin sizi ısıtan, hayatınızı aydınlatan konular mı yoksa yakan kavuran konular mı olduğu ile yüzleşme zamanındasınız.
Yükselen Boğa
Yükselen Boğaların 4. evlerinde ve 4/10 aksında gerçekleşiyor. Ev hayatlarını doğrudan etkileyen olaylar getirecek olan bir tutulma. Yükselen Boğalar tüm insanlığı sevmelerine yarayacak bir tek kişiyi evlerinde arayabilirler. Ait olduğunuz kişi, ait olduğunuz yuva ile ilgili gelişmeler yaşama ihtimaliniz var. Anneniz ve genel olarak ailenizi ilgilendiren konularda sonuçlanmasını beklediğiniz olaylar da sonuçlanabilir. Anne-baba boşanması veya anne-baba barışması söz konusu olabilir. Köklerinizde, genlerinizde size aktarılmış hem armağanları ve hem de borçları, yani hem sevgi ve saygı dolu yanlarınızı, hem de saygısızlığa ve düzen bozuculuğa olan eğilimlerinizi kabul etme zamanı. Ulaşmak istediğiniz topraklar ile ait olduğunuz topraklar arasında belki seçim yapmak belki denge yaratmak durumunda kalabilirsiniz. Gerek iş, gerekse ev hayatı ile ilgili, anne ve babayı ilgilendiren konularla ilgili sürüncemede kalan şeylerin net ve kalıcı sonuçlara ulaşacağı günlerdesiniz. Kök noktası dediğimiz (IC) noktanızın derecesi 17-27 derece arası Aslan burcundaysa çok büyük ihtimalle ev hayatınızda önemli bir değişim sizi bekliyor. Çok seveceğiniz başka bir eve taşınma ihtimaliniz çok güçlü, ama belki işinize çok uzak olacağı için bir direnç gösterme ihtimaliniz olabilir.
Yükselen İkizler
Küçük dünyanız ve büyük dünyanızın ne olduğunu gördüğümüz 3/9 aksında tutulmanız gerçekleşiyor. Ay tutulma esnasında 3. evinizde olacak. Sevgi sizi sözcüklerde bekliyor. Birinci elden ilişki kurduğunuz kişilere sevginizi ifade etmek için uygun zamanlar. Bu kişiler, kardeşleriniz, komşularınız, anne-baba haricindeki yakın çevrenizden herhangi biri olabilir. Bu güne kadar sevgiyi uzaklarda aramış olabilirsiniz veya bilginizi, bilgeliğinizi, inançlarınızı ve etik değerlerinizi bahane ederek yakın çevrenizi yeterince önemli hissettirmeyi başaramamış olabilirsiniz. Tutulmanın gerçekleştiği alan sizin küçük dünyanız. 18 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen tutulma sizin büyük dünyanızda gerçekleşti. Aslan/Kova tutulmaları sizin küçük dünyanız ile en geniş dünyanız arasında sizi gezdirecek. Şimdi başkalarının da düşüncelerine saygı duyma zamanı, bir insanı dinlemek ona sevdiğinizi söylemenin en güzel yoludur. Sevdiğinizi söyleyemiyorsanız, onların söylediklerini dinleyerek, gerçekten dinleyerek onlara sevginizi hissettirebilirsiniz. Konuşmalarınız, yazdıklarınız, yakın çevreniz ile iletişim kurma tarzınız ya çok eğlenceli, ya da çok diktatörce. Özellikle kardeşiniz bu yapınızı size aynalayan kişi olabilir. Araba , ehliyet konuları, kısa seyahatler hepsi sizin için bu tutulmada dikkatinize gelecektir. Ana konu yakın çevreniz ile bağ kurma modelinizde gerçek sevgiye yer vermek ve özünüzü sevgi ve esprili bir şekilde ifade edebilmeyi başarmak.
Yükselen Yengeç
Yükselen Yengeçlerin para evi adı altında geçen aslında öz değer ve yetenekler evi olan 2. evinde gerçekleşiyor bu tutulma. Maddi şartlarınız ve yeteneklerinizi sergileyebilme konusu gündeminizde. Kendinize güvensizliğiniz nedeniyle kullanmadığınız yetenekleriniz olabilir, hiç para kazanmak zorunda kalmamış olabilirsiniz. Bu durum paraya ve yeteneklerinize gerekli değeri vermemenize sebep olmuş olabilir, ancak şimdi bu durumun vadesi dolmuş bir yaşam tarzı olduğu gerçeği kapınızı çalabilir. Çocuklarınız varsa onlar sizin en büyük hazineniz, tükenmeyen sermayeniz. Maddi veya manevi doğuştan size armağan edilmiş sermayenizin ne olduğunu anlamanızı sağlayabilecek bir tutulma.
Yükselen Aslan
Yükselen Aslanların hayat yollarında gerçekleşen ve etki gücü yüksek bir tutulma. Gerçek aşkın size ulaşmasını neyin engellediğini görebilirsiniz bu tutulmada. Kendi karakteriniz veya görünüşünüze olan hayranlığınız, kısacası kendinize duyduğunuz aşırı hayranlık sizi gerçek aşktan alıkoyuyor olabilir . Özellikle ikili ilişkiler, aşk ve evlilik konularında yaşadığınız iç çatışmalarınızın yolunuza kader olarak çıkacağı bir tutulma. Ağustos 2016’dan beri hayat yolunuzda önemli değişimler gerçekleşmeye çalışıyor, belki evlilik, belki boşanma nedeniyle başka bir hayatı deneyimlemeye başlamak üzeresiniz.
Yükselen Başak
Ne sizin ne de başkalarının farkında olduğu yanlarınızın gizlendiği 12. evinizde gerçekleşen bir tutulma. Gücünüzden, neşenizden, geçmişinizden gurur duymaya cesaret etmenizde fayda olduğunu gösterecek olaylar dizisi ile karşılaşabilirsiniz. Tutulma derecesinde gezegeniniz yoksa bu tutulma sizi içsel olarak etkileyecek, belki sizin bile farkına varmayacağınız, farkında olmadığınız hayat enerjiniz ile ilgili bir tutulma. Aşk bazen sizin düşmanınız olabilmekte ve siz bunun farkında olmamaktasınız. Karanlıktaki bir şeylerin aydınlandığı, bütün olarak kendinizi sevme, sevgi yoluyla iyileşme şansı yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mideniz, pankreas, karaciğer, ülser, gizli tansiyon, safra kesesi ile ilgili farkında olmadığınız bir hastalığın ortaya çıkarak iyileşme şansı yakalaması mümkün olabilir.
Yükselen Terazi
Tutulma yükselen Terazilerin 11. evinde gerçekleşiyor ve 5/11 aksını etkiliyor. Bu aksta gerçekleşen tutulmalar çocuklar, romantik ilişkiler, gerçek özünüzün ne kadar sahne alabildiği, kendinizi ne kadar özgür hissettiğiniz, başkalarının onayına ve alkışına duyduğunuz ihtiyaç, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ile ilgilidir. 11. ev arkadaşların, gelecek hedeflerinin, insani projelerin evidir. Doğru arkadaşlar sizi doğru hedeflere taşırlar. Bu tutulma sizin sosyal çevrenizle ve arkadaşlarınızla ilgili bir tutulma. Gerçek sevgiyi en iyi deneyimleyebileceğiniz hayat alanınız arkadaş ilişkileriniz. Bu tutulmada gelecek hedefleriniz , doğru arkadaş, doğru sosyal çevre, doğru gelecek planları sizin bir numaralı gündeminiz. Bu tutulmada aşk sizi arkadaşlar yoluyla ve grup aktivitelerinde veya sanal ortamda yakalayabilir.
Yükselen Akrep
TutulmaKim olmak istediğinizi gösteren 10. evinizde gerçekleşiyor. Yükselen Akreplerin iş hayatlarını ve toplum önündeki bilinirliklerini doğrudan etkileyen olaylar getirecek olan bir tutulma. Yükselen Akrepler toplum önündeki itibarlarına olan aşklarıyla yüzleşebilirler bu tutulmada. Ayrıca ketum ve gizemli dünyalarında yaşarken, bu tutulma ile toplum önüne çıkma, dikkat çekme, cesaretle kendilerini sahneye koyma arzularını tetikleyecek veya fırsat sunacak olaylar yaşayabilirler. Yükselen Akreplerin olmak istedikleri kişinin kim olduğu gerçeğiyle yüzleşme, kim olmak istediklerini görme şansları olan bir tutulma. Tepe nokta dediğimiz (MC) noktanın derecesi 17-27 derece arası Aslan ise tam özünüze uygun bir iş kapınızı çalmak üzere veya hali hazırda çaldı. Şüpheleriniz, şiddetli korkularınız ve ya hep ya hiç türü yaklaşımlarınızla bu fırsatı kaçırmamaya dikkat etmenizde fayda var.
Yükselen Yay
Yükselen Yayların 9. evinde gerçekleşen bir tutulma. Kendinizin en geniş versiyonunun ne olduğunu görme şansınız var bu tutulma yoluyla. Uzak yerler, bilmediğiniz konular, size yabancı insanlar yoluyla aşkı deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz. Her türlü fanatik inanç ve ahlaki değerler, hayatın derin manasını anlamak, farklı bakış açılarına gösterilen, gösterilmesi gereken saygı bu tutulmanın ana temaları. Derin bilgiye saygı duymayı öğrenmeniz, din gibi hassas konularda ben bilirimci veya alaycı tavırlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bildiğiniz denizlerden uzaklara açılma şansı da var. Yayıncılık, yurtdışı, akademik konular veya eşinizin ailesi ile ilgili beklediğiniz cevaplar var ise bu tutulma cevapları size getirebilir. Bu dünyada ördüğünüz rüyanızın veya görmek için geldiğiniz rüyanızın ne olduğu da aydınlığa çıkabilir.
Yükselen Oğlak
Yükselen Oğlakların en derin korkularının evinde gerçekleşen bir tutulma.
Samimi yakınlık dediğimiz seks, bir başkasının önünde çıplak kalabilme cesareti, ölüm, borç bunlardan hangisi en korktuğunuz şeyse o konu gündeminize gelebilir. Bu tutulma 8. evde gerçekleşiyor ve 8. ev ölümü dediğimiz ölüm şekli genellikle fiziksel değil, enerjisel bir ölümdür. 8. evini Aslan burcu yöneten kişiler sevgisiz bir seks hayatını kaldırmakta zorlanırlar. Bu tutulma belki gerçek aşk saplantısının ölmesi gereken bir tutulma olabilir.
Borçlar, vergiler hepsi bu tutulmanın konusu. Maddi gücün başkasında olduğu bir hayat yaşıyorsanız bazı krizlerle birlikte bu durumla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Kredi başvurularınızın sonuçlanması, vergi borçları ile ilgili bazı konular, mide, pankreas, karaciğer, safra kesesi bağlantılı ameliyatlar gündeminize gelebilir.
Yükselen Kova
Evlilik ve ortaklıklar ile ilgili beklediğiniz sonuçları alma zamanınız. Bu tutulma size yeni bir ilişki getirebilir veya halihazırdaki ilişkinizin gerçekte nereye gittiğinin farkına varabilirsiniz. Yükselen burcunuzun özgürlük maskesinin tersine bütün hayatınızda en çok istediğiniz şey bir hayat arkadaşına sahip olmak. Hayat enerjiniz, neşeniz, hayata olan sevginiz bir hayat arkadaşınız olması ile mümkün ve size bu ihtiyacınızı gösterecek bir tutulma. Kendinize komik, çocuk ruhlu bir eş bulmaya çalışmanızda fayda var. Ödün vermeyi öğrenmeniz gerekebilir.
Yükselen Balık
Tutulma 6. evinizde gerçekleşiyor. Bir sağlık problemi, işiniz, evde veya işyerinde sizin için çalışan kişiler, varsa ev hayvanlarınızı gündeminize taşıyacak bir tutulma. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bırakmak istediğiniz bir beslenme modeli varsa veya sigara, alkol, herhangi bir bağımlılığınız varsa bu tutulmayı takip eden günlerde bırakmanızda fayda var. Aslan / Kova tutulmaları 1,5 yıl boyunca sizin gizli ve açık hastalıklar hanenizde gerçekleşecek. Bağımlılıklarınızı mecbur kalmadan bırakmayı seçerseniz, tutulmaları daha kolay atlatabilirsiniz.

 

  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü