Neptün Güney Ay Düğümü Kavuşumu

Kasım 2016

shutterstock_346163603
Astrolojik olarak her gezegenin, her burcun, her önemli noktanın birden fazla anlamı vardır.
Bu ay gökyüzünde ay boyunca etkisini koruyacak olan önemli bir gökyüzü olayı Güney Ay Düğümü ile Neptün’ün kavuşumudur. Her iki gösterge de geçmiş ile alakalı oldukları için “Karmik” göstergeler olarak adlandırılırlar.
 Güney Ay Düğümü (GAD)  geçmişteki davranış tarzımız, çoğunlukla da miyadı dolmuş davranış tarzımız, oluş halimizdir.
Neptün  ve Balık burcu ise yine bir şeylerin sonuna gelindiğinin habercisidir.
Kasım ayı boyunca yaşanacak olan Balık burcundaki Neptün ile GAD kavuşumu sonun sonu diyebileceğimiz bir sonlanma enerjisini bize getiriyor.
Neptün, Balık burcu, Satürn, Pluto, Oğlak burcu, Akrep burcu  tamamı karma ile ilgili enerjilerdir. Ancak karmanın ele alınış şekli her birinde farklıdır.
Karma demek, geçmişte yapılan bir şeylerin bugün karşılığını almak demektir. Aslında karma aksiyon demektir,  karma felsefesi de her aksiyonun bir karşılığı olduğunu söyler. Bazı inanışlar geçmiş hayatlarda yapılan aksiyonların karşılığı olarak bu hayatımızın bir önceki hayatımızın cenneti veya cehennemi olduğunu, şimdiki hayatımızda yaptıklarımız ile de bir sonraki hayatımızın cennet veya cehennemini hazırladığımızı söyler. Doğru olabilir, ben soyut şeylere temkinli yaklaşırım, ne inkar ederim, ne balıklama dalarım. Ancak karma genel olarak geçmişteki eylemlerin bugünkü sonuçları demektir, bu doğrudur. Bu nedenle her inancın mutabık kaldığı bir gerçek şudur ki; “Ne ekersen onu biçersin”  bu hayatta veya başkasında.
Hiçbirimiz geçmiş hayatta ne yaptığımızı bilinçli olarak bilmiyoruz. Ancak bu hayatımızın geçmişinde ne yaptığımızı biliyoruz. İşte şimdi astrolojik olarak tamamen karmik göstergeler kabul edilen Neptün ve Güney Ay düğümü, karmanın, geçmişin burcu Balık’ta kavuşumda. Bu kavuşum aslında karmanın en yumuşamış, en merhametli haliyle karşı karşıya olduğumuz bir dönemde olduğumuzu bize söylüyor. Ortalama bir ömür uzunluğu olan bir insan genel olarak GAD ve Neptün kavuşumunu hayatı boyunca  4 veya 5 defa deneyimler, ancak her bir kavuşum başka bir burçta gerçekleşir ve şu anda hayatta olan herkes Balık burcundaki bu kavuşumu ilk kez ve son kez  deneyimliyor.
Neptün sorgusuz sualsiz veren bir enerjidir, geçmiş aksiyonlarımızın hesabını da sorgusuz sualsiz kapatmak üzere Güney Ay Düğümü ile Balık burcunda kavuşum yaşamaya başladı. Balık burcu geride bırakmanın, affetmenin, emekli olmanın, efor sarf etmeyi bırakmanın burcudur. Bu kavuşum bizi emekli etmek istiyor, geçmişten, geçmiş acılardan, geçmiş aldanışlardan ve en önemlisi acı çekme ihtiyacından, acıya olan bağımlılığımızdan.
İşin güzel yanı veya kritik yanı; emeklilik priminizi hangi seviyeden ödediğinizin de pek bir hesabının yapılmayacağı bir emeklilik söz konusu.  Zaten bu enerjinin kaosa dönüşme riski taşıması da burada başlıyor. Çünkü fazla bedel ödeyenler bunu haksızlık olarak nitelendireceklerdir. Ancak bu kavuşum bize ders olmalı ki, kendimize gerekli gereksiz yüksek bedel ödetmeyelim, kendimize karşı geçmişte olduğumuzdan daha merhametli olalım. Balık burcu bir damla olmaktan kurtulup okyanus olabilmenin burcudur.   Geçmişine bakmadan herkesi bu emeklilik gemisine alırsak yol alırız, prim kavgasına girişirsek boğuluruz. Çünkü herkesin, istisnasız herkesin o gemide bir görevi var, bir başkasının asla yapamayacağı bir görev.
Neptün ile GAD kavuşumu geçmişte yapabildiğimiz kadarına razı olup, kendimizi yapamadıklarımız için affetme kavuşumu.  Güneş Akrep burcunda buram buram yeniden doğuş, yeniden varoluş enerjisi verirken, Neptün ve GAD de bu yeni varoluşun geçmişin hesabının kapatılarak yapılmasını istiyor.
Hepimizin geçmişi geçmişte bırakma lüksüne, yüceliğine nail olması temennisiyle…
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü