Balık Burcunda Güneş Tutulması

shutterstock_198654686

 

Güneş tutulması demek, Ay ve Güneş’in aynı burçta bir araya gelmesi demektir. Güneş tutulmaları doğaları gereği  Ay tutulmaları gibi gergin olmazlar. Çünkü Güneş tutulmalarında, hem Güneş, hem de Ay aynı enerjiyi taşırlar. Ancak Güneş tutulması öncesi bazı şeyleri geride bırakmak zorunluluğu doğduğu için zaman zaman bize acı verebilirler.
Aslında Ay ve Güneş her ay aynı burçta bir araya gelir ve biz bu gökyüzü olayına yeniay adını veririz. Ancak Ay ve Güneş gökyüzündeki  Ay düğümleri dediğimiz noktalara yakın derecelerde bir araya geldikleri zaman biz bu enerjiyi daha güçlü hissederiz ve bu gökyüzü olayı bir Güneş tutulması olarak gerçekleşir.
Her yıl yaklaşık 4 defa aks dediğimiz birbirinin zıttı burçlarda tutulmalar gerçekleşir. Bunlardan 2 tanesi Güneş tutulması, 2 tanesi Ay tutulması olarak gerçekleşir.  26 Şubat  tarihinde Başak-Balık aksının son tutulmasını bir Güneş tutulması şeklinde yaşayacağız. Bu aksın ilk tutulmasını 20 Mart 2015 tarihinde Balık burcunun son derecesinde  bir Güneş tutulması olarak yaşamıştık. Ancak Başak-Balık tutulmaları daha kuvvetli olarak etkisini 2016 yılında göstermeye başladı, çünkü Ay düğümleri 2015 yılının Kasım ayında Başak- Balık aksına geçiş yaptılar ve düğümlerle tutulmamalar bu tarihten sonra aynı burçlarda  yol aldılar.
26 Şubat’ta yaşayacağımız Güneş tutulmasının birden fazla vurgulanması gereken içeriği var. Öncelikle 2015 yılından bu yana süren Başak-Balık tutulmalarının son tutulmasını yaşayacağız ve bu aksta 2024  yılına kadar tutulma yaşanmayacak. Ancak bizim şu anda deneyimlediğimiz enerjide bir tutulma zinciri 2034-2036 yılları arasında yaşanacak. Aradaki fark,  tutulmanın Ay düğümlerinin hangi tarafında meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır.
Biz 2015-2017 yılları arasındaki Başak-Balık tutulmalarında tüm Balık burcu tutulmalarını Güney Ay Düğümü enerjisiyle yaşadık. Bu enerjinin anlamını açıklamadan önce yakın geçmişte ve yakın gelecekte aynı enerjinin hangi dönemlerde gerçekleştiğini ve gerçekleşeceğini hatırlayalım ve geçmiş dönemlere giderek o dönemde bu tutulmaların hayatımızdaki etkisinin ekleyen mi yoksa çıkaran mı bir tutulma olduğunu bulmaya çalışalım.
Başak-Balık tutulmalarının Balık ayağının Güney Ay Düğümüyle yaşandığı yıllar:
1978-1980
1997-1998
2015-2017
ve 2034-2036
Güney Ay Düğümü taraflı tutulmalar kayıplar, acılarla birlikte anılsa da aslında bu kayıplar tutulma öncesi 18-19 yılı nasıl geçirdiğimizle bağlantılıdır. Tutulmalar arasındaki yıllar enerjiye direnç göstermek, muhalefet etmek yerine, enerjinin olumlu formunu kullanarak değerlendirebildiyse Güney Ay Düğümü tutulmaları bize geçmişte sahip olduğumuz ama kaybettiğimiz bir şeyleri geri getirir. Bu bir itibar olabilir, bu  huzur olabilir, bir ait olma duygusunun verdiği mutluluk olabilir, güvende hissetme duygusu olabilir.
Balık burcu enerjisi efor sarf etmemenin enerjisidir.  1998-2015 yılları arasında yeterince efor sarf ettiyseniz, şimdi bu son Balık burcu tutulması size çok istediğiniz, hayalini bile kurmaya cesaret edemediğiniz bir şeyleri efor sarf etmeden getirebilir. Cevap 1998-2015 yıllarını nasıl geçirdiğinizde saklıdır.
Öyle ya da böyle 26 Şubat tutulması, Mart 2015, özellikle de Kasım 2015  tarihinden bu yana ayak seslerini duyduğunuz yeni bir hayat, yeni bir düzenin hayatınızda net bir şekilde ortaya çıkacağı ve somut başlangıçlarla kendini göstereceği bir tutulma.
Tutulma esnasında gökyüzünde çok sert bir Uranus-Mars kavuşumu ve Jüpiter karşıtlığı yaşanacak. Beklenmedik bir dizi olayların arka arkaya gerçekleşmesiyle bir domino etkisi yaşayacağımız yaklaşık 2 aylık bir döneme giriş yapıyoruz. Bu enerjilerin en güçlü zamanları 28 Şubat –  10  Mart arasında gerçekleşiyor.
Tutulmalar döneminde kadersel olaylar yaşarız ve enerjinin yaptırım gücünün çoğaldığı günler söz konusudur.  Tutulmanın yaklaştığı günlerde özellikle tutulmadan birinci derecede etkilenen gezegenleri olan kişiler önemli kararlar almak zorunda kalırlar. Güneş tutulmaları yeni başlangıçlar getirirler, ancak her yeni başlangıç bir başka şeyin sona erdiği anlamındadır.
Bir burçta tutulma olması o burçtaki herkesi birinci dereceden etkileyecek anlamı taşımaz. Her zaman önemli olan şey tutulmanın gerçekleştiği derece ve bu derecenin bizlerin doğum haritasında herhangi bir gezegene veya noktaya yakın olup olmadığıdır.
26 Şubat’ta yaşayacağımız Balık burcu Güneş tutulması değişken bir burçta gerçekleşeceği için ilk elden etkiler değişken burçlarda (İkizler, Başak, Yay, Balık) hissedilecektir. Ancak tutulmanın derecesi 8 derece olduğu için önemli etkiler alacak olan kişiler bu dereceye yakın kişisel gezegenleri olan kişiler olacaklardır. Kişisel gezegenler; Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars’tır.
Daha önceki yazılarımızı okumayanlar için küçük bir hatırlatma yapalım:
Tüm gökyüzü olayları 3 farklı kademede etki yaratır. Birinci derece etkiler kişilerin dolaysız ve görünür şekilde kendi hayatlarını etkiler. İkinci derece etkiler de kişilerin hayatlarında etki yaratır ancak bu etki çoğu zaman dolaylı bir etkidir, üçüncü derece bir etkide kalıcı bir olayın kendi hayatında gerçekleşmesinden ziyade bir olaya tanıklık etmek söz konusudur.
Bir düğünü örnek olay olarak alırsak; birinci derece etkide düğün sahibi kişinin kendisidir, ikinci derece etkide düğün sahibi kişinin önemli bir yakınıdır, üçüncü derece bir etkide kişi sadece düğüne tanıklık eden bir davetlidir.
Burçlara geçmeden önce aşağıda 26 Şubat’taki Güneş  tutulmasından daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günleri yazılı.
Tutulmadan I. derecede yumuşak etki alma ihtimali olan kişiler
20 Şubat- 4 Mart  arası doğumlu  Balık burçları
Ay burcu , yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 2 ila 14 derece Balık burcu olan kişiler
26 Haziran – 3 Temmuz arası doğumlu Yengeç burçları
28 Ekim- 3 Kasım arası doğumlu Akrep burçları
Ay burcu, yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 6-10 derece arasında  Yengeç  veya  Akrep burcunda olanlar
Tutulmadan I. derecede sert etki alma ihtimali olan kişiler
26 Mayıs – 2 Haziran  arası doğumlu İkizler  burçları
28 Ağustos – 3 Eylül arası doğumlu Başak burçları
27  Kasım- 3 Aralık arası doğumlu Yay  burçları
Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Örneğin;
 Merkür sert etki alıyor ise değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir.
Venüs sert etki alıyor ise değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.
Ay sert etki alıyor ise ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz
Güneş sert etki alıyor ise özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
Mars sert etki alıyor ise kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir.
26 Şubat’ta yaşayacağımız Balık  burcu Güneş tutulmasının  genel etkilerini ve doğum haritanızda  hangi hayat alanınızı etkilediğini  aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu etkiler tamamen Yükselen burcunuza göre çıkarılmıştır.  Her zamanki hatırlatmamı yinelemek isterim “Burçlara göre” diye başlayan bütün yazılar yükselen burca göre yazılan yazılardır.
Olayların gerçekleşme ihtimali olan hayat alanları yükselen burcunuza göre aşağıdaki gibidir. Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olanları da okumanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Balık iseniz, Yükselen Kova ve Yükselen Koç’u da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
26 Şubat tarihindeki Güneş tutulmasının, Mart 2015 ve  Mart 2016’daki tutulmalarda hayatınızda gerçekleşen başlangıçların son perdesi ve nihai sonuçlarının görünür başlangıçlar olarak hayatınıza yansıyacağı bir tutulma olduğunu  tekrar hatırlayalım. Ayrıca tutulma etkileri 15 gün öncesinden belirgin bir hale gelir. Yani hali hazırda tutulma enerjisini ilgili hayat alanınızda deneyimlemeye başlamış olma ihtimaliniz çok yüksek. Tutulmayı takip eden 15 gün de tutulmanın size getireceği etkilerin çok net olarak ortaya çıktığı günlerdir.
Tutulmanın ana teması bir bağımlılığı geride bırakmak yoluyla mucizevi bir iyileşmeye doğru güvenle yol alabilmek. Eğer herhangi bir gezegeniniz direkt etkileniyorsa, söz konusu bağımlılık o gezegenin temsil ettiği konudur.

 

Yükselen Burcunuz
Yükselen Koç
Geçmiş acılarla vedalaşma zamanı. Belki biraz daha pasif bir hayat tarzı geliştirmeye yönelik şartlar belirebilir. Bir yükselen Koç olarak bu durum sizde kontrol kaybı yaşıyormuş, acizlik ve uç noktada acınası bir hale düştüğünüz şeklinde hisler bırakabilir. Ancak yavaşlamanız ve yumuşamanız gereken bir tutulmalar zincirinden çıkıyorsunuz. 2015 yılından bu yana belki bazı hastalıklar veya aktif hayatta rol almanızı engelleyen kısıtlamalar yaşamış olabilirsiniz. Şimdi daha yumuşak, daha uyumlu bir siz olarak yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Saldırgan ve etken maskenizin altında merhametli ve kolayca şekil verilebilecek gizli bir yapınız var. Bu tutulma iç ve dış çatışmalarınızı birleştirmeniz ve iyileştirme şansı yakalamanızda size kapılar açacaktır. Bilmediğiniz bir hastalığın teşhis edilerek, iyileşme şansı yakalaması da söz konusu olabilir.
Yükselen Boğa
Yeni bir sosyal çevreyle bütünleşme zamanı. Son iki yıldır gelecek planı olan bir şeylerin artık plan olmaktan çıkıp şimdiki zaman olacağı başlangıçlar yolda. Arkadaşlarınız ve gruplar yoluyla olaylar hızlanacaktır. Burada arkadaşlar dediğimiz kişiler sizin günlük duygusal iniş çıkışlarınızı paylaştığınız kişilerden ziyade, sizinle aynı hedeflere sahip, gideceğiniz istikamete doğru sizi götüren arkadaşlardan söz ediyoruz. Bu tutulmada kendinizi bir otostopçu gibi düşünün ve birlikte vakit geçireceğiniz insanlara ne tarafa gittiklerini sorun, sizin gitmek istediğiniz yöne giden arkadaşların arabasına binin ve diğerleriyle sevgiyle vedalaşın. Doğru arkadaş doğru yere giden, yanlış arkadaş yanlış yere giden araba gibidir. Her sevdiğiniz arkadaş doğru arkadaş olmayabilir, onlar sizin duygusal partnerleriniz olabilir, doğru arkadaş sizi hedefinize götürür.
Yükselen İkizler
Bu tutulmada sizin alacağınız etkiler herkes tarafından görünen türden etkiler olacaktır. Örneğin, evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, yeni bir kariyer gibi. Bu tutulmada geride bırakmak zorunda kalacağınız geçmiş hedefler olabilir. Sizin için itibar kavramının ne anlama geldiğini yeniden gözden geçirip, gerekliliği olmayan, itibarınızı yükselttiğini varsaydığınız bazı şeylere olan bağımlılığınıza veda edebilirsiniz. Özellikle gerçek başarının ne olduğunu size gösterebilecek bir tutulma. Yeni bir ev almanız, yeni bir evde yaşamaya başlamanız da söz konusu olabilir. Evden çalışmaya başlama planları varsa bu tutulma gerekli desteği veriyor.
Yükselen Yengeç
Yeni bir eğitim, yeni bir ülke gündeminize girebilir. Bunun yanında son 1,5 yıldır sizi zorlayan bir konu hukuki platforma taşınabilir. Bazı inançlarınız, etik değerleriniz geçerliliğini yitirmiş olabilir ve bu değerleri emekliye sevk etme zamanı gelmiş olabilir. Akademik konularda bitirme tezleri, sizi bir basamak yukarı götürecek yayınlar, genel olarak her türlü yayıncılık içerikli işlerle ilgili başlangıçlar söz konusu olabilir. Yabancı kişiler, yurtdışı bağlantılı konular gündeminize gelebilir ve şartları sizin belirlemediğiniz bazı başlangıçlar yapabilirsiniz. Ufkunuzu genişletmenize, dolayısıyla dünyanızı genişletmenize engel olan şeylerin ne olduğu, neleri geride bırakmanız gerektiğini size gösterecek bir tutulma.
Yükselen Aslan
Miras konuları, borçlar, ortak kazançlar, vergiler konusunda geçmişten gelen bazı konular gündeminize gelebilir. Özellikle bu konularda son 1,5 yıldır gizli kapaklı kalmış bazı konular kontrolden çıkabilir. Yeni biriyle olabileceği gibi, eskiden hayatınızda olan bir kişiyle derin bir birliktelik tekrar gündeminize gelebilir. Kimlerle samimi yakınlık içine gireceğinize çok dikkat etmeniz gereken bir tutulma. Bu tutulma bir şekilde maddi veya manevi eski borçlarınızla hesap kapatma tutulması.
Yükselen Başak
Hayatınızın çok önemli kararlarını almak üzeresiniz. Belki evlilik, belki boşanma. Bu bir evlilik de olsa, boşanma da olsa, ait olduğunuz gerçek yolunuza doğru dümen kırmanızı sağlayacak olaylar dizisi yaşayabilirsiniz. Geçmiş sizi kendine çekmeye çalışacaktır, garip bir melankoli, ne yapacağını bilememe durumuyla karşı karşıya hissedebilirsiniz. Uzun vadede sizin için doğru olanın gerçekleştiğini göreceksiniz. Evliyseniz ve boşanma söz konusu değilse eşinizin sıkıntılarının sizi çok etkilediği, eşinizin depresif bir dönemden geçmesi nedeniyle, ondan uzaklaşma yalnız kalma ihtiyacınızın çok yükseldiği bir dönem olabilir.
Yükselen Terazi
Yeni bir işe başlayabilirsiniz veya çalıştığınız ofis değişerek yeni bir iş ortamına adım atabilirsiniz Bu durumdan dolayı kendinizi biraz dağılmış gibi hissedebilirsiniz. Evinize veya işyerinize yeni bir çalışan almanız ve dolayısıyla eski çalışanınızı belki istem dışı kaybetmeniz söz konusu olabilir. Sizin için çalışan kişilerin bazı gizli kapaklı işler çevirme durumları olabilir. Bu tutulmayı takip eden günlerde daha sağlıklı yeni bir beslenme alışkanlığı edinmenizde fayda var. Tutulma, bağımlısı olduğunuz bazı yiyecekleri bırakmak zorunda kalacağınız olaylar getirebilir. Evcil hayvanlarınız varsa veya almayı planlıyorsanız bu tutulma bu konuyu da gündeminize getirebilir. Daha kolay akan ama kontrolün sizde olmadığı yeni bir rutin sizi bekliyor.
Yükselen Akrep
Mucizevi gibi görünen yeni bir aşk veya eski bir aşkın kapınızı çalması mümkün. Mucizevi kelimesinin gerçekleri görememekten kaynaklanmadığından emin olmanızda fayda var. Aynı şekilde sahip olduğunuzu sandığınız bir aşkın da ellerinizden kayma ihtimali var. Bir aşk da gelse, bir aşk da bitse ne gelenin ne gidenin gerçek sebeplerini anlamanız çok uzun zaman alabilir. Çocuklarınız varsa onları ilgilendiren önemli konular gündeminize gelebilir. Yükselen Akrep olarak çocuklarınızın yuvadan uçtuğu bir dönem söz konusuysa bu size büyük bir kontrol kaybı hissi verip, melankoliye itebilir. Güç kaybına uğradığınızı hissettirecek bir tutulma.
Yükselen Yay
Ev satmayı düşünüyorsanız tam zamanı. Her türlü ev değişimi bu dönemde sizi artık ait olmadığınız bir evden alıp, daha ait olduğunuz, şartların daha kolay olacağı bir eve götürebilir. Anne ve babanızı ilgilendiren konular özellikle onların artan ihtiyaçları gündeminize oturabilir. Genel olarak yaşadığınız evin isteyerek veya istem dışı elinizden çıkması söz konusu olabilir. Her şey bir süre sonra yerli yerine oturmak üzere dağılmaya başlayabilir. Belki iş konularına ağırlık vermek bu dönemi geçirirken size yardımcı olabilir.
Yükselen Oğlak
Yakın çevre değişimi, eski yakın arkadaşlarınıza, eski komşularınıza dönüş yapma ihtimali olan iş içerikli değişimlerin de eşlik ettiği bir tutulma. Tutulma döneminde yapacağınız her türlü anlaşma, yazılı, çizili şeylerde dikkatli olmanız gerekiyor. Olumlu anlamda kendinizi daha fazla duyurma şansı yakalayabilirsiniz. Bu duyurma toplumsal bir iş yapıyorsanız tanınma olabileceği gibi, sizi bir türlü duymayan ilişkide olduğunuz kişiler sizi duymaya, dinlemeye başladıkları için hayat kalitenizin arttığını ve hayatınızın kolaylaştığını hissedebilirsiniz. Kardeşlerinizi ilgilendiren ama sizi de etkileyecek belirsizlik içeren olaylar gündeminize gelebilir.
Yükselen Kova
Bir yeteneğinizin kolayca sahneye çıkma fırsatı bulabileceği bir tutulma. Belki emek sarf etmeden bir para size gelebilir. Öyle ya da böyle kendinizi daha değerli, daha ederi yüksek hissetmenizi kolayca sağlayacak olaylar dizisi gerçekleşebilir. Aynı zamanda size ait olduğunu sandığınız ama size ait olmayan veya size ait olma miadını doldurmuş bir şeyleri elden çıkarmanız söz konusu olabilir. Size ait olmayan değerlerinize veda ederek, daha kolay, daha kazançlı olacak yeni yolunuza başlamak için uygun enerjiler. Değerleriniz sizi ileriye taşıyabildiği sürece değerdir, aksi takdirde prangadır. Bu tutulma siz isteseniz de istemeseniz de o prangaları sökecek bir tutulma.
Yükselen Balık
Evlilik, boşanma veya ortaklık kapıyı çalabilir. Her türlü durumda karşı taraf için daha kazançlı bir durum söz konusu. Örneğin evleniyorsanız, bu evlilikteki ödül sizsiniz, karşı taraf çok şanslı. Boşanma söz konusuysa, ödün vermek zorunda kalacağınız şartlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ortaklık söz konusuysa şartlarınızı belirlerken fazla verici, kontrolü tamamen başkasının eline bırakmamaya özen göstermenizde fayda var. Yepyeni bir hayat yolu başlıyor.

 

  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü