Cehalet Mutluluk mudur?

Mayıs 2016

human brain and heart with arms and legs take a self portrait with her smart phone, 3d illustration
İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği akıl ve irade sahibi olmasıdır. İkizler burcu Zodyak’ta düşünen ilk burçtur. Düşünmek, aklının farkına varmak, iradeyi konuşarak veya yazarak beyan etmek hepsi doğum haritamızdaki İkizler burcu ve Merkür yoluyla gerçekleştirdiğimiz eylemlerdir.
Merkür ve İkizler burcu merak etmek ve öğrenmek ile ilgilidir. Öğrenme arzusu meraktan doğan, merak ile beslenen ve varlığını sürdürebilen bir arzudur.
Peki merak gerçekten faydalı bir duygu mudur? Aslında hemen hemen herşey faydalıdır ve hemen hemen her şey zararlıdır. Bir şeyi faydalı veya zararlı yapan; o şeyin hayatımızdaki dozudur. İyileştiren bir ilaç, dozu kaçırdığımızda öldürür.
Merak için de aynı şey geçerlidir, diğer herşey için de.
Bu ay Güneş İkizler burcunda ilerlerken bizlerin merak etmesini ve öğrenmesini istiyor. Ancak bu burç enerjisinin en önemli tuzağı, enerji tamamen yüzeysel bilgi ile harekete geçen bir enerjidir. Zaten 21 Mayıs gecesi yaşanacak dolunayda da yüzeydeki bilgi ile bilginin altında yatan derin gerçek arasında bir çatışma enerjisi yaşanacak.
Bu ay aklımızı kullanma ayı, düşünme, kendimizi, irademizi beyan edebilme ayı. Ancak aklımıza gelen ilk düşünce ile harekete geçmediğimizden emin olmamız gerekiyor. Özellikle ay sonuna kadar olan zamanda sevgili Merkür geri gidişin sarhoşluğundan henüz kendine gelememiş bir halde yoluna devam edeceği için ve Mars inançlar için savaşmanın enerjisi ile Yay burcunda geri hareketine devam edeceği için, duyduğumuz herşeye inanmamak, doğruluğundan emin olmadığımız hiçbir bilginin yayılmasında pay sahibi olmamak konusunda özen göstermemiz gerekecek.
Hayat duygular ve düşünceler arasında akıp giden, bazen duyguların, bazen düşüncelerin galip geldiği, bazen duygu ve düşüncelerin el ele verdiği garip bir nehir. Duygu ve düşüncelerimiz el ele verdiğinde aynı yöne akan, duygu ve düşüncelerimiz birbiri ile çatıştığında ise kaynayan bir nehir.
Aslında zihin bizim çok güçlü bir dostumuzdur, bedenimiz tüm hareketlerini zihnimizin izni ile gerçekleştirebilir. Ancak zihin hayatta kalmaya yönelik bir parçamızdır ve motivasyonu ve bedene verdiği izin hep bu yönde odaklıdır.
Hayatta kalmak ile yaşamak aynı şey değildir. Yaşamak hissetmek ile ilgilidir.
Bu ay düşünelim, çünkü Güneş öyle istiyor. Ama Güneş geçtiğimiz ay hissetmemizi istiyordu, önümüzdeki ay kırılganlığımız ile, en hassas, en sevgi dolu yanımız ile bağ kurmamızı isteyecek. O zaman bu ay Güneş’in peşinden gidip düşünürken hep bir elimiz kalbimizin üzerinde olsun.
Her düşüncenizin sizi en güzel duygulara taşıdığı, aynı yöne akan nehirlerde yüzdüğünüz güzel bir ay dilerim
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü