Uranus Geri Gidişi ve Sürprizleri

Temmuz 2016

shutterstock_416836045-600x330
Koç burcunda seyreden Uranus yarın -29 Temmuz- itibarı ile durağanlaşıyor ve yıl sonuna kadar geri harekette seyrediyor.
Uranüs gökyüzündeki en asi, en başıboş enerjidir. Koç burcuna geçtiğinden bu yana gerek toplumsal olaylarda gerekse bireysel hayatlarımızda garip bir başkaldırı, düzen bozan enerjiler ile karşı karşıya kaldık. Uranus evinizdeki eşyaları sürekli yanlış çekmecelere koyan birisi gibidir. Uranus’un görevi düzen bozmaktır. Bu nedenle sinir bozucu bir enerji yayar. Sinir sistemimizi alarma geçiren, bedenimizi elektriklendirip gerginleştiren bir enerji verir bize. Uranus de aslında tüm diğer gezegenler gibi masumdur. Düzen bozucu enerjisinin yegane amacı yeni bir düzen için yer açabilmektir.
Genel olarak hepimiz bizi rahata erdirecek ise yeni bir düzen fikrinden hoşlanır, heyecanlanırız ama aynı zamanda mevcut düzenimizi bozan şeyleri de sevmeyiz. Oysaki yeni bir enerji gelip eski düzenimizi bozmaz ise yeni düzen için yer açılmayacağı gerçeğini göz ardı ederiz.
Özellikle öncü burçlar dediğimiz Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak burçlarında gezegenleri olanlar, yükselen burcu  veya burcu bu burçlardan biri olan kişiler 2011 yılından bu yana çok şiddetli şekilde Uranus enerjisi ile başa çıkmaya çalışıyorlar. Hatta 2012 yılından itibaren Uranus’un Pluto ile giriştiği meydan savaşı henüz geçtiğimiz yıl sona erdi ama ne toplumsal ne de bireysel olarak bu meydan savaşının enkazından henüz çıkmış değiliz. Daha yerinde bir deyimle bizler farkında olsak da, olmasak da 2012-2015 yılları arasında gökyüzünde meydana gelen ve 3 yıl süren bir meydan savaşının yaralarını sarmaya çalıştığımız yıllardan geçiyoruz. Öncü burçlardaki kişiler ise bu meydan savaşında ön saflarda yer alan kişiler oldular.
Uranus’un Koç burcunda ilerlemesi başlı başına bir bela iken bir de geri gitmeye başladığı dönemlerde iyice can sıkıcı, isyankar bir enerji ile bizleri doldurur. Aslında herhangi bir şeyi başarmamızın çoğu zaman tek sebebi içinde bulunduğumuz şartlara isyan etmeye cesaret etmemizdir. Uranüs önümüzdeki yaklaşık 5 aylık süreçte bizi isyan etmeye zorlayacak. Çünkü ileri gidebilmek için önce isyan etmeye, şartlara karşı çıkmaya cesaret etmemiz gerekecek.
Koç burcu enerjisi Enerji Astroloji’de Mars ile aynı enerjiyi, yani içinde bulunduğumuz şartları temsil eder. Uranus de özgürleşmeyi temsil eder. Uranus 2011 yılından bu yana içinde bulunduğumuz ve bizi köleleştiren şartlardan bizi özgürleştirmeye çalışıyor. Amaç iyi olabilir ama süreç bazen nahoş olabilir.
Uranus enerjisi ile başa çıkmak gençlik yıllarında daha kolaydır, tıpkı Saturn enerjisi ile başa çıkmanın ileriki yaşlarda daha kolay olması gibi. Çünkü Uranus hayatımızı sarsar ve düzenimizi bozar. Genç insanlar yeni düzen kuracak umutları daha yoğun taşıdıkları için bozulan düzen onları kamçılar. Oysa ki ilerleyen yaşlarda bozulan düzenler, yani bize uğrayan Uranus enerjisi bizi rahatsız eder. Saturn’de ise tam tersidir. Genç insan sabretmek istemez, olgun insan ise hayatta neredeyse yaptığımız tek şeyin zaten sabretmek olduğunu anlamıştır ve Saturn dokunuşlarını daha kolay atlatır.
Belirli gezegen enerjileri vardır Pluto, Neptun, Uranus, Saturn gibi. Sizin kapınızı çalmaya başladıklarında “Kimse yok” cevabını veremeyeceğiniz gezegenlerdir bunlar. Öyle ya da böyle o kapıdan içeri girerler. Uranus’un giriş seremonisi genellikle kapıyı kırarak olur. Hani Ahmet Kaya’nın bir şarkısı var ya: “Penceresiz kaldım Anne” diye. Uranus bizi ziyarete geldiğinde biz “Kapısız” kalırız. Sebebi ise o kapıyı açarak dışarı çıkmaya cesaret edemeyeceğimiz yüksek bilinç tarafından anlaşılmıştır ve Uranus bizi koruduğunu düşündüğümüz o kapıyı yıkmıştır. Aslında bir çok durumda o kapının diğer tarafında  “gerçek hayat”  vardır. Yılın ikinci yarısında kırılan kapılardan dışarı çıkmaya cesaret edelim. 40 yaş üzerinde iseniz isyan etme eğilimi göstereceksiniz, ama lütfen hatırlayalım; düzen bozan Uranus aynı zamanda Zodyak’ın bir numaralı “Sürprizci”sidir.
Uranus’un sürprizleri ile geçireceğiniz eğlenceli bir ikinci yarı dilerim.
  •   
  •  

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü