Balık Burcunda Ay Tutulması ve Burçlar

Eylül 2016

shutterstock_211008997
16 Eylül Cuma akşamı Balık burcunun 24 derecesinde bir Ay tutulması gerçekleşiyor.  Mars ile kare, Kiron ile kavuşumda gerçekleşen stresli bir tutulma. Ay’ın tutulma öncesi son açısı Mars ile ve sert bir açı. Bu demek oluyor ki Ay, Güneş ile karşı karşıya geldiğinde Mars’tan aldığı sert etkiyi üzerinde taşıyor olacak. Tutulma sonrası ise ilk açısını Jüpiter ile yine sert bir enerji ile gerçekleştirecek.  Jüpiter işin içinde olduğunda, abartılmayan bir iyimserlik ve inanç her zaman sert etkileri yumuşatmak için faydalı olacaktır.
Her yıl , 2 Güneş, 2 Ay olmak üzere ortalama 4 tutulma gerçekleşir. Tutulmalar Ay düğümleri ile bağlantılı oldukları için genellikle Ay düğümlerinin olduğu  burçlarda gerçekleşir ve yaklaşık 2 yılda bir tutulmalar burç değiştirir. Her Güneş tutulması  güçlü bir yeniay iken, her Ay tutulması güçlü bir dolunaydır.
Tutulmalar genellikle zorlayıcı ve zamanı gelmiş, karşı konulmaz olayların başlangıçlarını ve bitişlerini temsil ederler. Bizler yılda  4 defa tutulmaların etkileriyle bazı şeylere başlamaya ve bazı şeyleri sonlandırmaya zorlanırız. Zorlanmanın doğası tutulmanın gerçekleştiği burcun ve tutulma derecesinin aldığı açıların enerjisini taşırken, bireysel anlamda nasıl etkileneceğimiz doğum haritamızda tutulmanın hangi hayat alanımıza düştüğü ile ilgilidir.
Bizler bu yıl çok şanslı olduğumuz için 4 yerine 5 tutulma yaşıyoruz, yani 4 değil, 5 defa zorlanıyoruz. Beşinci ve yılın son tutulması 16 Eylül’de Balık burcunda Ay tutulması olarak gerçekleşiyor. Ay tutulmaları duyguların ve uzlaşma ihtiyacının tavan yaptığı, duygusal hareket etme eğilimimizin arttığı, dna kayıtlarımızın karşı konulamaz gücünü tetikleyen gökyüzü olaylarıdır. İnsan vücudunun  %60-%70 arası sudan oluştuğu için Ay’ın su üzerindeki kanıtlanmış etkisini  dikkate aldığımızda Ay tutulmalarının gücünü daha iyi anlayabiliriz. Tutulmalar Ay düğümleri dediğimiz göksel noktalara ne kadar yakın olursa tutulmanın gücü ve hayatımızda bırakacağı izi o denli artar. Bireysel olarak tutulma herhangi bir kişisel gezegenimize açı yapar, dokunur ise bizi çok şiddetli etkiler.
Astroloji döngülerle çalışan ve anlaşılabilen bir öğretidir. O nedenle daha önce benzeri noktalarda meydana gelen tutulmaları dikkate almak gerekir. Öncelikle yakın geçmişe gider isek 9 Mart 2016’da Balık burcunda  bir Güneş tutulması gerçekleşti. Bu tutulma yeni bir rüyanın başlangıcı tutulmasıydı. 16 Eylül’de yaşanacak Ay tutulması ise 9 Mart’ta hayalini kurduğumuz şeyler ile ilgili açık sonuçlar görme zamanıdır. Aynı şekilde 2015 yılının 20 Mart’ında 29 derece Balık burcunda çok önemli bir Güneş tutulması yaşanmıştı. 16 Eylül’de yaşayacağımız yeni  tutulma özünde ucu o zamanlara dayanan ve o zamanlarda yapılmış bir takım başlangıçların sonuçlarını bize getirecek olan bir tutulmadır.
16 Eylül’de Balık burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasının genel etkilerini ve doğum haritanızda Balık burcu ile yönetilen hayat alanının olası enerji dinamiğinin ne olduğunu aşağıda bulabilirsiniz. Bu etkiler tamamen Yükselen burcunuza göre çıkarılmıştır. Lütfen her zaman aklınızda bulunsun öngörü içeren ve  “Burçlara göre” diye başlayan bütün yazılar yükselen burca göre yazılan yazılardır. Yükselen burcunu bilmeyen bir kişi gökyüzü olaylarının hangi hayat alanını etkileyeceğini bilemez. Ancak tutulma direkt bir gezegenine etki ediyor ise  o zaman biraz fikir sahibi olunabilir ama yine de söz konusu gezegenin hangi hayat alanını etkilediğini bilmeden doğru düzgün öngörü yapılma olasılığı mevcut değildir.
Örneğin doğum saatinizi bilmediğiniz için yükselen burcunuzu bilmiyorsanız ama önemli bir gökyüzü olayı sizin Venüs’ünüze sert veya yumuşak dokunuş yapıyorsa, burada kesin olan bir şey var ki ilişkiler, yetenekler, para kaynaklı sert veya yumuşak etkilere maruz kalacaksınız. Fakat bizzat Venüs’ün doğum haritanızda hangi hayat alanında olduğunu ve Venüs’ün yönettiği burç olan Boğa ve Terazi burçlarının doğum haritanızda nereye düştüğünü bilmeden bu etkilerin  iş, ev, aile, çocuklarınız, arkadaşlarınız, sağlık, hastalık vs gibi hangi hayat alanında karşınıza çıkacağını bilemeyiz.
Aşağıdaki tabloda yükselen burcunuza göre tutulmanın gerçekleşeceği hayat alanını bulabilirsiniz. Ancak burçlara geçmeden önce  bu tutulmadan daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günleri yazılı.
Aşağıdaki açıklamalarda yumuşak etki, sert etki tanımlamaları var. Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Örneğin Merkür sert etki alıyor ise değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir.
Venüs sert etki alıyor ise değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla, değerlerinizle  zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.
Ay sert etki alıyor ise ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz
Güneş sert etki alıyor ise özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
Mars sert etki alıyor ise kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir.
Yumuşak etkilerde ise söz konusu gezegenin enerjisinde meydana gelecek etkilenmeden sizin de memnun olduğunuz anlamındadır. Akılda tutulması gereken bir diğer nokta da bu değerlendirmeler Balık burcunda 16 Eylül tarihinde yaşanacak olan tutulmanın değerlendirmeleridir. Bu tutulma sizin herhangi bir gezegeninize çok güzel bir etki getiriyor olabilir ancak aynı zamanda örneğin Pluto doğum haritanızdaki Ay’a kare açı yapıyorsa acı çektiğiniz bir dönemin içindesiniz demektir ve bu tutulmadaki güzel etki ileride sizin için çok önemli bir şeylerin habercisi de olsa şu anda çok derin bir can yanması yaşadığınız için, bu tutulma benim Venüs’üme gayet güzel etki ediyordu ama hiçbir işe yaramadı diye düşünebilirsiniz.
Astroloji genel bilgilendirmeleri  herkesi kapsayacak şekilde yapılabilmesi için belli bir göksel olayı çekip onun üzerinden yorum yapılabilmektedir. Herkesin doğum haritası bir bütündür ve bizim söz ettiğimiz gök olayları o bütünün tamamı değil, sadece bir parçasının durumunu bize bildirir.
Tutulmadan I. derecede destekleyici etki alma ihtimali olan kişiler
9-19 Mart  arası doğan Balık burçları
13-19 Kasım arası doğan Akrep burçları
13-19 Temmuz arası doğan Yengeç burçları
Ay burcu yükselen burcu 19-29 derece arası Balık, Yengeç ve Akrep olanlar
Merkür, Venüs veya Mars’ı 21-27 derece arası Balık, Akrep ve Yengeç burcunda  olanlar
Tutulmadan sert  etki alma ihtimali olan kişiler
12-18 Haziran arası doğan İkizler burçları
14-20 Eylül arası doğan Başak burçları
13-19 Aralık  arası doğan Yay burçları
Ay burcu ve yükselen burcu 21-27 derece arası  İkizler, Başak ve Yay  olanlar
Merkür, Venüs veya Mars’ı 21-27  derece arasında   İkizler, Başak ve Yay  burcunda olanlar
Olayların gerçekleşme ihtimali olan hayat alanları Yükselen burcunuza göre aşağıdaki gibidir. Genel bir tabloyu sadece tüm ev sistemi dediğimiz ve benim normalde kullanmadığım bir sistem ile hazırlayabiliyoruz. Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olanları da okumanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Koç iseniz, Yükselen Balık ve Yükselen Boğa’yı da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
Balık burcunun genel teması vazgeçmek ve iyileşmektir. Vazgeçmek için getirdiği zorlamanın sebebi vazgeçmediğimiz her ne ise bize dayanamayacağımız acı vermeye başlamış olması  ve iyileşmemizin tek yolunun  vazgeçmek olmasıdır.
En güzel örnek ısrarla sıkı sıkıya tutunduğumuz bir halatın elimizi kanlar ve acılar içinde bırakması sonucu halata asılmaktan vazgeçtiğimiz an elimizin kanaması, acısı ve nafile çaba son bulacaktır ve akabinde iyileşme başlayacaktır. Halatın diğer ucunda olup kendimize çekmeye çalıştığımız şeyin bizim için değeri ise bu iyileşmenin süresinin uzunluğunu belirleyecektir. Bazen kanayan ellerimiz iyileşse de kalbimizin iyileşmesi çok uzun zaman alabilecektir.
Bu tutulmada herkes hayatının bir alanında asıldığı bir halatı çekmekten vazgeçecek büyük ihtimalle. Tutulmadan olumlu etkiler alanlar vazgeçtiklerinden dolayı çok mutlu olacakken, sert etkiler alanların zamana ihtiyacı olacaktır.
Tutulmanın yükselen burcunuza göre etkilerini aşağıda bulabilirsiniz.
Yükselen Burç
16 Eylül 2016
Balık Burcu Ay Tutulması
Yükselen
Koç
Tutulma 12. evinizde gerçekleşiyor. Geçmişten dolayı acı çekmekten vazgeçme, artık geçmişi geride bırakma zamanı. Bu hayat alanı her zaman hastaneler, hapishaneler ile ilişkilendirilir. Aslında özünde yatan enerji hem hastanede, hem de hapishanede aksiyon alanımız kısıtlandığı ve olaylar bizim kontrolümüzden çıktığı için çaba sarf etmeyi bıraktığımız ve oluşun bizi iyileştirmesine izin verdiğimiz bir zaman dilimi olmasıdır. Yükselen Koç’lar aksiyon insanlarıdır ve bilinmeyen, kontrol edilemeyen şeylerden hoşlanmaz, bilinmeyeni tehdit olarak algılarlar. Lütfen aklınızda tutun aksiyonlar geleceği değiştirme gücüne sahiptir, geçmişi değiştiremezsiniz, sadece geride bırakabilirsiniz.
Yükselen
Boğa
Geleceğe bağladığınız umutlar ile yüzleşme, o umutların sonuçlarını görme zamanı sizin için. Bazı arkadaşlıklar, sosyal çevreler ile bağınızı koparmanız söz konusu olabilir. Arkadaşlarınız sizi gelecek umutlarına taşıyan arabalar gibidir. Bazı arkadaşlar hayatınızdan çıkmak üzere veya yenileri girmek üzere ise bu demektir ki; ya gelecek planlarınız ve umutlarınız değişti, ya da umutlarınız o kadar güçlendi ki bu umuda hizmet etmeyen arkadaşlar ve sosyal çevre hayatınızdan yavaşça çekiliyor.
Yükselen
İkizler
İş ile, kariyer planlarınız ile ilgili beklediğiniz sonuçları görme ihtimaliniz var. Genel olarak toplum önünde yarattığınız imaj ve statünün değişikliğe uğrama ihtimali söz konusu. Yükselen derecenize bağlı olarak sizi biraz strese sokabilecek bir değişiklik olabilir. Sebebi genel olarak planlı ve ne olacağını görebildiğiniz bir gelecek yerine, daha bulanık, bazı belirsizliklerin vuku bulacağı durumlar olabilir. 10. ev her daim profesyonel hayat anlamına gelmez, bir çok kişi bu evde gerçekleşen önemli gökyüzü olaylarında, evlenir, boşanır, çocuk sahibi olur ve böylece toplum önündeki unvanı değişir. Bekarken evli statüsüne geçmek, evliyken bekar statüsüne geçmek, anne olmak, baba olmak gibi. Böyle bir durum söz konusu olabilir ve ne yöne gideceğiniz konusunda belirsizlikler yaşayabilirsiniz.
Yükselen
Yengeç
Sizin için neyin gerçek, neyin yalan, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlamaya çalıştığınız ve bu sorulara cevap olarak bazı olaylar yaşama ihtimali olduğunuz bir dönem. Uzaklardan gelen, uzaklarda yaşayan kişiler, uzaklara yapılacak seyahatler, bazı akademik ve üniversiteler ile ilgili beklediğiniz sonuçların geleceği, vizyonunuzu, hayata bakışınızı genişletmeniz gerekecek olan bir tutulma. Başka bir gezegeniniz sert etki almıyorsa, sizin için güzel sonuçlar getirebilecek bir tutulma olabilir.
Yükselen
Aslan
Ortak işler yapıyorsanız, bu ortaklıklar ile ilgili beklediğiniz maddi sonuçları görebilirsiniz. Samimi yakınlık kurduğunuz bazı ilişkileriniz ile ilgili bazı beklentilerinizin nereye gittiğini daha net görebilirsiniz. Güvendiğiniz kişiler, özellikle birebir ilişkilerde (sevgili, eş gibi) aldanma, aldatılma veya geçmişte böyle bir durum yaşanmış olduğunun karşınıza çıkma ihtimali de var. Böyle bir durumda Balık burcu hem affetmenin, hem vazgeçmenin burcudur. İlk defa karşılaştığınız bir durum ise affetmek de alternatifleriniz arasında yer alabilir, tekrarlayan bir durum söz konusu ise mutlaka vazgeçmeniz gerektiği mesajı var.
Yükselen
Başak
Evliyseniz veya devamlılığı olan bir ilişkiniz varsa, bu ilişkinin geleceği ile ilgili bir takım dönüm noktaları yaşayabilirsiniz. Bir çok konuda uzlaşmak, orta yolu bulmak, detaylarda istediğiniz sonuçları elde edememek durumu ile karşılaşabilirsiniz. Evliyseniz aynı zamanda eşinizi birinci derecede ilgilendiren ama sizi de dolaylı etkileyecek bazı olaylar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Olaylara eşinizin açısından bakabilmek, empati kurabilmek önemli olacaktır.
Yükselen
Terazi
Günlük rutininiz, yeme içme alışkanlıklarınız, işyerinizde mevcut belirsizlikler, sizin için çalışan kişiler ile ilgili bazı olayların yaşanması, değişmesi ve yanılmaların söz konusu olması olası. 6. ev evcil hayvanlar, çaresi olan hastalıklar ile de ilgilidir. Bu konular ile ilgili de bazı gelişmeler yaşayabilirsiniz. Genel olarak eski rutininize veda etmek, belki eski rutininiz ile bütünleşebilecek yeni bir rutin oluşturma ihtiyacınız belirebilir. Bu ihtiyaç bir hastalık, bir çalışanınızın sizi bırakması, bir evcil hayvanın olaya dahiliyeti sonucu olabilir.
Yükselen
Akrep
Hayatınızdaki en büyük keyfin, aşkın, yaratıcılığınızın, özgüven gerektiren bazı olayların yaşamınızı dönüştürmek için tetikleyeceği olaylar söz konusu olabilir. Aynı zamanda çocuklarınız varsa ve onlar ile ilgili beklediğiniz bazı cevaplar varsa bunlarda sonuçlanmalar olabilir. Ancak Merkür geri giderken gerçekleşen bir tutulma olduğu için sonuçların, prosedürlerin yanlış anlaşılabilme riski de mevcut.
Yükselen
Yay
Ev değiştirme, yeni bir eve geçme, eviniz ile ilgili yapmak istediğiniz veya hali hazırda yaptığınız şeylerin sonuçlanması olası. Gerek kendi kurduğunuz, gerekse içine doğduğunuz aile ile ilgili bazı gelişmeler yaşayabilirsiniz. 4. evde gerçekleşen önemli gökyüzü olayları iz bırakan, hayatınızı kökten değiştiren olaylardır.
Yükselen
Oğlak
Yakın çevrenizde önemli değişimler deneyimleyebilirsiniz. Bu değişimleri bizzat kendiniz deneyimleyeceğiniz gibi kardeşleriniz yoluyla sizi etkileyen değişimler de söz konusu olabilir. Size her söylenene kanma ihtimali taşıdığınız, sözlerin aleyhinize, sizi aldatmak için kullanılabileceği bir dönemdesiniz. Özellikle Merkür geri hareketi bitip, Merkür normal seyrine başlayana, yani Eylül sonuna kadar mümkünse yazılı hiçbir şeye imza atmayın. Aynı şekilde sizin de başkalarına boş umutlar verecek bir dil kullanmadığınızdan emin olmanızda fayda var. İstemediğiniz sözleşmeler imzalamak zorunda kalabilirsiniz. Kitap, yazılı materyaller, medya, ticari konularda beklediğiniz sonuçları göreceğiniz bir tutulma.
Yükselen
Kova
Doğarken size verilmiş sermayenizi, yani yeteneklerinizi, değerlerinizi nasıl kullandığınız, hayatınızı değerlerinize ne kadar uygun yaşadığınızı, size ait olduğunu sandığınız şeylerden hangilerinde yanıldığınızı, hangi yetenek veya değerinizin sizin aslında gizli bir düşmanınız olduğunu göreceğiniz bir tutulma. Beklediğiniz bir para ödemesi varsa o konu ile ilgili de sonuçlanmalar yaşayabilirsiniz. Bu dönemde kimseye borç vermemenizde fayda var, geri alamama ihtimaliniz söz konusu.
Yükselen
Balık
Özgür olma, kendi başınıza ayakta durma ihtiyacınızın farkına varabilirsiniz. Kendinizde bazı fiziksel değişimler yapmak isteyebilirsiniz. Yükselen Balık’lar genel olarak başkalarına özellikle hayatın zorladığı kişilere yardım etmeyi severler. Ancak bu tutulmada yardıma, şifaya, empatiye, ilgiye ihtiyacı olan siz olabilirsiniz. Çocuklarınız veya yeni bir romantik ilişki ile ilgili kontrol dışı olaylar hayatınızın merkezine oturabilir.
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü