Güneş Boğa Burcunda – Ait Olmak ve Sahip Olmak

Nisan 2017

gunes-flower

 

“Bir çiçeği beğenirsen onu koparırsın,
Bir çiçeği seversen onu sularsın”
Buda
Güneş Boğa burcuna geçti.
Güneş’in geçtiği burç ay boyunca en güçlü enerjinin kaynağını bize gösterir. Güneş, sistemimizi bir arada tutan gezegendir. Astrolojik olarak Güneş her ay başka bir burcu ziyaret eder ve bizler, bir arada kalabilmek için Güneş’in ziyaret ettiği burcun enerjisinden kaynak elde ederiz. Tüm gezegenler Güneş’in çekim gücü sayesinde bir arada kalabiliyorlar ve yollarına dağılmadan devam edebiliyorlar. Güneş’in enerji boyutunda bizim için anlamı da budur, yola dağılmadan devam etmemizi sağlayan enerjidir. Geçtiği burç ise burcumuz ne olursa olsun herkes için o ay boyunca dağılmadan yola devam etme enerjisini bize gösterir. Ayrıca tabii ki Güneş aydınlatır, ısıtır ve hayat verir.
Boğa burcundan geçen Güneş bizi bu ay neyin aydınlatacağını, neyin ısıtacağını ve neyin hayat vereceğini bildirir. Bu enerji Boğa burcundan geldiği için bizi aydınlatan, ısıtan ve hayat veren şeyin aslında her şeyiyle bize ait olan, bizim tükenmez Allah vergisi sermayemizin ne olduğunu, huzurun ve sağlamlığın bizi nerede beklediğini de gösterir. Doğum haritalarımızda en sağlam hayat alanımız Boğa burcu ile yönetilen hayat alanıdır. En hassas hayat alanımız Yengeç burcuyla yönetilir. Her iki burç da Ay’ın burcudur. Yengeç burcu Ay tarafından yönetilirken, Boğa burcu Ay’ın yüceldiği burçtur.
Enerji astrolojide Ay merkezi, kalp çakraya denk gelir. Bu ayki Güneş geçişi tüm klasik enerjisinin yanı sıra aynı zamanda Ay’ın, yani kalbimizin neyle yüceldiğini de bize gösterir. Ay Boğa burcunu sever, çünkü Ay hassasiyeti nedeniyle sürekli değişkenlik gösterirken, Boğa burcu sağlam ve durağan enerjisiyle Ay’a ihtiyacı olan ait olma duygusunu verir. Güneş’in Boğa burcundan geçerken,  Ay’ı bu kadar mutlu eden bir enerjiyle ışıldaması ise gökyüzünde huzur rüzgarları estirir.
Bu ayki Güneş Boğa geçişi, Güneş’in Boğa burcunda geri giden Merkür ile kavuşumu ile başladı. Eski bir yetenek, eski bir sevgili, eskiden bize ait olan, bize ait olması gereken bir şeyin bize dönüşü, bize kendini hatırlatması ile ilgili bir kavuşumdu bu. Olumsuz anlamda bu kavuşum değerlerimize aykırı olduğu halde, bizim olmasını istediğimiz bir şeylerin kapımızı çalması, bize krizlerden uzak durmanın yollarını hatırlatmaya çalışan bir kavuşum olabilir.
Güneş’in bu yılki Boğa burcunda gerçekleştireceği yolculuk esnasında gökyüzünde meydana gelecek en önemli olaylardan bir tanesi kadersel göstergeler dediğimiz Ay düğümlerinin Başak/Balık eksenindeki 1,5 yıllık yolculuğunu tamamlayıp, Aslan/Kova eksenine geçiş yapıyor olması.
Bu konuda daha sonra detaylı bir yazı paylaşacağım ancak özünde bir insanı sevmek (Aslan) ve tüm insanlığı sevmek (Kova) arasında tercihlerin önümüze geleceği 1,5 yıllık bir döneme gireceğiz.
Bu geçişin Güneş Boğa burcundayken başlaması ve Kuzey Ay Düğümü’nün Aslan burcunda olması, bir insanı gerçekten sevebilmenin huzur ve sağlamlık için yeterli olduğunu bize gösteriyor.
Üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen Lost dizisinde hiç unutmadığım bir repliği paylaşmak istiyorum.
Penelope’un Desmond’a yazdığı mektuptan bir cümle:
“Hayatta kalabilmek için tek ihtiyacımız olan bizi gerçekten seven sadece bir kişiye sahip olabilmek”
Boğa burcu sahip olmanın burcudur, Aslan burcu da gerçek sevginin.
Bir kişinin size ait olduğunu bildiğiniz ama onun sahibi olmaya çalışmadığınız çok güzel bir ay dilerim.
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü