Kurtarılmaya İzin Vermek

Şubat 2016

balik
Güneş Balık burcuna geçti.  Astrolojiyi takipçi olarak takip eden kişilerin takip etmesi gereken en önemli  gösterge Güneş’in nerede olduğudur.  Güneş hangi burca geçerse dünya  yaşam kaynağını söz konusu ay boyunca o burcun enerjisinden alacak demektir. O nedenle burcunuz ne olursa olsun ana yaşam enerjisi  bu ay boyunca Balık takımyıldızından gelecektir. Bu nedenle Güneş’in geçiş yaptığı  burç enerjisinin yoğun içeriğinin ne olduğunu anlamak ve bilmek herkes için önemlidir.
Balık burcu Zodyak’taki son burçtur ve bu nedenle de kaos ile birlikte anılır. Bu enerjinin kaosa sürükleyen,  yolunu şaşıran, acıya, gözyaşına, kayıplara sürükleyen bir enerji olduğu sürekli ön plana çıkar. Ayrıca kurban olmak ve kurtarıcı olmak ile ilgilidir. Bir şeyleri kurtarmak için kendini kurban etme eğilimi taşır.  Aslında bunların her biri Balık enerjisinin içeriğinde yer almak ile birlikte bu içeriğin nedenini ve amacını bilmek içeriği bilmekten daha önemlidir.
Balık burcunun asıl teması  direnmekten vazgeçmek, bizden büyük bir güce inanmaktır. Guy Finley’in Akışa  Bırakmanın Sırrı kitabında anlattığı çok güzel bir çocukluk anısını paylaşacağım. Bu anı Balık burcunun hiçbir kelimeyle özetleyemeyeceğimiz sentezidir.
Yazar, çocukluğunda babası tarafından ilk kez su kayağı yapmaya götürülür.  Babası  oğluna genel açıklamalar yapar sonra kayağı çeken bota biner, oradan da sürekli  oğluna yönergeler vermeye devam eder .  Botun hareket etmesi ile birlikte halat gerilir ve çocuk önce başaramayacakmış gibi hisseder, düşecek gibi olur ama sonra  suyun yüzüne yükselip kaymaya başlar. Kendiyle gurur duyarak babasına gülümser. Ancak bot dönüş yaparken dengesini kaybeder ve suyun içine düşer. Babası botla dönüş yapıp çocuğu almaya çalışır ama bir türlü başaramazlar. Çünkü çocuk hala halata tutunmaya devam etmektedir, bot hareket ettikçe çocuk da hareket eder. Babası tecrübeli olduğu için hemen motoru durdurur ve çocuğunu kurtarır. Gülerek şöyle söyler: Özür dilerim oğlum, su kayağındaki en önemli kuralı sana söylemeyi unuttum: Düştüğün zaman  halata tutunmayı bırakman gerekiyor.
Çocuk düşünür neden halatı bırakmayı kendi akıl edemediğini. Çünkü  çok korkmuştu, çünkü kontrolünü kaybetmişti, bırakmanın, devam etmeye çalışmamanın  çözüm olacağının farkında değildi. Çünkü zihni, başaramadığını kimlerin gördüğünü düşünmenin utancı içindeydi.  Babası ona kızacak mı acaba? Vazgeçerse babası tekrar denemesi için ona güvenecek mi acaba? Niye bu kadar aptaldı ve başaramamıştı acaba? gibi manasız sorular ile doluydu ve gururunu kurtarmaya çalışırken canından oluyordu.
İşte Balık burcunun ifade ettiği acı, kontrol kaybetmek, ne yapacağını bilememek, kaosa sürüklenmek enerjisinin tek sebebi bizlerin tutunduğumuz  halatı bir takım mantıksal nedenler ile bırakmayı reddetmemizdendir. Balık burcu enerjisi acılar getirir, çünkü düştüğümüz zaman o sıkı sıkı tutunduğumuz  halatı bırakmazsak boğuluruz.
Olmuyorsa olmuyordur. Her zaman başka bir yol, başka bir şans olacaktır, başkalarının ne düşüneceği önemli değildir, bu bir vazgeçiş değildir, bu yüce bir güce teslimiyettir. Önemli olan sizin denemiş olmanızdır.
Zaten çoğu zaman halatı bıraktığınız zaman sizi sürükleyen ve neredeyse boğulmanıza sebep olacak olan o bot sizi kurtarmak için geri dönüş yapacaktır.  Çünkü siz onun peşinden sürüklenmek yerine, onun size gelmesine izin vermişsinizdir.
Bu ay her fırsatta derin bir nefes içeri, derin bir nefes dışarı. Her dışarı nefeste  elinizi ayağınızı bağlayan o halatları bırakın, bırakın ki kurtarıcı botunuz size gelebilsin.
En güzel sularda yüzdüğünüz, sizi kurtarıcınıza götürecek,  akışa teslim olduğunuz güzel  bir ay olsun.
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü