Mars Kova Burcunda
Özgürlük Kapıyı Çalınca

Kasım 2016

mars
Mars Kova burcuna geçiyor ve 19 Aralık tarihine kadar orada kalacak
Mars, Enerji Astroloji’de 1. çakra dediğimiz kök çakradır. Mars’ın içinde bulunduğu burç gerek doğum haritamızda, gerekse güncel gökyüzü geçişlerinde bizim bireysel ve kolektif olarak kök enerjimizin eğilimleri, korkuları, mücadelesinin tarzını bize gösterir.
Kova burcundaki Mars özgürlük savaşçısı olmakla birlikte, özgür olmanın sorumluluğunu taşımak istememekten kaynaklanan bir ikilemli ruh hali yaratır. Kova burcu enerjisi insani değerler ve doğru için dokuz köyden kovulma enerjisidir. Gruplarla hareket etmek de Kova burcu enerjisidir, ancak gerçek bir Kova enerjisi aslında gruplarla hareket edemez. Çünkü gruplarla hareket etmek bazen sizin istemediğiniz bir şeylere boyun eğmek zorunda kalmaktır.
Kova burcunda seyreden bir Mars hem büyük amaçlar için efor sarf etmek isterken, hem de grup içindeki çıban konumundadır, çünkü Kova burcundaki başına buyrukluk enerjisini de tetikler. Önümüzdeki yaklaşık 1,5 aylık dönemde harekete geçiş tarzımızda şu ikilem ile karşı karşıya kalabiliriz:
Büyük insani değerler için hep birlikte hareket etmek  ya da bu birlik hareketinin içinde doğru olmadığını düşündüğümüz bir şey ile karşılaşınca gruba meydan okumak.
Tabii ki bu dışarıda deneyimleyeceğimiz bir tecrübe. Oysa ki aslında bu ikilem bizim kendi içimizdeki muhalif enerjiden kaynaklanır.  İçsel olarak, büyük bir amaç için tüm bedeni harekete geçirecek bir enerjinin bize akacağı bu dönemde, en çok neyden özgürleşmek istiyorsak bu enerjiyi onun için kullanmamız gerekiyor.
Mars her iki yılda bir Kova burcuna gelir ve bizi köle eden şeylere saldırır. Bedenimizdeki diğer enerjiler köle olduğumuz şeylere ne denli bağlı ise Mars’ın bu geçişi o denli sarsıntılı olur.
Bu yılki Mars Kova geçişinde  Jüpiter, Satürn, Merkür, Güneş, Uranus  Mars’a destek veriyor. Minör açıları da hesaba katarsak; Venüs, Pluto ve Neptün ile de destekleyici açıları var. Başka da gezegen kalmadı zaten. Kısaca Mars’ın bu yılki özgürleştirme geçişinde doğum haritanızda Kova burcu hangi hayat alanını yönetiyorsa tüm bedensel enerjileriniz ve kolektif enerjiler destek veriyor.
Köleliğin bedeli vardır, ancak özgürlüğün de bedeli vardır. Köleliği çok benimsemiş bir bedensek, özgürlüğü taşıyamayız. Morgan Freeman’ın başrolünde yer aldığı “Esaretin Bedeli” adlı çok etkileyici bir film var. Filmin ana düşüncesi kanımca, çok uzun süre esaret altında kaldığımızda özgürlüğü taşımanın ne kadar irade istediğini bize göstermek. Uzun yıllar hapiste kalan kişilerin dışarı çıktıkları zaman intihar girişimleri veya tekrar suç işleyerek içeriye geri dönme teşebbüsleri filmin bir parçası.
İşte bizler bazen özgürlük kapıyı çaldığında köleliği daha güvenli bulduğumuz için içeride kalmaya çalışırız. Mars Kova burcundan geçerken özgürlük kapıyı çalar. Bu yıl kapıyı açanlar, özgürlüğü taşıyabilmek için ihtiyaçları olan tüm diğer bedensel enerjilerinin desteğini taşıyorlar.
Özgürlük kapıyı her iki yılda bir çalar, bu yıl kimler açmak  ister?
Aşağıdaki tablo yükselen burcunuza göre Kova burcunun hangi hayat alanınızı yönettiğini gösteriyor.

 

Yükselen Burç
Özgürlük kapıyı nerede çalıyor
Koç
Arkadaşlar, sosyal çevre
Boğa
İtibar, toplum önündeki statü
İkizler
İnançlar, ideolojiler
Yengeç
Ölüm korkusu, yakınlaşma korkusu, başkalarının parası
Aslan
Eşiniz, sevgiliniz, ortağınız
Başak
İşiniz, günlük rutininiz, hastalıklarınız
Terazi
Çocuklarınız, her şeyin merkezi olma ihtiyacınız
Akrep
Aileniz, yaşadığınız ev
Yay
Çevrenizle bağ kurma tarzınız ve yakın çevreniz
Oğlak
Değerleriniz, yetenekleriniz, para
Kova
İçinde bulunduğunuz şartlar
Balık
Geçmişten, bağımlılıklardan
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü