Mars Koç Burcunda – Birinci Savaşçı

Ocak 2017

shutterstock_147320783

 

Etki dönemi: 28 Ocak- 10 Mart
Cesaretin olduğu kadar korkuların da gezegeni olan Mars, en korktuğu şeylerden biri olan kontrolü kaybetme enerjisiyle yüklü Balık burcu yolculuğunun sonuna geldi. İlk bedensel enerjimize tekabül eden Mars enerjisi, hayatta kalmak için verdiğimiz tepkiler, temel ihtiyaçlar ve hepimizin yükselen burcu enerjisi ile ilgilidir. Mars enerji merkezi ve dolayısıyla yükselen burcumuz, bizim hayata karşı nasıl davrandığımız ve kendimizi korumak, temel ihtiyaçlarımızı gidermek için ne tür tepkiler verme eğiliminde olduğumuzu bize gösterir.
Mars merkezi bedenin tepkisel harekete geçme merkezidir ve içinden geçtiği burç bu harekete geçme enerjisinin kaynağını gösterir. Balık burcundaki Mars, geçtiğimiz 1,5 aylık dönem boyunca hiç hoşlanmadığı, bireyselliğine darbe vuran, irade kullanmayan, kontrolünü kaybettiği, hayali korkularla savaştığı bir enerji ile titreşti. Mars Balık burcunda hayali korkularla, kendi hayal dünyasında savaşır. Oysaki Koç burcundaki Mars, söz konusu korku bir gerçek tehlike de olsa, illüzyon da olsa savaşını gerçek dünyada, görünür bir biçimde verir.
Mars, 28 Ocak tarihi itibarıyla yaklaşık 1,5 ay boyunca kendi enerjisi ile aynı enerjiyi taşıyan yönettiği burç olan Koç burcu enerjisinde seyredecek. Söz konusu zaman diliminde, yeni şeylere başlamak, cesur adımlar atmak için her birimizin yükselen burcu enerjisi ve doğum haritasındaki Mars tetiklenecek.
Mars’ın Koç burcundan geçerken en sık olumsuz zuhuru acelecilik ve saldırganlıktır. Bu olumsuz oluş halinin sebebi ise Mars enerjisinin hayatta kalmaya yönelik bir enerji olması ve motivasyonunun düşmanla savaşmak olmasıdır. Mars merkezi doğrudan bizim bağışıklık sistemimizin enerjisel boyutudur. Ancak problem  özellikle Koç burcu Mars enerjisinin her şeyi düşman algılama eğilimi taşıması ve iyi hücrelere de saldırmasıdır. Doğadaki tüm canlılar kendilerinden olmayan hücrelere karşı savunma geliştirirler. Zayıf bağışıklık sistemleri kendini savunamaz ve vücut tekrarlayan hastalıklarla zayıf düşerken, aşırı çalışan bağışıklık sistemleri iyi hücrelere de saldırırlar. Mars Koç burcundayken  genel gökyüzü enerjisi olarak  hepimiz savunma sistemimizin aşırı çalışma riski taşıdığı bir döneme geçiş yaparız. Koç burcunun ve Mars’ın hemen hemen her daim niyeti saf ve iyidir, tek niyeti vardır: Hayatı pahasına korumak
Bağışıklık sistemleri “senden olmayan hücreye karşı savunmaya geç veya saldır” şeklinde programlanmışlardır, Mars merkezinin de programı budur. Mars Koç’tan geçerken aşırı dürtüsellik, dostu düşman sanıp “kendimizden olan hücreye” saldırmamıza sebep olur. Mars Koç geçişlerinde bireysel sorumluluğumuz saldırma ve savunma mekanizmanıza dikkat etmektir.
 “Düşmandan korkup kapını kilitlersen, dostun da dışarı da kalır” misali düşmanı bertaraf etmek için dostu da harcama riski taşıdığımız  1,5 aylık bir dönemde olacağız. Aşağıdaki tabloda Güneş’in Doğsun kitabımdaki yükselen burçlara göre tehdit altında hissettiğimizde Mars merkezinin en ağırlıklı olarak  vereceği tepkilerin yer aldığı tablo var. Yükselen burcu çizginize yakın bir gezegen varsa, o gezegenin temsil ettiği tarz da sizin yükselen burç enerjinizle birlikte sentezleyerek vereceğiniz tepkilere işaret eder.
Mars merkezinin korku ve gerçek tehlikeyi birbirinden ayırt edebilmesi bu merkez enerjisinin kendini güvende hissetmesiyle mümkün olur. Mars merkezini güvende hissetmeye, enerji diliyle topraklamaya yarayan bir kaç oluş hali şunlardır:
Sarılmak, masaj, toprak ile tenin teması, yürümek, koşmak, koşucu esneme hareketleri (bacak arkası ve kasık bölgesini açmaya yönelik hareketler), boynunuza kadar çektiğiniz bir battaniye ile 15 dakika hareketsiz yerde sırtüstü yatmak (hareketsizlik hali acelecilik dürtüsünün panzehiridir)

 
 


Yükselen Burç /
Yükselene yakın gezegen

Korku sonucu verdiği tepki
Koç / Mars

 

Öfke, şiddet, agresyon, saldırmak
Boğa / Venüs

 

Kaale almamak, tepkisizlik
İkizler / Merkür

 

Yalan söylemek
Yengeç / Ay

 

Ağlamak, içine kapanmak
Aslan /Güneş

 

Diktatörleşmek, cezalandırmak
Başak / Merkür

 

Eleştirmek, yargılamak, aşağılamak
Terazi / Venüs

 

Ödün vermek, dengesiz davranışlar göstermek
Akrep / Pluto

 

Haddini bildirmek, intikam almak
Yay / Jüpiter

 

En iyi tepkiyi vermeye çalışır
Oğlak / Satürn

 

Karamsarlığa kapılır, donuk davranır, duvar örer
Kova / Uranüs

 

Asileşir, inatçılık yapar
Balık / Neptün

 

Ne tepki vereceğini bilemez

 

  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü