Aslan Burcunda Ay Tutulması

31 Ocak Çarşamba günü Aslan burcunda bir Ay tutulması yaşayacağız.
Tutulmalar hayatımızda çok önemli bir fazın sonuna geldiğimizi bize haber veren  gökyüzü olaylarıdır.
Tutulmalar döneminde kadersel olaylar yaşarız ve enerjinin yaptırım gücünün çoğaldığı günler söz konusudur.  Tutulmanın yaklaştığı günlerde özellikle tutulmadan birinci derecede etkilenen gezegenleri olan kişiler önemli kararlar almak zorunda kalırlar. Ay tutulmaları her zaman uzlaşma ihtiyacı getirir.
Ay tutulmaları ve Güneş tutulmaları her yıl yaklaşık 4 defa (2018’de 5 defa)  aks dediğimiz birbirinin zıttı burçlarda gerçekleşir. Aslan / Kova aksının ilk tutulmasını 2016 yılının Ağustos ayında yaşadık.
İçinde bulunduğumuz tutulmaların geneline baktığımızda 2016 Ağustos / 2019 Ocak tarihleri arasında Aslan/Kova aksında toplam 9 tutulma görüyoruz. Bu tutulmaların  4 tanesini geride bıraktık. 31 Ocak tarihinde serinin 5. tutulmasını yaşayacağız.  Yani olmakta olan olaylar zincirinin tam orta noktasındayız. Toplam 9 tutulmadan oluşan Aslan/Kova aksındaki tutulmaların 6 tanesinin Ay tutulması olması ve serinin 2016’da bir Ay tutulmasıyla başlayıp, 2019’da bir Ay tutulmasıyla tamamlanması aslında bu tutulma serisindeki  Ay tutulması enerjisinin baskınlığını gösteriyor.
Ay tutulması ve Güneş tutulması arasındaki fark; Güneş tutulmasında her iki gezegen de aynı burçta yer alırken, yani enerji tek şeye odaklanmışken,  Ay tutulmasında Güneş ve Ay zıt burçlarda yer alırlar. Küçük bir not olarak hatırlatalım, gezegen olmamalarına rağmen Ay ve Güneş astroloji terminolojisinde gezegen olarak anılır.
Ay tutulmaları güçlü dolunaylardır. Ay tutulması zamanlarında duygular ve irade orta noktayı bulmaya zorlanır. Ay tutulmaları için bitişlere denk geldiği yönünde genel bir kanı vardır. Kısmen doğrudur, kısmen geçersiz bir bilgidir. Çünkü Ay tutulmaları bitişlerden ziyade bir şeylerin hayatımızda çok net olarak görünür hale gelmesine işaret eder. Şüphelendiğiniz bir eşin – sevgilinin sizi aldattığı ortaya çıkabilir ve bir bitiş gerçekleşebilir. Şüphelendiğiniz ve yolda olduğunu düşündüğünüz bir evlenme teklifi gelebilir ve bir başlangıç gerçekleşebilir.
 Aslında bütün tutulmalar hem başlangıçlara, hem bitişlere aynı anda işaret ederler. Bir şeyi bitiş veya başlangıç olarak görmemiz, bitene veya başlayacak olana bağlılığımızla doğru orantılıdır. O nedenle her tutulmada olduğu gibi bireysel hayatlarımızda  aynı olayı yaşasak dahi her birimiz için duygu dünyamızda yaşadığımız şey farklı olacaktır. Ölümden, düğüne en geniş yelpazede dahi bireysel duygu durumumuz büyük farklılıklar taşır. Her düğün sahibini sevindirmez, her ölüm sahibini yasa boğmaz. Gidene ve gelene olan bağlılık mutluluk ve yası yaratan ana faktördür.
Bir Ay tutulması söz konusu olduğunda her şart altında (olay mutlu dahi olsa) stres ve gerginlik olaylara eşlik eder. Her  bir tutulmanın hangi Ay düğümü tarafında  gerçekleştiği de ayrı bir önem taşır.
Örneğin içinde bulunduğumuz Aslan/Kova aksındaki tutulmalardan Aslan ayağında gerçekleşen tutulmalar yapmamız gereken şeyleri, gitmemiz gereken yönü bize göstermeye çalışırken, Kova ayağında gerçekleşen tutulmalar geride bırakmamız veya çok kontrollü olmamız gereken şeyleri bize gösterir .
Bir kaç kelimeyle Aslan ayağı ve Kova ayağının işaret etiği konular ve birbirine bağlı bu iki enerjinin nerede yolları ayrıma riski taşıdığı, nerede gerginlik çıkardığına göz atalım.
Aslan burcu “Ben” demektir. Kova burcu “Herkes” demektir.
“Ben” kavramı “Herkes” kavramının içine girdiğinde bireyselliğini yitirme riski taşıdığı yönünde tehdit hissederse veya bunun tam tersi durumda  “Herkes” kavramı “Ben” kavramını  tehdit olarak görmeye başlarsa bu iki enerji arasında gerginlik başlar. Aslan / Kova aksında gerçekleşen tutulma dönemlerindeki ana tema aslında budur. Bir kişi veya herkes.
Hikayenin geri kalanı bu temanın etrafında detaylanır.
2016 yılından bu yana tutulmaların Aslan ayağı Kuzey Ay Düğümü tarafına denk geldiği için, insan sevgisi, insanlık sevgisinin önüne geçmeye çalışıyor diyebiliriz. Genel enerji bireye duyduğumuz sevgi düzeyimizi yükseltmek yönünde.
Aslan burcu bir insanı sevmenin enerjisidir, Kova burcu ise insanlığı, yani herkesi sevmenin enerjisidir.
Kuzey Ay Düğümü Aslan burcunda ilerlerken bize vermeye çalıştığı mesajı bir dost sohbeti  formatına çevirirsek, şöyle bir şey ortaya çıkabilir:  
Sen önce bir insanı sevmeyi öğren, insanlık başının çaresine bakar, sen insanlığı dert etme…
Sen önce bir insanı sevecek, bir insana sadık kalacak kadar cesur ol,  bir insan için gerektiğinde tüm dünyayı karşına alacak cesarete eriş ki, zamanı geldiğinde başkalarının sevdikleri şeylere saygı duyabilesin…
Sen bir insanı sevmeden, gerçekten sevmeden, başkasının sevdiği bir şeye saygı duymanın, başkasının sevdiği bir şeye el uzatmamanın, dil uzatmamanın gereğini veya bunu yaptığında seni bekleyen tehlikesini anlayamayacaksın. Çünkü sevginin ne demek olduğunu bilmediğin için, sevdiğine el uzattığın, dil uzattığın  insanın yapabileceklerinden bihabersindir…
31 Ocak tarihinde yaşayacağımız Aslan burcu Ay tutulması  11 derecede gerçekleşecek ve ağırlıklı olarak Aslan ve Kova burçlarının ilk yarısında doğan kişilerin hayatlarına birinci derece görünür etkiler getirecektir.
Bir burçta tutulma olması o burçtaki herkesi birinci dereceden etkileyecek, diğer kişilerin hayatlarında bir etki yaratmayacak  anlamı taşımaz. Her zaman önemli olan şey tutulmanın gerçekleştiği derece ve bu derecenin bizlerin doğum haritasında herhangi bir gezegene veya noktaya yakın olup olmadığıdır.
 31 Ocak tarihinde yaşayacağımız  ay tutulmasından daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günlerini aşağıda bulabilirsiniz.
Tutulmadan I. derecede yumuşak etki alma ihtimali olan kişiler
28 Temmuz – 10 Ağustos  arası doğumlu Aslan burçları
Ay burcu , yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı  7  ile 15 derece arası  Aslan burcu  olan kişiler
28 Mart- 4 Nisan arası doğumlu Koç burçları
29 Kasım – 6 Aralık arası doğumlu Yay burçları
Ay burcu, yükselen burcu, tepe noktası veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı  8 ile 14 derece arasında  Koç veya Yay burcunda olan kişiler
Tutulmadan I. derecede sert etki alma ihtimali olan kişiler
26 Ocak-  5 Şubat arası doğumlu Kova burçları
28 Nisan- 4  Mayıs arası doğumlu Boğa burçları
31 Ekim – 6 Kasım  arası doğumlu Akrep burçları
Ay, burcu, yükselen burcu, tepe noktası veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 7 ile 15 derece arasında Boğa, Akrep veya Kova burcunda olan kişiler.
Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Merkür sert etki alıyor ise;  değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir. Ses ve nefes çalışmalarıyla sert etkilerle başa çıkma gücünüzü artırabilirsiniz.
Venüs sert etki alıyor ise;  değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.  Kuralsız dans Venüs sert etkilerini en rahatlatan egzersizler arasında yer alır. Ayrıca dizler ve bel bölgesini hedef alan esneme  hareketleri de faydalı olacaktır.
Ay sert etki alıyor ise;  ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz. Nefes çalışmaları, kolları güçlendiren çalışmalar  Ay’a gelen sert etkilerle başa çıkmak için fayda sağlar.
Güneş sert etki alıyor ise;  özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Mide kısmını  (Core bölgesi) güçlendiren çalışmalar, omuriliği döndürme egzersizleri Güneş’e gelen sert etkileri hazmetmemizde yardımcı olur.
Mars sert etki alıyor ise;  kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir. Kasıkları açma çalışmaları, doğa yürüyüşleri ve birlikteyken tehdit altında hissetmediğimiz birilerine sarılmak Mars’a gelen sert etkilerle başa çıkarken kendimize veya başkalarına zarar verme ihtimalimizi minimuma düşürür.
Bunun dışında yükselen burcunuza göre yukarıdaki etkileri yaşama ihtimaliniz olan hayat alanını veya konuları maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz. 
Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olan konu başlıklarına da bakmanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Aslan iseniz, Yükselen Yengeç ve Yükselen Başak’ı da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
Hayatınızda olup bitmeye çalışan belirgin veya buğulu olaylar dizisini değerlendirirken Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar olup biten ana temaya odaklanmanızda fayda var. Özellikle Mayıs 2017 tarihinde Ay düğümlerinin de Aslan / Kova aksına geçmesiyle birlikte tutulmaların gücü ve belirgin etkileri arttı. Böyle bir zincir halinde düşündüğünüzde olup bitenleri, olmaya çalışanları, olmaya çalışanların nedenlerini ve nereye doğru gittiğini (çünkü bu akstaki tutulmalar 2019 Ocak ayına kadar devam edecek) daha iyi idrak etme şansı yakalayabilirsiniz.
Yükselen Koç: Aşk, çocuklar, sanat, spor veya rahatlık bölgenizi bırakmanız gereken durumlar
Yükselen Boğa: Aileniz, anne-babanız veya evinizle ilgili konular
Yükselen İkizler: Kardeşleriniz, seyahatler, kontratlar, sözlü veya yazılı anlaşmalar
Yükselen Yengeç: Para, yetenekleriniz, değerleriniz, sahip olduklarınız ve  öz değerinizi hedef alan olaylar
Yükselen Aslan: Hayatınızın genelini etkileyecek olan, bedeninizi, fiziksel görünüm veya fiziksel sağlığınızı ön plana çıkaran olaylar
Yükselen Başak: Geçmişe bağımlılığınız, geçmiş acılarınız veya hayatınızdaki gizli kapaklı, sizin de bilmediğiniz kontrolünüz dışındaki bazı konuların açığa çıkması
Yükselen Terazi: Arkadaşlarınız, sosyal çevreniz, gruplar ve gelecek umutlarınızla ilgili konular. Doğru arkadaş, doğru gelecek
Yükselen Akrep: Toplumsal statünüz, kariyeriniz, hayatınızdaki otorite figürleri ile bağlantılı konular
Yükselen Yay: Hukuki konular, yurtdışı ve eğitim konuları, yabancılar, eşin akrabaları ile ilgili konular
Yükselen Oğlak: Borçlar, krizler, seks, eşin geliri ile ilgili konular, ölmüş veya yeniden doğmuş gibi hissettiren olaylar
Yükselen Kova: Evlilik, ilişkiler, ortaklar veya rakipleri gündeme getiren olaylar
Yükselen Balık: Sağlık, işyeriniz, iş arkadaşlarınız, evcil hayvanlarınız, günlük rutininiz veya günlük beslenme alışkanlıklarınıza dair olaylar
Aslan burcu onurlu olmanın, gururlu olmanın burcudur. 
Bir insanı sevmenin, bir insan tarafından sevilmenin onurunu, gururunu yaşamanız dileğiyle… 

Güneş İkizler Burcunda – Sorularla Gelen Mutluluk

 

20 Mayıs-21 Haziran
Güneş İkizler burcuna geçiyor.
Aylık değişmez mottomuz: Güneş nereye biz oraya.
Güneş’in içinden geçtiği burç, bizim burcumuz ne olursa olsun, ay boyunca Güneş’in sağladığı enerjinin formunu belirler ve bizi etkiler.
İkizler burcu Güneş’i, bağ kurmak isteyen, öğrenmek isteyen bir Güneş’tir. Güneş’in İkizler burcundan geçtiği dönemlere sorular damga vurur. İkizler burcunun tam karşısında Yay burcu yer alır. İkizler burcu soruların, Yay burcu cevapların enerjisidir. İkizler burcu naif bir enerjidir çünkü bizi soru sormaya teşvik eder. Soru sormak demek, bilmediğini kabul etmek demektir. İkizler burcu konuşmak, iletişim, kendini ifade burcudur. Ancak ana enerji konuşmaktan ziyade dinlemek, duymaktır. İkizler burcunun  iletişim, konuşma, yazma versiyonlarının altındaki kök enerji çevreyle bağ kurma enerjisidir. İnsanoğlunun bağ kurma modelleri konuşmak, dokunmak ve göz temasıdır. Boğa burcu dokunarak, Yay burcu göz temasıyla bağ kurmamızı sağlarken, İkizler burcu da konuşarak ve dinleyerek bağ kurmamızı sağlar.
İkizler enerjisi, Yay enerjisi gibi sezgiler ve varsayımlar üzerinden çalışmaz, bilgiye sorarak direkt yoldan ulaşmak ister. Varsayım hem yorucu hem de önyargı tehlikesi taşırken, kafamızdaki bir şeyi bir çocuk masumiyetiyle sorabilmek ve cevabı dinleyebilmek iletişimde bulunduğumuz kişilerle ilişkilerimizi sağlamlaştırır. Birçok ikili ilişki varsayımlar yüzünden sona ermekte veya başlayamamaktadır. Oysaki soru sormak, soru sorabilmek ve son raddede cevabı hazmedebilmek bir çok ilişkiyi kurtarabilir veya düşmanlaşmayı bertaraf edebilir.
İlişkilerin ana malzemesi sevgidir, içinde sevgi olan ilişkiler hayatta kalma şansı en yüksek ilişkilerdir. Ancak doğru iletişim bir ilişkiyi hayatta kalmaktan öteye taşır ve ilişkinin hem hayatta, hem de ayakta kalmasını sağlar. Sevgi bir ilişkinin kanı canıysa, iletişim ilişkilerin iskelet sistemidir.
Her birimizin doğum haritasında bir İkizler burcu ve bir Merkür vardır. Bu iki enerji bizim iletişim yetilerimiz hakkında bize bilgi verir. Güneş her yıl İkizler burcundan geçerken bizim iletişim modelimizdeki artılar ve eksiler ile ilgili bizi aydınlığa kavuşturacak bazı olaylar yaşarız. Çünkü Güneş’in geçtiği burç söz konusu enerjiyi hayatımızda nasıl kullandığımızı anlamamızı sağlar.
Önümüzdeki bir ay boyunca varsayımlara mola verip, kafamızda bir soru belirdiği zaman bu soruyu muhatabına yöneltmemiz faydalı olacaktır. Aslında sözcükler her birimizin en güçlü silahıdır. Bizler bu silahı bazen karşımızdakilere yöneltiriz ve can yakarız, bazen de yönelttiğimiz silahlar geri teper ve bizim canımız yanar. Bunu hemen hemen hepimiz yaparız, ne kadar donanımlı olursak olalım dilimiz bizim en zor kontrol ettiğimiz parçamızdır.
İkizler burcu Merkür tarafından yönetilir. Enerji Astroloji’de Merkür, Boğaz Çakra’ya denk gelir ve boğaz, omuzlar, ağız, dil, boyun bölgesini temsil eder. Yediğimiz her şey boğazımızdan geçerek midemize ulaşır. Duyduğumuz her söz veya söylediğimiz her söz de boğazımızdan geçer. Ağır sözler bize giriş yapsa da, bizden çıkış yapsa da bizi yaralar.
Bu yılki Ramazan boyunca ağırlıklı olarak Güneş İkizler burcunda seyrediyor. Oruç tutmak Merkür merkezini yani boğaz çakrayı temizlemeye yarar.
Merkür merkezini temizleyen diğer pratikler aşağıdaki gibidir ve önümüzdeki bir ay boyunca bu egzersizlerden faydalanabiliriz:
Yalan söylememek
Varsayımda bulunmamak
Dedikodu yapmamak
Oruç tutmak veya az yiyip içmek
Boyun ve omuz egzersizleri
Nefes egzersizleri
Dil temizliği (Dil fırçası ile günde 2 defa)
Dil egzersizleri:
Dil buruna, dil çeneye (4 aşağı, 4 yukarı toplam 8 kez)
Dil sağ kulak, dil sol kulak ( 4 sağ, 4 sol toplam 8 kez)
Dil ucuyla ağız içinde daire çizilmesi ve ters yönde yapılması (ağız kapalı) 4 x 2
Dil ucuyla ağız içinde büyük  daire çizilmesi ve ters yöne yapılması (ağız açık)  4 x 2
Dil ucuyla daire şeklinde dişlerin (üst ve altın) içten sayılması ve ters yönde sayılması
Dilin çiğnenmesi

 

Güneş’in bu yılki İkizler burcu yolculuğunun herkes için tatlı dilli ve güler yüzlü bir yolculuk olması temennisiyle…

 

*Bu ay grup çalışmamızda bedenimizdeki sevme-sevilme-sevdiğine güvenme enerjimiz olan Ay’ı  dengeye sokacağız.
Ay Merkezi grup çalışmamız için lütfen tıklayınız

 

Ay Düğümleri Aslan & Kova Aksında

9 Mayıs 2017 – 7 Kasım 2018
12 Kasım 2015 tarihinden bu yana Başak/Balık aksında seyreden Ay düğümleri 9 Mayıs’ta Aslan/Kova aksına geçiş yapıyor.
Ay düğümleri astrolojide kadersel öneme sahip göstergelerdir. Bireysel doğum haritalarımızdaki Ay düğümlerinden Kuzey Ay Düğümü (KAD) olarak geçen nokta, hangi sebeple olursa olsun hayatımız zora girdiği zamanlarda, rahatlamak ve doğru çıkışa ulaşmak için yönelmemiz gereken enerji ve oluş halini bize gösterir.
Gökyüzünün güncel hareketlerinde Ay düğümlerinin önemi ise kolektif olarak (yani hep birlikte) yönelmemiz gereken ve uzak durmamız gereken oluş hallerini bize gösterir. Ay düğümlerinden Güney Ay Düğümü  gücü çok yüksek bir enerjiye sahiptir ve ruh her daim Güney Ay Düğümü’nde bulunan enerjiye sığınmak ister.
Kuzey ve Güney Ay düğümleri aslında ilginç bir işleyişe sahiptir. Bizim sığınmak istediğimiz Güney Ay Düğümü enerjisine ulaşabilmemiz için Kuzey Ay Düğümü enerjisini kullanmamız gerekir.
Kuzey Ay Düğümü enerjisine ulaştığımız zaman ise ödül olarak Güney Ay Düğümündeki sığınmak istediğimiz enerjide buluruz kendimizi. Bireysel haritalarımızdaki Kuzey Ay  Düğümü genellikle bizim rahatlık bölgemiz dışında yer alan ve bizi zorlayacak bir oluş halidir.
Ay düğümleri akslar üzerinden ilerler. Yani Kuzey Ay Düğümü Aslan’da olduğu zaman, Güney Ay Düğümü de tam karşısındaki Kova burcunda, aynı derecede yer alır. Akslar her zaman birbirine zıt gibi görünen ama en fazla tamamlayıcılığa sahip olan ve özündeki ana malzeme aynı olan enerjilerin hattıdır. Aslan-Kova aksının ana malzemesi “Sevgi”dir. Aslan burcu enerjisi, bir insanı sevdiği, bir kişiyle hayatın keyfini çıkarma şansı yakaladığı zaman hayata aşık olur. Kova burcu ise insanlığı sevmekle, topluluklarla, gruplarla olduğu zaman hayattan keyif alma ve  hayata aşık olma eğilimindedir.
Ay düğümleri yaklaşık 1,5 yılda bir aks değiştirir ve yine yaklaşık olarak 9 yılda bir aynı aksa tekrar gelirler. Ancak Ay düğümleri, Kuzey ve Güney olarak iki zıt noktaya geldikleri için, 9 yılda bir aynı aksa geldiklerinde, ilk gelişlerinin tersi enerji taşırlar. Yani 9 Mayıs tarihinde Aslan&Kova aksına geçecek olan Ay düğümlerinden Kuzey Ay Düğümü Aslan burcunda olacak. Ay düğümlerinin tekrar bu aksa gelmesi 2026 yılının yaz aylarına denk düşecek. Ancak bu defa Kuzey Ay Düğümü  Aslan burcunda değil, Kova burcunda olacak.
Önümüzdeki 1,5 yıllık dönemde deneyimleyeceğimiz enerjinin aynısı, yani Kuzey Ay Düğümünün Aslan burcuna tekrar gelmesi 2035 yılının sonlarında tekrarlayacak. Ay düğümlerinin burç değiştirmesi genel olarak çok önemlidir, ancak Kuzey Ay Düğümünün Aslan ve Koç burçlarına denk geldiği dönemler diğer burçlardakinden daha özel bir anlam ifade eder. Çünkü Güneş, Aslan burcunu yönetir ve Koç burcunda yücelir.
Kuzey Ay Düğümü Aslan burcunda olduğu zaman her birimiz kolektif olarak bir insanı sevebilme, özümüzü en net şekilde ifade kapasitemizin ne olduğunu deneyimleriz. Aslan burcu ateş elementidir ve risk almakla, sadakatle, çocuklarla, kendine güvenle ilgilidir. Bizler eğer hayatımızda gerçekten sevdiğimiz kişilere yer verebilirsek ve bu kişi veya kişiler tarafından geri sevilirsek kendimize güvenimiz, hayatı bir çocuk gibi yaşayabilme yetimiz ve hayata sarılma gücümüz muazzam bir noktaya ulaşır. Kuzey Ay Düğümünün geçiş yaptığı hayat alanımız sevgiyi deneyimlemek zorunda bırakılacağımız veya sevgiyi deneyimlemekle kutsanacağımız hayat alanımızdır.
Ay düğümleri ve tutulmalar aynı burçlarda ilerlerler. Aslan&Kova tutulmaları hali hazırda başladı ancak Ay düğümlerinin de Aslan&Kova’ya geçişiyle birlikte önümüzdeki 1 yıl boyunca tutulmalar tam gücüyle işlemeye başlayacak.
Ay düğümleri herhangi bir gezegeninizle veya önemli bir noktayla (yükselen, alçalan, MC, IC) major bir açı yaparsa (kare, karşıt, kavuşum, üçgen) hayatınızda çok önemli ve sizi gelecek 9 yıl boyunca meşgul edecek gelişmeler yaşarsınız.
Genel olarak gezegenin konusu gündeme gelir ancak bazen gezegenin yönettiği hayat alanı aktive olabilir. Yani Ay düğümleri Venüs’ünüze denk geldiğinde evlilik ve ortaklıklar konusunda önemli adımlar atacaksınız demek olabilir ancak Boğa burcu ve Terazi burcunun haritanızda hangi evlere denk geldiği de konunun daha geniş versiyonu hakkında bize bilgi verir. Tüm versiyonları yazıya dökmek mümkün olmamakla birlikte gezegen bazında baktığımızda genel olarak durum şöyledir:
Güneş & Ay düğümleri: Parlamak ve güçlü hissetmek, çocuklar
Ay & Ay düğümleri: Anne, aile, ev konuları ve hamilelik
Merkür & Ay düğümleri: İş ve sağlık konuları
Venüs & Ay düğümleri: Evlilik, para, ortaklık
Mars & Ay düğümleri: Hayat şartları, temel ihtiyaçlar
Jüpiter & Ay düğümleri: Eğitim, okuyarak veya gezerek dünyayı geniş perspektiften deniyimlemek
Satürn & Ay düğümleri: Hayatın en büyük engel teşkil eden konularıyla yüzleşmek veya engelleri aşmak
Güncel Ay düğümleri, doğum haritanızdaki Ay düğümleri noktasına geri dönüş yaparsa hayatınızın en önemli dönemine girdiğinize işaret eder.
Açılar sert ise (kare, karşıt) yaşanacak önemli olaylardan memnuniyet duymayız, zorunlu aksiyonlar almak zorunda kalırız, açılar yumuşaksa (üçgen, kavuşum) gerçekleşen yeni gelişmeler bizi mutlu eder.
Aşağıdaki tabloda yükselen burcunuza göre, Kuzey Ay Düğümü’nün tahmini olarak hangi hayat alanınızdan geçtiğini bulabilirsiniz. Hayatınızda gerçekleşen olayları daha iyi irdeleyebilmeniz için bir önceki ve bir sonraki yükselen burcu da okumanızı tavsiye ederim, çünkü doğum saatinize bağlı olarak hayat alanlarında kayma yaşanabilir.

 

Yükselen Burcunuz
9 Mayıs 2017- 7 Kasım 2018
Kuzey Ay Düğümü’nün Geçiş Yaptığı Hayat Alanı
Yükselen Koç
Ay düğümleri 5/11 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğüm 5. evinizden geçiyor. Bu aksta gerçekleşen geçişler çocuklar, romantik ilişkiler, gerçek özünüzün ne kadar sahne alabildiği, kendinizi ne kadar özgür hissettiğiniz, başkalarının onayına ve alkışına duyduğunuz ihtiyaç, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ile ilgilidir. Çocuklarınız, ününüz, sportif veya sanatsal başarılarınız, aşklarınız gündeminize oturabilir. Arkadaşlarınız, sosyal çevreniz, gelecek için kurduğunuz hayallerden bir süreliğine uzaklaşmanız gerekebilir.
Yükselen Boğa
Ay düğümleri 4/10 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 4. evinizden geçiyor. Yaşadığınız evle, ailenizle daha fazla ilgilenmeniz, belki evde daha fazla vakit geçirmeniz gerekebilir. Ait olma duygunuzu neyin veya kimin doldurabildiğini deneyimleyebilirsiniz. Ait olduğunuz kişi, ait olduğunuz yuva ile ilgili gelişmeler yaşama ihtimaliniz var. Anne-baba boşanması veya anne-baba barışması söz konusu olabilir. Ait olduğunuz toprakların neresi olduğu, yaşamak istediğiniz ülke, şehir değişimi söz konusu olabilir.
Yükselen İkizler
Ay düğümleri 3/9 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 3. evinizden geçiyor. Önümüzdeki 1,5 yıl boyunca genişleme eğilimini alışık olduğunuz diyarlarda yapmaya çalışmakta fayda var. Bilinmez sokaklara girmemeniz gereken bir dönemden geçeceksiniz. Araba , ehliyet konuları, kısa seyahatler, kardeşlerinizin hayatı sizi etkileyebilir. Ana konu yakın çevreniz ile bağ kurma modelinizde gerçek sevgiye yer vermek ve özünüzü sevgi ve esprili bir şekilde ifade edebilmeyi başarmak. Yazmak, konuşmak, bol iletişim bu dönemde sizi gitmeniz gereken yöne daha çabuk götürecektir.
Yükselen Yengeç
Ay düğümleri 2/8 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 2. evinizden geçiyor.
Sahip olduklarınıza (maddi & manevi) yenilerini katma veya var olan, kullanma fırsatı bulamadığınız yeteneklerinizi, sermayenizi kullanmaya sizi yöneltecek olaylar gelişebilir. Maddi veya manevi doğuştan size armağan edilmiş ve tükenmez sermayenizin ne olduğunu anlamanızı sağlayabilecek bir geçiş. Miraslardan veya ortak işlerden para gelebilir.
Yükselen Aslan
Ay düğümleri 1/7 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 1. evinizden geçiyor.
Yepyeni bir hayat yolunun açılacağı bir dönem. Bu hayat yolunun ana teması, evlilikler, boşanmalar ve ortaklıklar. Gerçekten siz olabileceğiniz bir hayata adım atma, hayatı her zamankinden daha çok sevme şansınız var.
Yükselen Başak
Ay düğümleri 6/12 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 12. evinizden geçiyor.
Hoş veya nahoş bir sebeple dinlenmeye çekilme ihtiyacı duyacağınız bir dönem. Emeklilik söz konusu olabilir, bir süre işe ara verme söz konusu olabilir, bir süre hayat sahnesinden çekilme söz konusu olabilir, kontrolü sizde olmayan olaylar nedeniyle daha ruhsal, belki dini konulara kayma ihtimaliniz olan bir dönem.
Yükselen Terazi
Ay düğümleri 5/11 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 11. evinizden geçiyor.
Yepyeni bir sosyal çevre, önümüzdeki yaklaşık 20 yıllık dönemde sizi etkileyecek hedefleriniz, hayalleriniz ile ilgili bir geçiş. Gruplar, arkadaşlar, sosyal medya aracılığıyla popülarite kazanmanız söz konusu olabilir.
Yükselen Akrep
Ay düğümleri 4/10 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 10. evinizden geçiyor.
Direksiyonu dosdoğru kaderin sizi götürmeye çalıştığı yöne kıracağınız, özellikle kariyer ve toplum önündeki var oluşunuzun görünür bir şekilde önemli bir dönemece gireceği bir dönem. 10. evden geçen Kuzey Ay Düğümü sizi evinizden, alıştığınız, güvende hissettiğiniz ortamlardan uzaklara çekecek kadersel olaylar getirir.
Yükselen Yay
Ay düğümleri 3/9 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 9. evinizden geçiyor.
Kendinizin en geniş versiyonunun ne olduğunu görme ve gösterme ihtimali olan olaylar gerçekleşebilir. Uzak yerler, bilmediğiniz konular, size yabancı insanlar hayatınıza girebilir. Yayıncılık, yurtdışı, akademik konular veya eşinizin ailesi gündeminize gelebilir. Gerçeğe dönüştürmek istediğiniz rüyalarınız ile ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz.
Yükselen Oğlak
Ay düğümleri 2/8 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 8. evinizden geçiyor.
Hayatla alacak & verecek hesabını kapatma, borçları ödeme veya tahsil etme zamanı. Korktuğunuz şeyleri yapabilme cesareti göstereceğiniz olaylar sizi bekliyor büyük ihtimalle. Kredi başvurularınızın sonuçlanması, vergi borçları ile ilgili bazı konular, mide, pankreas, karaciğer, safra kesesi bağlantılı ameliyatlar gündeminize gelebilir. Kazanmadığınız paralar sizin olabilir veya kullanımınıza sunulabilir (eş, aile, miras yoluyla)
Yükselen Kova
Ay düğümleri 1/7 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 7. evinizden geçiyor.
Ödün vermeyi, uzlaşmayı, birlikte hareket etmeyi öğrenmeniz gerekecek olan bir dönem. Evlilik veya boşanma çok büyük ihtimaller arasında yer alıyor. Yolunuzu bir başkasının yoluyla birleştirmeniz mümkün olursa (evlilik veya ortaklık) güçlenebileceğiniz bir dönem.
Yükselen Balık
Ay düğümleri 6/12 aksını etkiliyor. Kuzey Ay Düğümü 6. evinizden geçiyor.
Ivır zıvırla, sizden emir alan veya size muhtaç olan kişilerle uğraşmanız gerekebilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, bağımlılıklarınızı bırakmanız (isteğe bağlı veya bir hastalık nedeniyle mecburiyetten) gerekebilecek bir dönem. Yeni bir işyeri, yeni bir ofis, yeni bir ev hayvanı size hayat sevinci getirebilir.

 

Güneş Boğa Burcunda – Ait Olmak ve Sahip Olmak

 

“Bir çiçeği beğenirsen onu koparırsın,
Bir çiçeği seversen onu sularsın”
Buda
Güneş Boğa burcuna geçti.
Güneş’in geçtiği burç ay boyunca en güçlü enerjinin kaynağını bize gösterir. Güneş, sistemimizi bir arada tutan gezegendir. Astrolojik olarak Güneş her ay başka bir burcu ziyaret eder ve bizler, bir arada kalabilmek için Güneş’in ziyaret ettiği burcun enerjisinden kaynak elde ederiz. Tüm gezegenler Güneş’in çekim gücü sayesinde bir arada kalabiliyorlar ve yollarına dağılmadan devam edebiliyorlar. Güneş’in enerji boyutunda bizim için anlamı da budur, yola dağılmadan devam etmemizi sağlayan enerjidir. Geçtiği burç ise burcumuz ne olursa olsun herkes için o ay boyunca dağılmadan yola devam etme enerjisini bize gösterir. Ayrıca tabii ki Güneş aydınlatır, ısıtır ve hayat verir.
Boğa burcundan geçen Güneş bizi bu ay neyin aydınlatacağını, neyin ısıtacağını ve neyin hayat vereceğini bildirir. Bu enerji Boğa burcundan geldiği için bizi aydınlatan, ısıtan ve hayat veren şeyin aslında her şeyiyle bize ait olan, bizim tükenmez Allah vergisi sermayemizin ne olduğunu, huzurun ve sağlamlığın bizi nerede beklediğini de gösterir. Doğum haritalarımızda en sağlam hayat alanımız Boğa burcu ile yönetilen hayat alanıdır. En hassas hayat alanımız Yengeç burcuyla yönetilir. Her iki burç da Ay’ın burcudur. Yengeç burcu Ay tarafından yönetilirken, Boğa burcu Ay’ın yüceldiği burçtur.
Enerji astrolojide Ay merkezi, kalp çakraya denk gelir. Bu ayki Güneş geçişi tüm klasik enerjisinin yanı sıra aynı zamanda Ay’ın, yani kalbimizin neyle yüceldiğini de bize gösterir. Ay Boğa burcunu sever, çünkü Ay hassasiyeti nedeniyle sürekli değişkenlik gösterirken, Boğa burcu sağlam ve durağan enerjisiyle Ay’a ihtiyacı olan ait olma duygusunu verir. Güneş’in Boğa burcundan geçerken,  Ay’ı bu kadar mutlu eden bir enerjiyle ışıldaması ise gökyüzünde huzur rüzgarları estirir.
Bu ayki Güneş Boğa geçişi, Güneş’in Boğa burcunda geri giden Merkür ile kavuşumu ile başladı. Eski bir yetenek, eski bir sevgili, eskiden bize ait olan, bize ait olması gereken bir şeyin bize dönüşü, bize kendini hatırlatması ile ilgili bir kavuşumdu bu. Olumsuz anlamda bu kavuşum değerlerimize aykırı olduğu halde, bizim olmasını istediğimiz bir şeylerin kapımızı çalması, bize krizlerden uzak durmanın yollarını hatırlatmaya çalışan bir kavuşum olabilir.
Güneş’in bu yılki Boğa burcunda gerçekleştireceği yolculuk esnasında gökyüzünde meydana gelecek en önemli olaylardan bir tanesi kadersel göstergeler dediğimiz Ay düğümlerinin Başak/Balık eksenindeki 1,5 yıllık yolculuğunu tamamlayıp, Aslan/Kova eksenine geçiş yapıyor olması.
Bu konuda daha sonra detaylı bir yazı paylaşacağım ancak özünde bir insanı sevmek (Aslan) ve tüm insanlığı sevmek (Kova) arasında tercihlerin önümüze geleceği 1,5 yıllık bir döneme gireceğiz.
Bu geçişin Güneş Boğa burcundayken başlaması ve Kuzey Ay Düğümü’nün Aslan burcunda olması, bir insanı gerçekten sevebilmenin huzur ve sağlamlık için yeterli olduğunu bize gösteriyor.
Üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen Lost dizisinde hiç unutmadığım bir repliği paylaşmak istiyorum.
Penelope’un Desmond’a yazdığı mektuptan bir cümle:
“Hayatta kalabilmek için tek ihtiyacımız olan bizi gerçekten seven sadece bir kişiye sahip olabilmek”
Boğa burcu sahip olmanın burcudur, Aslan burcu da gerçek sevginin.
Bir kişinin size ait olduğunu bildiğiniz ama onun sahibi olmaya çalışmadığınız çok güzel bir ay dilerim.

Güneş Koç Burcunda – Kahramanınla Tanışma Zamanı

Güneş Koç burcuna geçiyor.
20 Mart- 20 Nisan tarihleri arasında Koç burcunda seyredecek.
Güneş’in en sevdiği burç Koç burcudur ve Güneş Koç burcundan geçerken gerçek bir Güneş olur.
Gerçek bir Güneş olmak ne demektir?
Gerçek bir Güneş olmak en kısa anlamıyla hükmetmeden yönetmeyi bilmektir. Lider kelimesi “Lead Etmek” anlamındadır. Yani yolu önden yürüyerek arkadan gelenlere yol açmaktır. Güneş Aslan burcunu yönetir ve Aslan burcu hükmetmekle ilgilidir, krallarla ilgilidir. Bir kral yol açmak yerine, açılmış bir yoldan yürüdüğü sürece asla lider olamaz, sadece takipçi olabilir.
Koç burcu gerçek liderliğin burcudur, takip etmez, takip edilme arzusuyla yanıp tutuşmaz. Bildiğini okur, çok dolaysız bir enerjidir. Tabii ki her türlü güzel özellik bizi yüceltebileceği gibi, bizi alçaltma gücüne de sahip olur. Sahip olduğumuz özellikler bize sahip olmaya başladığında yücelme hemen hemen her zaman düşüşle sonuçlanır.
Koç burcu enerjisi hep bildiğini okuma, kimseyi takip etmeme, ister beğenin ister beğenmeyin ben buyum diretmelerini, kendine başka bir yol gösterilmeye çalışıldığında meydan okumalarını kontrol altına alamadığı zaman, kaba, agresif ve uzlaşmaz bir enerji olarak karşımıza çıkar.
Güneş Koç burcundan geçerken hepimiz hayatımızın lideri olma şansı yakalarız. Koç burcu Zodyak’taki ilk burçtur ve başlangıçları temsil eder. Gerçekleştirmek istediğiniz, cesarete ihtiyacı olan bir şeylere başlamak için Güneş’in Koç burcundan geçtiği dönemler en güzel dönemlerdir. Ancak her yıl Güneş Koç burcundan geçerken gökyüzünde başka göksel hareketler de mevcuttur. Güneş’in bu yılki Koç burcu yolcuğu sırasındaki cesur başlangıçlar gecikmeli sonuçlarla bize gelebilir ve bazı değerler çatışmasına sebep olabilir. Venüs ve Merkür’ün geri gitme dönemlerine denk gelen bu yılki Güneş Koç burcu yolcuğu aynı zamanda Jüpiter- Pluto karesi ile birlikte başlıyor. Jüpiter- Pluto karesi, cesur başlangıçlar yapmak isteyen Güneş Koç enerjisini kurallar ve doğru-yanlış sorgulamaları arasına sıkıştıracaktır.
Her yıl bir ay boyunca Güneş  hepimizin bir hayat alanını aydınlatır. Aydınlattığı hayat alanında daha önce görmediğimiz veya görmek istemediğimiz şeyleri görme şansı yakalarız. Koç burcuyla yönetilen hayat alanımız hem en tehlikeli, hem en güçlü hayat alanlarımızdan biridir. Tehlikelidir çünkü bitmeyen bir savaşa işaret edebilir, güçlüdür çünkü enerjimizin lideri, kurtarıcı komutanı bu hayat alanıdır. Güneş Koç burcuyla bağlantılı hayat alanımızı aydınlattığı zaman mesajı şunlardan biridir:
Cesur ol, tek başına da yapabilirsin.
Yıkıcı olmak-hep terk etmek- hep vazgeçmek eğilimine dikkat et.
Herkesin sınırları kıymetlidir, kendi sınırlarını koru, başkalarının sınırlarına saygı göster.
Hayatı yakalamak, yaşamak için harekete geçmeye ihtiyacın var.
Hayatın  bir savaş meydanına dönmüşse aklın ve kalbin savaşıyor demektir.
Başlamak zordur, cesaret ister ama devam ettirebilmek daha da büyük cesaret ister, başlangıçtan başlangıca atlama eğilimine dikkat et.
Güneş önümüzdeki bir ay boyunca yükselen burcunuza göre aşağıdaki hayat alanınızdan geçecek. Doğum saatinize bağlı olarak bu hayat alanı kayma gösterebilir, o nedenle yükselen burcunuzdan bir önceki ve bir sonraki  yükselen burçları da okuyarak önümüzdeki bir ay boyunca, hatta hayatınız boyunca her yıl Güneş Koç burcundan geçerken hangi hayat alanınızı aydınlattığını görebilirsiniz.
Koç burcuyla yönetilen hayat alanınız bitirmek istemediğiniz savaşların ve kavgaların yerini de bize gösterir. Koç burcuyla yönetilen hayat alanınızda önce kendinizi kurtarmanız gerekecektir.

 

Yükselen
Koç Burcuyla Yönetilen Hayat Alanınız
Koç
1. evinizden geçiyor. Dış görünüşünüz, tepkileriniz, davranışlarınız mercek altında. Kendinizle, hayatla bitmeyen bir yarış ve savaş içindesiniz. Dünyayı rakibiniz değil, işbirlikçiniz olarak görmeyi öğrenmeye çalışın.
Boğa
12. evinizden geçiyor. Geçmişle, bugüne kadar hiç kimsenin kontrol edemediği veya galip gelemediği şeylerle, görünmez veya var olmayan düşmanlarla savaşıyorsunuz. Cesaretinizi gizliyorsunuz. Muhtaç kişilere kurtarıcı olmak istiyorsunuz.
İkizler
11. evinizden geçiyor. Gelecekle savaşıyorsunuz, arkadaşlarınızla, sizi geleceğe taşıyacak kişilerle savaşıyorsunuz. “Mühim olan insanlıktır” mottosuna sahip olmayan herkesi düşman görme eğiliminize dikkat edin.
Yengeç
10. evinizden geçiyor. Kaderle savaşıyorsunuz. Kariyerinizle, içinizdeki enerjinin en çok olmak istediği kişiyle savaşıyorsunuz. Hayatınızdaki ayakları baş yapmış olma ihtimaliniz var.
Aslan
9. evinizden geçiyor. Kendi inanç sisteminizle, etik değerlerinizle savaşıyorsunuz. Çok uzak toprakları istila etmek istiyorsunuz. Bu istilayı yazarak ve yabancı insanlar aracılığıyla yapmaya çalışıyorsunuz.
Başak
8. evinizden geçiyor. Borçlar, miraslar, cinsellik, başkalarıyla paylaşılan maddi-manevi her şey ömür boyu size krizler getiren konular olabilir. Bazı şeyler var olmak için sizden başka kişiye de ihtiyaç duyar, tek başınıza hareket etme imkanınız yoktur.
Terazi
7. evinizden geçiyor. Tüm zarif, uyumlu, birlikte hareket etmeyi bilen kişiliğiniz evlilik söz konusu olduğunda sekteye uğruyor. Eşi rakip değil, partner olarak görmeyi öğrenmeniz gerekecektir.
Akrep
6. evinizden geçiyor. Yalnız çalışmanızda fayda var, birlikte çalıştığınız kişilerle sürekli çatışma eğiliminiz olabilir. Sağlık konuları ömür boyu sizi meşgul eden irili ufaklı savaşlar olarak karşınıza çıkabilir. Savaş gücünüzü iyi bir yere yöneltmek isterseniz hayvanlar için mücadele edebilirsiniz.
Yay
5. evinizden geçiyor. Çocuklarınız varsa onlarla sürekli çatışma eğiliminiz olabilir. Aşık olduğunuzda cesaret sandığınız aşırı adımlar atma eğiliminiz olabilir veya aşık olmaktan korkuyor olabilirsiniz.
Oğlak
4. evinizden geçiyor. Ev hayatınız en zor huzur bulma ihtimaliniz olan yer. Köklenmekten, durağanlaşmaktan korkuyorsunuz büyük ihtimalle. Büyüdüğünüz ev anlaşmazlıklar ve çatışmalar içermiş ve bu duyguları size aktarmış olabilir.
Kova
3. evinizden geçiyor. Sözel olarak saldırgan bir yapınız olabilir veya sürekli sözel saldırılara maruz kalıyor olabilirsiniz. Üslup en kanlı silahmış öyle söylüyorlar. Kaleminiz ve dilinizi kontrol altına almayı öğrenmeniz gerekli.
Balık
2. evinizden geçiyor. Para kazanmanın büyük bir mücadele olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Para kazanmayı bilseniz de harcamayı bilmiyorsunuz büyük ihtimalle. Para ile ilgili aşırı riskler alma konusuna dikkat etmeniz gerekli.

 

Mars Boğa Burcunda – “Seni Benden Alamazlar”

 

Mars Boğa burcuna geçiyor ve 10 Mart – 21 Nisan tarihleri arasında Boğa burcunda kalacak.
Mars’ın Boğa burcu yolculukları mücadele, para ve sahip olduklarımızı veya sahip olduğumuzu sandıklarımızı, değerlerimizi korumaya çalışmakla geçer. Yaklaşık 2 yılda bir Mars her birimizin doğum haritasında aynı noktaya tekrar gelir. Mars Boğa burcuna geldiği zamanlar, bizi ilgilendiren hayat alanımızda sahiplendiğimiz şeyleri korumaya çalışırız. Bu işimiz olabilir, evimiz, eşimiz, çocuğumuz, paramız, arkadaşlarımız…
Mars hangi hayat alanımızdan geçiyorsa o konu gündemimize gelir ve orada agresifleşme, savaş başlatma riskiyle beraber bir mücadele başlar. Boğa burcunun doğum haritamızda gidip yerleştiği yer aslında bize en çok neyin huzur verdiği, neye sahip olduğumuz zaman kendimizi sağlam, köklenmiş ve sakin hissediyoruz sorularının cevabını verir. Mars geçişleri bazen yeni başlangıçlar, bazen mücadele, bazen şiddet, bazen korkular ile kendini gösterir. Boğa burcuyla yönetilen hayat alanımızdan geçmesi ise bu dünyada huzur bulmak için seçtiğimiz yegane hayat alanımızı ziyaret etmesi demektir.
Ayrıca Boğa burcu bizim en çok neye değer verdiğimizi bize gösterir. Doğum haritasında gidip yerleştiği hayat alanı bizden alınmaya kalkışıldığı zaman çok büyük direnç göstereceğimiz hayat alanıdır. Yani Boğa burcu Mars geçişi birilerinin bizden bir şey almaya çalışması şeklinde işlerse bizi zorlayacağı kesin, ancak karşı taraf da neye uğradığını şaşıracaktır.
Mars Boğa burcundan geçerken, olaylar veya bazı kişiler bize kırmızı bayrak sallar, bizi provoke etmeye çalışır. Kırmızı bayrak sallayana direkt saldırmak yerine kızmamış gibi yapabilirsek, bizim yerimize karşı taraf zayıf düşer.
Mars’ın yükselen burcunuza göre geçeceği hayat alanınız aşağıdaki tabloda var. Ancak yükselen burç derecenize bağlı olarak ilgili hayat alanınızda kaymalar olabilir. O nedenle bir önceki ve bir sonraki burç için yazılı olanları da okumanızda fayda var.

 

Yükselen Burcunuz
Mars’ın Geçiş Yaptığı Hayat Alanınız
Koç
Mars 2. evinizden geçiyor ve para, yetenekler, size ait olan, size ait olduğunu sandığınız şeyleri tetikliyor. Önümüzdeki dönemde para kazanmak normalden biraz daha zor olabileceği gibi, olumlu anlamda yeni bir para kaynağı daha hayatınıza eklenebilir. Her iki durumda da koşuşturmanız, belki tabiri caiz ise size ait olan bir şeyleri söke söke almanız gerekebilir. Ayrıca büyük harcamalar yapmak durumunda da kalabilirsiniz. Venüs geri gittiği için büyük harcamalarda çok dikkatli olmanız, acele kararlardan kaçınmanız gerekiyor.
Boğa
Mars yükselen burcunuzdan geçiyor. Daha dürtüsel, daha iddialı olacağınız ama aynı zamanda saldırı ve kazalara da davetiye çıkaran bir enerjiye bürüneceğiniz bir dönem. Kendinizle, görünüşünüzle ilgili bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz, ancak Venüs geri gidişi nedeniyle çok radikal fiziksel değişikliklerden uzak durmakta fayda var. Varsa eşiniz veya sevgilinizle de didişme dürtünüz artabilir.
İkizler
Kendinizi hiçbir yere varmayan bir döngünün içinde hissedebilirsiniz. Çabalarınıza sonuç alamadığınız için yorgun ve mücadele gücü düşmüş hissedebilirsiniz. Yardımınıza muhtaç olduğunu düşündüğünüz kişiler için (belki hasta, belki kısıtlanmış şartlara sahip kişiler) bir takım aktiviteler yapmak veya onlar için mücadele etmeniz gerekebilir. Geçmişle, hayali düşmanlarla savaşarak kendinizi bitap düşürmemenizde fayda var.
Yengeç
Gelecek hedefleriniz için önemli mücadeleler söz konusu olabilir, belki arkadaşlar ile çatışma yaşanması olası. Yeni bir sosyal grup, dernek, parti üyeliği düşünüyorsanız doğru zamanlar. Ait olduğunuzu sandığınız gruplar, dernekler size kırmızı bayrak sallayabilirler. İlk saldıran siz olmayın, birden fazla insanı karşınıza alabilirsiniz. Bunun dışında bir arkadaşınız için ayağa kalkmanız, arkadaşınızı korumak için cesur davranmanız gerekebilir.
Aslan
Bazı şeylere savaş açmak, yenilgiyi baştan kabul etmek olabilir. Bunlardan biri hayatınızdaki otorite figürleri olabilir, patron, baba, anne, eş gibi. Yaptığınız iş, sizi gitmek istediğiniz kadere götürmüyorsa, değişiklik zamanı gelmiş olabilir. Yeni bir iş veya hali hazırdaki işinizde bazı güncellemeler söz konusu olabilir. Mücadeleniz herkesin gözü önünde gerçekleşecektir.
Başak
Yurt dışı planlarınız varsa ekstra dikkatli olmanız, kazalar, hırsızlıklar için normalden daha fazla önlem almanızda fayda var. İnançlarınız ve ideolojileriniz nedeniyle kendinizi çatışma ortamlarında bulabilirsiniz. Bazı konuları hukuki platforma taşımanız veya daha önce hukuki platforma taşıdığınız bir şeyler için bazı manevralar söz konusu olabilir.
Terazi
Ortak iş yapıyorsanız kazanılan para konusunda bazı çatışmalar olabilir, eşinizin parası üzerinden bir takım agresyon içeren durumlar olabilir. 8. evinizi Boğa burcu yönettiği için, “Senin paran benimdir veya bizim paramız benimdir” mantığına sahip olabilirsiniz ve aksi bir durumla veya aksi bir açıklamayla karşılaşmak sizi saldırganlaştırabilir. Borç ve vergiler konusunda da dikkatli olmanız, fazla açılmamanız gereken bir dönem. Ayrıca üreme organlarınızı, böbreklerinizi, belinizi, dizlerinizi, apandisiti hedef alan bir operasyon söz konusu olabilir.
Akrep
Yeni bir ilişki kapıyı çalarsa yavaştan almanızda fayda var, çünkü ilişki evinizin yöneticisi Venüs geri gidişte. Evliyseniz geçici bazı çatışmalar gündeminize gelebilir. Evli olduğunuz halde eş zamanlı başka bir ilişki de gündeminize gelebilir. Mars köşe ev dediğimiz önemli noktalarınızdan birinden geçiyor ve düşünerek karar verme ihtimaliniz düşük, reaksiyon kontrolüne normalden daha fazla ihtiyacınız var. Biri sizden eşinizi/sevgilinizi almaya kalkışabilir.
Yay
İşyerinizi (mekan olarak) değiştirmeniz söz konusu olabilir veya çalıştığınız odanızı, masanızı vs. İşte veya evde sizin için çalışan kişiler varsa onlarla bazı çatışmalar söz konusu olabilir veya yeni bir çalışan işe almak durumunda kalabilirsiniz. Evcil hayvanlarınızı da kazalara karşı daha fazla korumanızda fayda var. Kendi sağlığınız için de yeni bir beslenme modeline geçmek için iyi bir zaman dilimi.
Oğlak
Aşk ve çocuklar sizin için çok değerli. Bu iki konudan biri önümüzdeki 1,5 ay boyunca gündeminize oturabilir. Çocuklarınız yeni başlangıçlar nedeniyle zorlanabilir ve siz de onların peşinden koşmak zorunda kalabilirsiniz. Bir aşkın peşinden koşmak zorunda kalabilirsiniz. Aşk veya çocuklar bu ay sizi yorabilir. Herhangi sanatsal bir faaliyet düşünüyorsanız başlangıç için iyi zamanlar.
Kova
Taşınmak, ev değiştirmek, evinizi dekore etmek söz konusu olabilir. Birlikte yaşadığınız kişilerle (eş, arkadaş, çocuk, anne-baba) çatışma söz konusu olabilir. İş bağlantılı ev değişikliği, hatta yaşadığınız yer değişikliği yaşayabilirsiniz. Ev kazalarına ve hırsızlıklara da açık bir dönemdesiniz. Kapınızı kilitlemeden çıkmayın.
Balık
Sözel saldırılara açık bir dönemdesiniz. Fikirlerinizi belirtirken sahip olduğunuz normal sükunetinizi korumakta zorlanabilirsiniz. Kırmızı bayrağı size kardeşleriniz veya komşularınız gösterebilir veya kardeşlerinize gösterilen bir kırmızı bayrağa siz cevap verebilirsiniz. Olumlu veya olumsuz anlamda ehliyet, araba konuları gündeminize gelebilir. Okullar, eğitimler, öğretmenler ile ilgili başlangıçlar veya kopmalar olabilir.

 

Balık Burcunda Güneş Tutulması

 

Güneş tutulması demek, Ay ve Güneş’in aynı burçta bir araya gelmesi demektir. Güneş tutulmaları doğaları gereği  Ay tutulmaları gibi gergin olmazlar. Çünkü Güneş tutulmalarında, hem Güneş, hem de Ay aynı enerjiyi taşırlar. Ancak Güneş tutulması öncesi bazı şeyleri geride bırakmak zorunluluğu doğduğu için zaman zaman bize acı verebilirler.
Aslında Ay ve Güneş her ay aynı burçta bir araya gelir ve biz bu gökyüzü olayına yeniay adını veririz. Ancak Ay ve Güneş gökyüzündeki  Ay düğümleri dediğimiz noktalara yakın derecelerde bir araya geldikleri zaman biz bu enerjiyi daha güçlü hissederiz ve bu gökyüzü olayı bir Güneş tutulması olarak gerçekleşir.
Her yıl yaklaşık 4 defa aks dediğimiz birbirinin zıttı burçlarda tutulmalar gerçekleşir. Bunlardan 2 tanesi Güneş tutulması, 2 tanesi Ay tutulması olarak gerçekleşir.  26 Şubat  tarihinde Başak-Balık aksının son tutulmasını bir Güneş tutulması şeklinde yaşayacağız. Bu aksın ilk tutulmasını 20 Mart 2015 tarihinde Balık burcunun son derecesinde  bir Güneş tutulması olarak yaşamıştık. Ancak Başak-Balık tutulmaları daha kuvvetli olarak etkisini 2016 yılında göstermeye başladı, çünkü Ay düğümleri 2015 yılının Kasım ayında Başak- Balık aksına geçiş yaptılar ve düğümlerle tutulmamalar bu tarihten sonra aynı burçlarda  yol aldılar.
26 Şubat’ta yaşayacağımız Güneş tutulmasının birden fazla vurgulanması gereken içeriği var. Öncelikle 2015 yılından bu yana süren Başak-Balık tutulmalarının son tutulmasını yaşayacağız ve bu aksta 2024  yılına kadar tutulma yaşanmayacak. Ancak bizim şu anda deneyimlediğimiz enerjide bir tutulma zinciri 2034-2036 yılları arasında yaşanacak. Aradaki fark,  tutulmanın Ay düğümlerinin hangi tarafında meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır.
Biz 2015-2017 yılları arasındaki Başak-Balık tutulmalarında tüm Balık burcu tutulmalarını Güney Ay Düğümü enerjisiyle yaşadık. Bu enerjinin anlamını açıklamadan önce yakın geçmişte ve yakın gelecekte aynı enerjinin hangi dönemlerde gerçekleştiğini ve gerçekleşeceğini hatırlayalım ve geçmiş dönemlere giderek o dönemde bu tutulmaların hayatımızdaki etkisinin ekleyen mi yoksa çıkaran mı bir tutulma olduğunu bulmaya çalışalım.
Başak-Balık tutulmalarının Balık ayağının Güney Ay Düğümüyle yaşandığı yıllar:
1978-1980
1997-1998
2015-2017
ve 2034-2036
Güney Ay Düğümü taraflı tutulmalar kayıplar, acılarla birlikte anılsa da aslında bu kayıplar tutulma öncesi 18-19 yılı nasıl geçirdiğimizle bağlantılıdır. Tutulmalar arasındaki yıllar enerjiye direnç göstermek, muhalefet etmek yerine, enerjinin olumlu formunu kullanarak değerlendirebildiyse Güney Ay Düğümü tutulmaları bize geçmişte sahip olduğumuz ama kaybettiğimiz bir şeyleri geri getirir. Bu bir itibar olabilir, bu  huzur olabilir, bir ait olma duygusunun verdiği mutluluk olabilir, güvende hissetme duygusu olabilir.
Balık burcu enerjisi efor sarf etmemenin enerjisidir.  1998-2015 yılları arasında yeterince efor sarf ettiyseniz, şimdi bu son Balık burcu tutulması size çok istediğiniz, hayalini bile kurmaya cesaret edemediğiniz bir şeyleri efor sarf etmeden getirebilir. Cevap 1998-2015 yıllarını nasıl geçirdiğinizde saklıdır.
Öyle ya da böyle 26 Şubat tutulması, Mart 2015, özellikle de Kasım 2015  tarihinden bu yana ayak seslerini duyduğunuz yeni bir hayat, yeni bir düzenin hayatınızda net bir şekilde ortaya çıkacağı ve somut başlangıçlarla kendini göstereceği bir tutulma.
Tutulma esnasında gökyüzünde çok sert bir Uranus-Mars kavuşumu ve Jüpiter karşıtlığı yaşanacak. Beklenmedik bir dizi olayların arka arkaya gerçekleşmesiyle bir domino etkisi yaşayacağımız yaklaşık 2 aylık bir döneme giriş yapıyoruz. Bu enerjilerin en güçlü zamanları 28 Şubat –  10  Mart arasında gerçekleşiyor.
Tutulmalar döneminde kadersel olaylar yaşarız ve enerjinin yaptırım gücünün çoğaldığı günler söz konusudur.  Tutulmanın yaklaştığı günlerde özellikle tutulmadan birinci derecede etkilenen gezegenleri olan kişiler önemli kararlar almak zorunda kalırlar. Güneş tutulmaları yeni başlangıçlar getirirler, ancak her yeni başlangıç bir başka şeyin sona erdiği anlamındadır.
Bir burçta tutulma olması o burçtaki herkesi birinci dereceden etkileyecek anlamı taşımaz. Her zaman önemli olan şey tutulmanın gerçekleştiği derece ve bu derecenin bizlerin doğum haritasında herhangi bir gezegene veya noktaya yakın olup olmadığıdır.
26 Şubat’ta yaşayacağımız Balık burcu Güneş tutulması değişken bir burçta gerçekleşeceği için ilk elden etkiler değişken burçlarda (İkizler, Başak, Yay, Balık) hissedilecektir. Ancak tutulmanın derecesi 8 derece olduğu için önemli etkiler alacak olan kişiler bu dereceye yakın kişisel gezegenleri olan kişiler olacaklardır. Kişisel gezegenler; Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars’tır.
Daha önceki yazılarımızı okumayanlar için küçük bir hatırlatma yapalım:
Tüm gökyüzü olayları 3 farklı kademede etki yaratır. Birinci derece etkiler kişilerin dolaysız ve görünür şekilde kendi hayatlarını etkiler. İkinci derece etkiler de kişilerin hayatlarında etki yaratır ancak bu etki çoğu zaman dolaylı bir etkidir, üçüncü derece bir etkide kalıcı bir olayın kendi hayatında gerçekleşmesinden ziyade bir olaya tanıklık etmek söz konusudur.
Bir düğünü örnek olay olarak alırsak; birinci derece etkide düğün sahibi kişinin kendisidir, ikinci derece etkide düğün sahibi kişinin önemli bir yakınıdır, üçüncü derece bir etkide kişi sadece düğüne tanıklık eden bir davetlidir.
Burçlara geçmeden önce aşağıda 26 Şubat’taki Güneş  tutulmasından daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günleri yazılı.
Tutulmadan I. derecede yumuşak etki alma ihtimali olan kişiler
20 Şubat- 4 Mart  arası doğumlu  Balık burçları
Ay burcu , yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 2 ila 14 derece Balık burcu olan kişiler
26 Haziran – 3 Temmuz arası doğumlu Yengeç burçları
28 Ekim- 3 Kasım arası doğumlu Akrep burçları
Ay burcu, yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 6-10 derece arasında  Yengeç  veya  Akrep burcunda olanlar
Tutulmadan I. derecede sert etki alma ihtimali olan kişiler
26 Mayıs – 2 Haziran  arası doğumlu İkizler  burçları
28 Ağustos – 3 Eylül arası doğumlu Başak burçları
27  Kasım- 3 Aralık arası doğumlu Yay  burçları
Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Örneğin;
 Merkür sert etki alıyor ise değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir.
Venüs sert etki alıyor ise değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.
Ay sert etki alıyor ise ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz
Güneş sert etki alıyor ise özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
Mars sert etki alıyor ise kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir.
26 Şubat’ta yaşayacağımız Balık  burcu Güneş tutulmasının  genel etkilerini ve doğum haritanızda  hangi hayat alanınızı etkilediğini  aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu etkiler tamamen Yükselen burcunuza göre çıkarılmıştır.  Her zamanki hatırlatmamı yinelemek isterim “Burçlara göre” diye başlayan bütün yazılar yükselen burca göre yazılan yazılardır.
Olayların gerçekleşme ihtimali olan hayat alanları yükselen burcunuza göre aşağıdaki gibidir. Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olanları da okumanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Balık iseniz, Yükselen Kova ve Yükselen Koç’u da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
26 Şubat tarihindeki Güneş tutulmasının, Mart 2015 ve  Mart 2016’daki tutulmalarda hayatınızda gerçekleşen başlangıçların son perdesi ve nihai sonuçlarının görünür başlangıçlar olarak hayatınıza yansıyacağı bir tutulma olduğunu  tekrar hatırlayalım. Ayrıca tutulma etkileri 15 gün öncesinden belirgin bir hale gelir. Yani hali hazırda tutulma enerjisini ilgili hayat alanınızda deneyimlemeye başlamış olma ihtimaliniz çok yüksek. Tutulmayı takip eden 15 gün de tutulmanın size getireceği etkilerin çok net olarak ortaya çıktığı günlerdir.
Tutulmanın ana teması bir bağımlılığı geride bırakmak yoluyla mucizevi bir iyileşmeye doğru güvenle yol alabilmek. Eğer herhangi bir gezegeniniz direkt etkileniyorsa, söz konusu bağımlılık o gezegenin temsil ettiği konudur.

 

Yükselen Burcunuz
Yükselen Koç
Geçmiş acılarla vedalaşma zamanı. Belki biraz daha pasif bir hayat tarzı geliştirmeye yönelik şartlar belirebilir. Bir yükselen Koç olarak bu durum sizde kontrol kaybı yaşıyormuş, acizlik ve uç noktada acınası bir hale düştüğünüz şeklinde hisler bırakabilir. Ancak yavaşlamanız ve yumuşamanız gereken bir tutulmalar zincirinden çıkıyorsunuz. 2015 yılından bu yana belki bazı hastalıklar veya aktif hayatta rol almanızı engelleyen kısıtlamalar yaşamış olabilirsiniz. Şimdi daha yumuşak, daha uyumlu bir siz olarak yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Saldırgan ve etken maskenizin altında merhametli ve kolayca şekil verilebilecek gizli bir yapınız var. Bu tutulma iç ve dış çatışmalarınızı birleştirmeniz ve iyileştirme şansı yakalamanızda size kapılar açacaktır. Bilmediğiniz bir hastalığın teşhis edilerek, iyileşme şansı yakalaması da söz konusu olabilir.
Yükselen Boğa
Yeni bir sosyal çevreyle bütünleşme zamanı. Son iki yıldır gelecek planı olan bir şeylerin artık plan olmaktan çıkıp şimdiki zaman olacağı başlangıçlar yolda. Arkadaşlarınız ve gruplar yoluyla olaylar hızlanacaktır. Burada arkadaşlar dediğimiz kişiler sizin günlük duygusal iniş çıkışlarınızı paylaştığınız kişilerden ziyade, sizinle aynı hedeflere sahip, gideceğiniz istikamete doğru sizi götüren arkadaşlardan söz ediyoruz. Bu tutulmada kendinizi bir otostopçu gibi düşünün ve birlikte vakit geçireceğiniz insanlara ne tarafa gittiklerini sorun, sizin gitmek istediğiniz yöne giden arkadaşların arabasına binin ve diğerleriyle sevgiyle vedalaşın. Doğru arkadaş doğru yere giden, yanlış arkadaş yanlış yere giden araba gibidir. Her sevdiğiniz arkadaş doğru arkadaş olmayabilir, onlar sizin duygusal partnerleriniz olabilir, doğru arkadaş sizi hedefinize götürür.
Yükselen İkizler
Bu tutulmada sizin alacağınız etkiler herkes tarafından görünen türden etkiler olacaktır. Örneğin, evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, yeni bir kariyer gibi. Bu tutulmada geride bırakmak zorunda kalacağınız geçmiş hedefler olabilir. Sizin için itibar kavramının ne anlama geldiğini yeniden gözden geçirip, gerekliliği olmayan, itibarınızı yükselttiğini varsaydığınız bazı şeylere olan bağımlılığınıza veda edebilirsiniz. Özellikle gerçek başarının ne olduğunu size gösterebilecek bir tutulma. Yeni bir ev almanız, yeni bir evde yaşamaya başlamanız da söz konusu olabilir. Evden çalışmaya başlama planları varsa bu tutulma gerekli desteği veriyor.
Yükselen Yengeç
Yeni bir eğitim, yeni bir ülke gündeminize girebilir. Bunun yanında son 1,5 yıldır sizi zorlayan bir konu hukuki platforma taşınabilir. Bazı inançlarınız, etik değerleriniz geçerliliğini yitirmiş olabilir ve bu değerleri emekliye sevk etme zamanı gelmiş olabilir. Akademik konularda bitirme tezleri, sizi bir basamak yukarı götürecek yayınlar, genel olarak her türlü yayıncılık içerikli işlerle ilgili başlangıçlar söz konusu olabilir. Yabancı kişiler, yurtdışı bağlantılı konular gündeminize gelebilir ve şartları sizin belirlemediğiniz bazı başlangıçlar yapabilirsiniz. Ufkunuzu genişletmenize, dolayısıyla dünyanızı genişletmenize engel olan şeylerin ne olduğu, neleri geride bırakmanız gerektiğini size gösterecek bir tutulma.
Yükselen Aslan
Miras konuları, borçlar, ortak kazançlar, vergiler konusunda geçmişten gelen bazı konular gündeminize gelebilir. Özellikle bu konularda son 1,5 yıldır gizli kapaklı kalmış bazı konular kontrolden çıkabilir. Yeni biriyle olabileceği gibi, eskiden hayatınızda olan bir kişiyle derin bir birliktelik tekrar gündeminize gelebilir. Kimlerle samimi yakınlık içine gireceğinize çok dikkat etmeniz gereken bir tutulma. Bu tutulma bir şekilde maddi veya manevi eski borçlarınızla hesap kapatma tutulması.
Yükselen Başak
Hayatınızın çok önemli kararlarını almak üzeresiniz. Belki evlilik, belki boşanma. Bu bir evlilik de olsa, boşanma da olsa, ait olduğunuz gerçek yolunuza doğru dümen kırmanızı sağlayacak olaylar dizisi yaşayabilirsiniz. Geçmiş sizi kendine çekmeye çalışacaktır, garip bir melankoli, ne yapacağını bilememe durumuyla karşı karşıya hissedebilirsiniz. Uzun vadede sizin için doğru olanın gerçekleştiğini göreceksiniz. Evliyseniz ve boşanma söz konusu değilse eşinizin sıkıntılarının sizi çok etkilediği, eşinizin depresif bir dönemden geçmesi nedeniyle, ondan uzaklaşma yalnız kalma ihtiyacınızın çok yükseldiği bir dönem olabilir.
Yükselen Terazi
Yeni bir işe başlayabilirsiniz veya çalıştığınız ofis değişerek yeni bir iş ortamına adım atabilirsiniz Bu durumdan dolayı kendinizi biraz dağılmış gibi hissedebilirsiniz. Evinize veya işyerinize yeni bir çalışan almanız ve dolayısıyla eski çalışanınızı belki istem dışı kaybetmeniz söz konusu olabilir. Sizin için çalışan kişilerin bazı gizli kapaklı işler çevirme durumları olabilir. Bu tutulmayı takip eden günlerde daha sağlıklı yeni bir beslenme alışkanlığı edinmenizde fayda var. Tutulma, bağımlısı olduğunuz bazı yiyecekleri bırakmak zorunda kalacağınız olaylar getirebilir. Evcil hayvanlarınız varsa veya almayı planlıyorsanız bu tutulma bu konuyu da gündeminize getirebilir. Daha kolay akan ama kontrolün sizde olmadığı yeni bir rutin sizi bekliyor.
Yükselen Akrep
Mucizevi gibi görünen yeni bir aşk veya eski bir aşkın kapınızı çalması mümkün. Mucizevi kelimesinin gerçekleri görememekten kaynaklanmadığından emin olmanızda fayda var. Aynı şekilde sahip olduğunuzu sandığınız bir aşkın da ellerinizden kayma ihtimali var. Bir aşk da gelse, bir aşk da bitse ne gelenin ne gidenin gerçek sebeplerini anlamanız çok uzun zaman alabilir. Çocuklarınız varsa onları ilgilendiren önemli konular gündeminize gelebilir. Yükselen Akrep olarak çocuklarınızın yuvadan uçtuğu bir dönem söz konusuysa bu size büyük bir kontrol kaybı hissi verip, melankoliye itebilir. Güç kaybına uğradığınızı hissettirecek bir tutulma.
Yükselen Yay
Ev satmayı düşünüyorsanız tam zamanı. Her türlü ev değişimi bu dönemde sizi artık ait olmadığınız bir evden alıp, daha ait olduğunuz, şartların daha kolay olacağı bir eve götürebilir. Anne ve babanızı ilgilendiren konular özellikle onların artan ihtiyaçları gündeminize oturabilir. Genel olarak yaşadığınız evin isteyerek veya istem dışı elinizden çıkması söz konusu olabilir. Her şey bir süre sonra yerli yerine oturmak üzere dağılmaya başlayabilir. Belki iş konularına ağırlık vermek bu dönemi geçirirken size yardımcı olabilir.
Yükselen Oğlak
Yakın çevre değişimi, eski yakın arkadaşlarınıza, eski komşularınıza dönüş yapma ihtimali olan iş içerikli değişimlerin de eşlik ettiği bir tutulma. Tutulma döneminde yapacağınız her türlü anlaşma, yazılı, çizili şeylerde dikkatli olmanız gerekiyor. Olumlu anlamda kendinizi daha fazla duyurma şansı yakalayabilirsiniz. Bu duyurma toplumsal bir iş yapıyorsanız tanınma olabileceği gibi, sizi bir türlü duymayan ilişkide olduğunuz kişiler sizi duymaya, dinlemeye başladıkları için hayat kalitenizin arttığını ve hayatınızın kolaylaştığını hissedebilirsiniz. Kardeşlerinizi ilgilendiren ama sizi de etkileyecek belirsizlik içeren olaylar gündeminize gelebilir.
Yükselen Kova
Bir yeteneğinizin kolayca sahneye çıkma fırsatı bulabileceği bir tutulma. Belki emek sarf etmeden bir para size gelebilir. Öyle ya da böyle kendinizi daha değerli, daha ederi yüksek hissetmenizi kolayca sağlayacak olaylar dizisi gerçekleşebilir. Aynı zamanda size ait olduğunu sandığınız ama size ait olmayan veya size ait olma miadını doldurmuş bir şeyleri elden çıkarmanız söz konusu olabilir. Size ait olmayan değerlerinize veda ederek, daha kolay, daha kazançlı olacak yeni yolunuza başlamak için uygun enerjiler. Değerleriniz sizi ileriye taşıyabildiği sürece değerdir, aksi takdirde prangadır. Bu tutulma siz isteseniz de istemeseniz de o prangaları sökecek bir tutulma.
Yükselen Balık
Evlilik, boşanma veya ortaklık kapıyı çalabilir. Her türlü durumda karşı taraf için daha kazançlı bir durum söz konusu. Örneğin evleniyorsanız, bu evlilikteki ödül sizsiniz, karşı taraf çok şanslı. Boşanma söz konusuysa, ödün vermek zorunda kalacağınız şartlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ortaklık söz konusuysa şartlarınızı belirlerken fazla verici, kontrolü tamamen başkasının eline bırakmamaya özen göstermenizde fayda var. Yepyeni bir hayat yolu başlıyor.

 

Güneş Balık Burcunda – Bırak Geçmiş Geçsin

 

Güneş Balık burcuna geçiyor ve 20 Mart tarihine kadar Balık burcunda kalacak.
Burcumuz ne olursa olsun, gökyüzündeki en önemli hareket her zaman Güneş’in burç değiştirmesidir. Güneş’in burç değiştirmesiyle birlikte hepimizin yaşam kaynağı, enerji kaynağı değişir. Güneş’in geçiş yaptığı burç kendi burcumuzla uyumsuz bir burçsa, Güneş’in ilgili burçtan geçişi bizim için daha sıkıntılı olur. Örneğin, Güneş Balık burcundan geçerken tüm değişken burçları ve değişken burçlarda gezegeni, yükseleni olan kişileri rahatsız eder. Değişken burçlar İkizler, Başak ve Yay’dır.
Güneş Balık burcu geçişinde su burçlarına bol keseden enerji dağıtırken, değişken burçlara çok daha cimri davranır. Tabii bazen Güneş’in bize karşı cimri olması bizim lehimizedir. Örneğin, yazın tam ortasındaysak, Güneş’in cimriliği nefes almamızı, kavrulmaktan korunmamızı sağlar. Ancak Balık burcu Güneş’i, henüz Güneş’in cimri olmasını istemeyeceğimiz bir döneme denk gelir.
Balık burcu Güneş’i her yıl, istisnasız olarak sağlam bir mesajla bize gelir: Geçmişi geride bırak
Geçmişi geride bırakmak, bir arabanın el frenini indirmek gibidir. Geçmişi geride bırakmamak da el frenini indirmeden yola devam etmeye çalışmak gibidir. Geçmiş, adı üstünde olan bir kavramdır. Geçmesi gereken bir kavramdır. Geçmişi geride bırakmak için yılın en güzel zamanı Güneş’in Balık burcundan geçtiği zamanlardır. Ayrıca bu yıl 26 Şubat’ta Başak-Balık hattının son tutulmasını Balık burcunda gerçekleşecek olan bir Güneş tutulması olarak yaşayacağız.
Özellikle son 1,5 yılımıza damga vuran, yani  Kasım 2015  tarihinden bu yana, Ay Düğümleri Başak- Balık eksenine geçtiğinden bu yana hayatımıza kaos getiren ve hayatımızdan çıkmasının bizi iyileştireceğini bildiğimiz ama bir türlü vazgeçemediğimiz şeylerden vazgeçme zamanı. Bu vazgeçme bir kişi için olabileceği gibi, çoğunlukla bir oluş hali, bir alışkanlık ile ilgilidir.
Balık burcu enerjisi boş direnç gösterisine son vermenin, affetmenin, yumuşak olmanın enerjisidir. Tabii ki bu oluş hali her zamanki gibi bu enerjinin olumlu kullanımıdır. Enerjinin olumsuz kullanımı ise kaos, yön kaybı, affetmek ile unutmayı birbirine karıştırmak olarak zuhur bulur.
Affetmek, kendimize verdiğimiz bir armağan olup, bizi üzen kişi veya kişilere nefret kadar güçlü bir duyguyla hayatımızda daha fazla yer vermemeye karar vermektir. Çoğumuz hayatımız boyunca nefretimize layık olabilecek çok az insanla karşılaşırız aslında. Nefret çok güçlü bir duygudur ve önüne gelenden nefret ettiğimiz zaman, gereksiz yere en güçlü duygularımızdan birini o kişiye veya kişilere bağışlarız.
Aslında affetmek en büyük intikamdır. Enerji boyutunda söz konusu kişi affedildiğini ve artık sizin hayatınızdaki güçlü konumunu kaybettiğini hissedecektir. Bazen o kişi büyük bir şükür duyacak ve teşekkür edecektir, bazen sizin nefretinizi tekrar kazanmak için sizi sürekli didikleyecektir. Çünkü sevginizi kazanmayı başaramamış o kişinin sizin nefretinize ihtiyacı vardır. Sizinle tek bağ kurma yolu olarak bunu bulmuştur. Ancak bu o kişinin problemidir. Affetmeyi karşıdaki kişiye bir lütuf olarak görmeyi bırakmak  demek, Güneş’in Balık burcundan bize gönderdiği enerjinin bize varması demektir.
Bu ay affetme ayı, sadece başkalarını değil, kendimizi de affetme ayı. Geçtiğimiz yıl boyunca yaptığımız hataları geride bırakıp, yeni bir sayfa açmak için hazırlık yapma ayı.  Tek hatırlamamız gereken şey affetmek ve unutmak farklı şeylerdir. Affetmek bizi kurtarır, unutmak ise aynı acının veya hatanın farklı bir versiyonunu hayatımıza davet eder.
Balık burcundan sonra Koç burcu başlar. Yeni başlangıçların burcu.
Koç burcu bir defterin yeni açtığımız boş sayfası gibidir. O boş sayfayı açmak için sayfayı çevirdiğimiz an ise Güneş’in Balık burcundan geçişi boyunca bize göndereceği enerjinin ne anlama geldiği ile ilgilidir…

 

*Bu ay grup çalışmamızda bedenimizdeki çevremizle bağ kurma enerjimiz olan Merkür’ü dengeye sokacağız.
Grup çalışması detayları için lütfen tıklayınız

 

 

Aslan Burcunda Ay Tutulması

 

Tutulmalar hayatımızda çok önemli bir fazın sonuna geldiğimizi bize haber veren  gökyüzü olaylarıdır. Ay tutulmaları ve Güneş tutulmaları her yıl yaklaşık 4 defa aks dediğimiz birbirinin zıttı burçlarda gerçekleşir.  Bu yıl Başak/Balık aksının son tutulmasını ve Aslan/ Kova aksının devam tutulmalarını yaşayacağız.
Bu yılın ilk tutulması 11 Şubat 2017 tarihinde Aslan burcunda Ay tutulması olarak gerçekleşecek. 18 Ağustos 2016 ‘da  Kova burcunda bir Ay tutulması yaşadık ve şimdi Aslan burcunda bir Ay tutulması yaşayacağız.  Aslan/ Kova aksında henüz bir Güneş tutulması olmadı. Bu akstaki ilk Güneş tutulması 21 Ağustos 2017 ‘de gerçekleşecek.
Aslan / Kova tutulmalarını en son Ağustos 1998 – Şubat 2000  tarihleri arasında yaşadık.  Geçmişteki tutulma  döneminde yaşadığınız  duygu durumları (olaylar değil, duygu durumları) tekrarlayabilir.  Bir önceki Aslan/ Kova tutulmalarında hayatınızın hangi fazının sonlandığını hatırlayarak, tutulmaların tetikleyeceği hayat alanınızı daha net görebilirsiniz.
Bu yılki Aslan/Kova tutulmaları tam etki gücünü Ağustos 2017 tarihinden  itibaren göstermeye başlayacak. Çünkü tutulma dediğimiz göksel olaylar astrolojide ay düğümleri dediğimiz göstergelere yakın gerçekleşen dolunay ve yeniaylardır. Aslan burcunda gerçekleşecek olan 11 Şubat tutulmasında Ay düğümleri halen Başak/ Balık aksında seyrediyor olacak. O nedenle Şubat ayı tutulmalarından 26 Şubat’taki Balık burcu Güneş tutulması, düğümlerle aynı burçta gerçekleşeceği için daha güçlü bir tutulma.
Tutulmalar döneminde kadersel olaylar yaşarız ve enerjinin yaptırım gücünün çoğaldığı günler söz konusudur.  Tutulmanın yaklaştığı günlerde özellikle tutulmadan birinci derecede etkilenen gezegenleri olan kişiler önemli kararlar almak zorunda kalırlar. Ay tutulmaları her zaman uzlaşma ihtiyacı getirirken, Güneş tutulmaları yeni başlangıçlar getirir.
Bir burçta tutulma olması o burçtaki herkesi birinci dereceden etkileyecek anlamı taşımaz. Her zaman önemli olan şey tutulmanın gerçekleştiği derece ve bu derecenin bizlerin doğum haritasında herhangi bir gezegene veya noktaya yakın olup olmadığıdır. Bir tutulma bir burcun orta derecelerinde (14-16 derece ) gerçekleştiği zaman o burçtaki herkes etkilenir. Örneğin 7 Ağustos 2017 tarihinde 15 derece Kova burcunda bir Ay tutulması yaşanacak. Bu Ay tutulması tam orta derecede gerçekleşeceği için hem Kova, hem Aslan burçlarının tamamına yakınında büyük görünür etkiler getirecek.
11 Şubat’ta yaşayacağımız Aslan burcu Ay tutulması ise 22 derecede gerçekleşeceği için, ağırlıklı olarak Aslan ve Kova burçlarının ikinci yarısında doğan kişilerin hayatlarında birinci derece görünür etkiler getirecektir. Tüm gökyüzü olayları 3 farklı kademede etki yaratır. Birinci derece etkiler kişilerin dolaysız ve görünür şekilde kendi hayatlarını etkiler. İkinci derece etkiler de kişilerin hayatlarında etki yaratır ancak bu etki çoğu zaman dolaylı bir etkidir, üçüncü derece bir etkide kalıcı bir olayın kendi hayatında gerçekleşmesinden ziyade bir olaya tanıklık etmek söz konusudur.
Bir düğünü örnek olay olarak alırsak; birinci derece etkide düğün sahibi kişinin kendisidir, ikinci derece etkide düğün sahibi kişinin önemli bir yakınıdır, üçüncü derece bir etkide kişi sadece düğüne tanıklık eden bir davetlidir.
Burçlara geçmeden önce aşağıda 11 Şubat’taki ay tutulmasından daha şiddetli etkilenme ihtimali olan kişilerin doğum günleri yazılı.
Tutulmadan I. derecede yumuşak etki alma ihtimali olan kişiler
8 Ağustos-20 Ağustos  arası doğumlu Aslan burçları
Ay burcu , yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 17 ile 27 derece arası  Aslan burcu  olanlar
9 Nisan-15 Nisan arası doğumlu Koç burçları
11 Aralık -17 Aralık arası doğumlu Yay burçları
Ay burcu, yükselen burcu veya kişisel gezegenler dediğimiz Merkür, Venüs veya Mars’ı 20-24 derece arasında  Koç veya Yay burcunda olanlar
Tutulmadan I. derecede sert etki alma ihtimali olan kişiler
6 Şubat- 16 Şubat arası doğumlu Kova burçları
10 Mayıs- 16  Mayıs arası doğumlu Boğa burçları
11 Kasım- 17 Kasım arası doğumlu Akrep burçları
Bir tutulmadan yumuşak etki almak demek, hayatınızda yaşanacak olan gelişmelere sizin de razı olduğunuz anlamındadır. Sert etki almak demek ise hayatınızdaki değişimlere tüm benliğiniz ile razı gelmediğiniz ve sert etki alan gezegenin enerjisi ile bu değişimlere direnmeye çalıştığınız anlamındadır.
Örneğin;
 Merkür sert etki alıyor ise değişimlere zihinsel olarak henüz hazır hissetmediğinizin işaretidir.
Venüs sert etki alıyor ise değişimlerden keyif almadığınıza ve arzularınızla zıt değişimler ile mücadele ettiğinize  işarettir.
Ay sert etki alıyor ise ait olma duygunuzun tehdit altında olduğunu hissedebilir, güven problemi yaşayabilirsiniz
Güneş sert etki alıyor ise özünüze aykırı bir şeylerin hayatınızda vuku bulmaya çalıştığı hissiyle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
Mars sert etki alıyor ise kendinizi tehdit altında hissetme ve değişimlerden kaçmak veya şiddetle savaşmak söz konusu olabilir.
11 Şubat’ta yaşayacağımız Aslan burcu Ay tutulmasının  genel etkilerini ve doğum haritanızda hangi aksa denk gelip, hangi hayat alanınızı etkilediğini  aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu etkiler tamamen Yükselen burcunuza göre çıkarılmıştır.  Her zamanki hatırlatmamı yinelemek isterim “Burçlara göre” diye başlayan bütün yazılar yükselen burca göre yazılan yazılardır.
Olayların gerçekleşme ihtimali olan hayat alanları yükselen burcunuza göre aşağıdaki gibidir. Tutulmanın tam olarak hangi hayat alanında meydana geldiğini anlayabilmek için yükselen burcunuzdan bir önce ve bir sonra yükselen burç için yazılı olanları da okumanızda fayda olabilir.  Örneğin Yükselen Balık iseniz, Yükselen Kova ve Yükselen Koç’u da okuyup hayatınızda şu anda olup bitenlerden yola çıkarak hangi hayat alanında etkilendiğinizi daha açıkça görebilirsiniz.
Lütfen değerlendirmenizi yaparken Ağustos 2016’da hayatınızda gerçekleşen olayları hatırlayarak yapın, çünkü 11 Şubat tutulması Ağustos ayının  rövanşı niteliğinde olan bir tutulmadır.
Tutulmanın ana teması insan aşkı ve insanlık aşkı arasında denge kurmak, sahip olduğu gücü kullanırken insanlık aşkı kılıfında insanı harcamaya meylin farkına varmaktır. Nasıl ki bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürüyorsa, bir insanı sevmenin de,  bütün insanlığı sevmekle aynı şey olduğunu deneyimlemek üzerine bir tutulma ile karşı karşıyayız.
Aslan burcu gerçek aşkın burcudur. Aslan burcu insanı, Kova burcu insanlığı sever. Aslan/ Kova aksında gerçekleşecek olan bu tutulma şimdi insan sevme zamanı diyor.

 

Yükselen Burcunuz
11 Şubat 2017
Aslan Burcu Ay Tutulması
Yükselen Koç
Tutulma yükselen Koçların 5. evinde gerçekleşiyor ve 5/11 aksını etkiliyor. Bu aksta gerçekleşen tutulmalar çocuklar, romantik ilişkiler, gerçek özünüzün ne kadar sahne alabildiği, kendinizi ne kadar özgür hissettiğiniz, başkalarının onayına ve alkışına duyduğunuz ihtiyaç, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ile ilgilidir. 5. ev Güneş’in evidir. 11 Şubat tutulması sizin Güneş’inizin doğmasını neyin sağladığını size gösterebilir. Bu bir çocuk olabilir, bir sanatsal faaliyet veya hobi olabilir, bir aşk olabilir, bir arkadaş, bir sosyal sorumluluk projesi olabilir. 11. ev Uranus’ün evidir ve Uranus özgürleşmekle ilgilidir. 18 Ağustos 2016 tarihindeki tutulma size nelerden özgürleşmeniz gerektiğini göstermiş olabilir, 11 Şubat tutulması ise size neleri sevmeyi öğrenmeniz gerektiğini gösterecek. Aslan burcu Güneş, Kova burcu Uranus tarafından yönetilir ve birbiriyle bağlantılı enerji merkezleridir. Enerji astrolojide sadece doğru çalışan bir Güneş sizi özgürlüğe, yani Uranus’e taşıyabilir. Doğamayan veya yakan bir Güneş’iniz olması sizi özgürleştirmekten ziyade köleleştirir. Çocuklarınız, ününüz, sportif veya sanatsal başarılarınız, aşklarınız, insani projelere destekleriniz, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz, gelecek için kurduğunuz hayallerin sizi ısıtan, hayatınızı aydınlatan konular mı yoksa yakan kavuran konular mı olduğu ile yüzleşme zamanındasınız.
Yükselen Boğa
Yükselen Boğaların 4. evlerinde ve 4/10 aksında gerçekleşiyor. Ev hayatlarını doğrudan etkileyen olaylar getirecek olan bir tutulma. Yükselen Boğalar tüm insanlığı sevmelerine yarayacak bir tek kişiyi evlerinde arayabilirler. Ait olduğunuz kişi, ait olduğunuz yuva ile ilgili gelişmeler yaşama ihtimaliniz var. Anneniz ve genel olarak ailenizi ilgilendiren konularda sonuçlanmasını beklediğiniz olaylar da sonuçlanabilir. Anne-baba boşanması veya anne-baba barışması söz konusu olabilir. Köklerinizde, genlerinizde size aktarılmış hem armağanları ve hem de borçları, yani hem sevgi ve saygı dolu yanlarınızı, hem de saygısızlığa ve düzen bozuculuğa olan eğilimlerinizi kabul etme zamanı. Ulaşmak istediğiniz topraklar ile ait olduğunuz topraklar arasında belki seçim yapmak belki denge yaratmak durumunda kalabilirsiniz. Gerek iş, gerekse ev hayatı ile ilgili, anne ve babayı ilgilendiren konularla ilgili sürüncemede kalan şeylerin net ve kalıcı sonuçlara ulaşacağı günlerdesiniz. Kök noktası dediğimiz (IC) noktanızın derecesi 17-27 derece arası Aslan burcundaysa çok büyük ihtimalle ev hayatınızda önemli bir değişim sizi bekliyor. Çok seveceğiniz başka bir eve taşınma ihtimaliniz çok güçlü, ama belki işinize çok uzak olacağı için bir direnç gösterme ihtimaliniz olabilir.
Yükselen İkizler
Küçük dünyanız ve büyük dünyanızın ne olduğunu gördüğümüz 3/9 aksında tutulmanız gerçekleşiyor. Ay tutulma esnasında 3. evinizde olacak. Sevgi sizi sözcüklerde bekliyor. Birinci elden ilişki kurduğunuz kişilere sevginizi ifade etmek için uygun zamanlar. Bu kişiler, kardeşleriniz, komşularınız, anne-baba haricindeki yakın çevrenizden herhangi biri olabilir. Bu güne kadar sevgiyi uzaklarda aramış olabilirsiniz veya bilginizi, bilgeliğinizi, inançlarınızı ve etik değerlerinizi bahane ederek yakın çevrenizi yeterince önemli hissettirmeyi başaramamış olabilirsiniz. Tutulmanın gerçekleştiği alan sizin küçük dünyanız. 18 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen tutulma sizin büyük dünyanızda gerçekleşti. Aslan/Kova tutulmaları sizin küçük dünyanız ile en geniş dünyanız arasında sizi gezdirecek. Şimdi başkalarının da düşüncelerine saygı duyma zamanı, bir insanı dinlemek ona sevdiğinizi söylemenin en güzel yoludur. Sevdiğinizi söyleyemiyorsanız, onların söylediklerini dinleyerek, gerçekten dinleyerek onlara sevginizi hissettirebilirsiniz. Konuşmalarınız, yazdıklarınız, yakın çevreniz ile iletişim kurma tarzınız ya çok eğlenceli, ya da çok diktatörce. Özellikle kardeşiniz bu yapınızı size aynalayan kişi olabilir. Araba , ehliyet konuları, kısa seyahatler hepsi sizin için bu tutulmada dikkatinize gelecektir. Ana konu yakın çevreniz ile bağ kurma modelinizde gerçek sevgiye yer vermek ve özünüzü sevgi ve esprili bir şekilde ifade edebilmeyi başarmak.
Yükselen Yengeç
Yükselen Yengeçlerin para evi adı altında geçen aslında öz değer ve yetenekler evi olan 2. evinde gerçekleşiyor bu tutulma. Maddi şartlarınız ve yeteneklerinizi sergileyebilme konusu gündeminizde. Kendinize güvensizliğiniz nedeniyle kullanmadığınız yetenekleriniz olabilir, hiç para kazanmak zorunda kalmamış olabilirsiniz. Bu durum paraya ve yeteneklerinize gerekli değeri vermemenize sebep olmuş olabilir, ancak şimdi bu durumun vadesi dolmuş bir yaşam tarzı olduğu gerçeği kapınızı çalabilir. Çocuklarınız varsa onlar sizin en büyük hazineniz, tükenmeyen sermayeniz. Maddi veya manevi doğuştan size armağan edilmiş sermayenizin ne olduğunu anlamanızı sağlayabilecek bir tutulma.
Yükselen Aslan
Yükselen Aslanların hayat yollarında gerçekleşen ve etki gücü yüksek bir tutulma. Gerçek aşkın size ulaşmasını neyin engellediğini görebilirsiniz bu tutulmada. Kendi karakteriniz veya görünüşünüze olan hayranlığınız, kısacası kendinize duyduğunuz aşırı hayranlık sizi gerçek aşktan alıkoyuyor olabilir . Özellikle ikili ilişkiler, aşk ve evlilik konularında yaşadığınız iç çatışmalarınızın yolunuza kader olarak çıkacağı bir tutulma. Ağustos 2016’dan beri hayat yolunuzda önemli değişimler gerçekleşmeye çalışıyor, belki evlilik, belki boşanma nedeniyle başka bir hayatı deneyimlemeye başlamak üzeresiniz.
Yükselen Başak
Ne sizin ne de başkalarının farkında olduğu yanlarınızın gizlendiği 12. evinizde gerçekleşen bir tutulma. Gücünüzden, neşenizden, geçmişinizden gurur duymaya cesaret etmenizde fayda olduğunu gösterecek olaylar dizisi ile karşılaşabilirsiniz. Tutulma derecesinde gezegeniniz yoksa bu tutulma sizi içsel olarak etkileyecek, belki sizin bile farkına varmayacağınız, farkında olmadığınız hayat enerjiniz ile ilgili bir tutulma. Aşk bazen sizin düşmanınız olabilmekte ve siz bunun farkında olmamaktasınız. Karanlıktaki bir şeylerin aydınlandığı, bütün olarak kendinizi sevme, sevgi yoluyla iyileşme şansı yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mideniz, pankreas, karaciğer, ülser, gizli tansiyon, safra kesesi ile ilgili farkında olmadığınız bir hastalığın ortaya çıkarak iyileşme şansı yakalaması mümkün olabilir.
Yükselen Terazi
Tutulma yükselen Terazilerin 11. evinde gerçekleşiyor ve 5/11 aksını etkiliyor. Bu aksta gerçekleşen tutulmalar çocuklar, romantik ilişkiler, gerçek özünüzün ne kadar sahne alabildiği, kendinizi ne kadar özgür hissettiğiniz, başkalarının onayına ve alkışına duyduğunuz ihtiyaç, arkadaşlarınız, sosyal çevreniz ile ilgilidir. 11. ev arkadaşların, gelecek hedeflerinin, insani projelerin evidir. Doğru arkadaşlar sizi doğru hedeflere taşırlar. Bu tutulma sizin sosyal çevrenizle ve arkadaşlarınızla ilgili bir tutulma. Gerçek sevgiyi en iyi deneyimleyebileceğiniz hayat alanınız arkadaş ilişkileriniz. Bu tutulmada gelecek hedefleriniz , doğru arkadaş, doğru sosyal çevre, doğru gelecek planları sizin bir numaralı gündeminiz. Bu tutulmada aşk sizi arkadaşlar yoluyla ve grup aktivitelerinde veya sanal ortamda yakalayabilir.
Yükselen Akrep
TutulmaKim olmak istediğinizi gösteren 10. evinizde gerçekleşiyor. Yükselen Akreplerin iş hayatlarını ve toplum önündeki bilinirliklerini doğrudan etkileyen olaylar getirecek olan bir tutulma. Yükselen Akrepler toplum önündeki itibarlarına olan aşklarıyla yüzleşebilirler bu tutulmada. Ayrıca ketum ve gizemli dünyalarında yaşarken, bu tutulma ile toplum önüne çıkma, dikkat çekme, cesaretle kendilerini sahneye koyma arzularını tetikleyecek veya fırsat sunacak olaylar yaşayabilirler. Yükselen Akreplerin olmak istedikleri kişinin kim olduğu gerçeğiyle yüzleşme, kim olmak istediklerini görme şansları olan bir tutulma. Tepe nokta dediğimiz (MC) noktanın derecesi 17-27 derece arası Aslan ise tam özünüze uygun bir iş kapınızı çalmak üzere veya hali hazırda çaldı. Şüpheleriniz, şiddetli korkularınız ve ya hep ya hiç türü yaklaşımlarınızla bu fırsatı kaçırmamaya dikkat etmenizde fayda var.
Yükselen Yay
Yükselen Yayların 9. evinde gerçekleşen bir tutulma. Kendinizin en geniş versiyonunun ne olduğunu görme şansınız var bu tutulma yoluyla. Uzak yerler, bilmediğiniz konular, size yabancı insanlar yoluyla aşkı deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz. Her türlü fanatik inanç ve ahlaki değerler, hayatın derin manasını anlamak, farklı bakış açılarına gösterilen, gösterilmesi gereken saygı bu tutulmanın ana temaları. Derin bilgiye saygı duymayı öğrenmeniz, din gibi hassas konularda ben bilirimci veya alaycı tavırlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bildiğiniz denizlerden uzaklara açılma şansı da var. Yayıncılık, yurtdışı, akademik konular veya eşinizin ailesi ile ilgili beklediğiniz cevaplar var ise bu tutulma cevapları size getirebilir. Bu dünyada ördüğünüz rüyanızın veya görmek için geldiğiniz rüyanızın ne olduğu da aydınlığa çıkabilir.
Yükselen Oğlak
Yükselen Oğlakların en derin korkularının evinde gerçekleşen bir tutulma.
Samimi yakınlık dediğimiz seks, bir başkasının önünde çıplak kalabilme cesareti, ölüm, borç bunlardan hangisi en korktuğunuz şeyse o konu gündeminize gelebilir. Bu tutulma 8. evde gerçekleşiyor ve 8. ev ölümü dediğimiz ölüm şekli genellikle fiziksel değil, enerjisel bir ölümdür. 8. evini Aslan burcu yöneten kişiler sevgisiz bir seks hayatını kaldırmakta zorlanırlar. Bu tutulma belki gerçek aşk saplantısının ölmesi gereken bir tutulma olabilir.
Borçlar, vergiler hepsi bu tutulmanın konusu. Maddi gücün başkasında olduğu bir hayat yaşıyorsanız bazı krizlerle birlikte bu durumla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Kredi başvurularınızın sonuçlanması, vergi borçları ile ilgili bazı konular, mide, pankreas, karaciğer, safra kesesi bağlantılı ameliyatlar gündeminize gelebilir.
Yükselen Kova
Evlilik ve ortaklıklar ile ilgili beklediğiniz sonuçları alma zamanınız. Bu tutulma size yeni bir ilişki getirebilir veya halihazırdaki ilişkinizin gerçekte nereye gittiğinin farkına varabilirsiniz. Yükselen burcunuzun özgürlük maskesinin tersine bütün hayatınızda en çok istediğiniz şey bir hayat arkadaşına sahip olmak. Hayat enerjiniz, neşeniz, hayata olan sevginiz bir hayat arkadaşınız olması ile mümkün ve size bu ihtiyacınızı gösterecek bir tutulma. Kendinize komik, çocuk ruhlu bir eş bulmaya çalışmanızda fayda var. Ödün vermeyi öğrenmeniz gerekebilir.
Yükselen Balık
Tutulma 6. evinizde gerçekleşiyor. Bir sağlık problemi, işiniz, evde veya işyerinde sizin için çalışan kişiler, varsa ev hayvanlarınızı gündeminize taşıyacak bir tutulma. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bırakmak istediğiniz bir beslenme modeli varsa veya sigara, alkol, herhangi bir bağımlılığınız varsa bu tutulmayı takip eden günlerde bırakmanızda fayda var. Aslan / Kova tutulmaları 1,5 yıl boyunca sizin gizli ve açık hastalıklar hanenizde gerçekleşecek. Bağımlılıklarınızı mecbur kalmadan bırakmayı seçerseniz, tutulmaları daha kolay atlatabilirsiniz.

 

Mars Koç Burcunda – Birinci Savaşçı

 

Etki dönemi: 28 Ocak- 10 Mart
Cesaretin olduğu kadar korkuların da gezegeni olan Mars, en korktuğu şeylerden biri olan kontrolü kaybetme enerjisiyle yüklü Balık burcu yolculuğunun sonuna geldi. İlk bedensel enerjimize tekabül eden Mars enerjisi, hayatta kalmak için verdiğimiz tepkiler, temel ihtiyaçlar ve hepimizin yükselen burcu enerjisi ile ilgilidir. Mars enerji merkezi ve dolayısıyla yükselen burcumuz, bizim hayata karşı nasıl davrandığımız ve kendimizi korumak, temel ihtiyaçlarımızı gidermek için ne tür tepkiler verme eğiliminde olduğumuzu bize gösterir.
Mars merkezi bedenin tepkisel harekete geçme merkezidir ve içinden geçtiği burç bu harekete geçme enerjisinin kaynağını gösterir. Balık burcundaki Mars, geçtiğimiz 1,5 aylık dönem boyunca hiç hoşlanmadığı, bireyselliğine darbe vuran, irade kullanmayan, kontrolünü kaybettiği, hayali korkularla savaştığı bir enerji ile titreşti. Mars Balık burcunda hayali korkularla, kendi hayal dünyasında savaşır. Oysaki Koç burcundaki Mars, söz konusu korku bir gerçek tehlike de olsa, illüzyon da olsa savaşını gerçek dünyada, görünür bir biçimde verir.
Mars, 28 Ocak tarihi itibarıyla yaklaşık 1,5 ay boyunca kendi enerjisi ile aynı enerjiyi taşıyan yönettiği burç olan Koç burcu enerjisinde seyredecek. Söz konusu zaman diliminde, yeni şeylere başlamak, cesur adımlar atmak için her birimizin yükselen burcu enerjisi ve doğum haritasındaki Mars tetiklenecek.
Mars’ın Koç burcundan geçerken en sık olumsuz zuhuru acelecilik ve saldırganlıktır. Bu olumsuz oluş halinin sebebi ise Mars enerjisinin hayatta kalmaya yönelik bir enerji olması ve motivasyonunun düşmanla savaşmak olmasıdır. Mars merkezi doğrudan bizim bağışıklık sistemimizin enerjisel boyutudur. Ancak problem  özellikle Koç burcu Mars enerjisinin her şeyi düşman algılama eğilimi taşıması ve iyi hücrelere de saldırmasıdır. Doğadaki tüm canlılar kendilerinden olmayan hücrelere karşı savunma geliştirirler. Zayıf bağışıklık sistemleri kendini savunamaz ve vücut tekrarlayan hastalıklarla zayıf düşerken, aşırı çalışan bağışıklık sistemleri iyi hücrelere de saldırırlar. Mars Koç burcundayken  genel gökyüzü enerjisi olarak  hepimiz savunma sistemimizin aşırı çalışma riski taşıdığı bir döneme geçiş yaparız. Koç burcunun ve Mars’ın hemen hemen her daim niyeti saf ve iyidir, tek niyeti vardır: Hayatı pahasına korumak
Bağışıklık sistemleri “senden olmayan hücreye karşı savunmaya geç veya saldır” şeklinde programlanmışlardır, Mars merkezinin de programı budur. Mars Koç’tan geçerken aşırı dürtüsellik, dostu düşman sanıp “kendimizden olan hücreye” saldırmamıza sebep olur. Mars Koç geçişlerinde bireysel sorumluluğumuz saldırma ve savunma mekanizmanıza dikkat etmektir.
 “Düşmandan korkup kapını kilitlersen, dostun da dışarı da kalır” misali düşmanı bertaraf etmek için dostu da harcama riski taşıdığımız  1,5 aylık bir dönemde olacağız. Aşağıdaki tabloda Güneş’in Doğsun kitabımdaki yükselen burçlara göre tehdit altında hissettiğimizde Mars merkezinin en ağırlıklı olarak  vereceği tepkilerin yer aldığı tablo var. Yükselen burcu çizginize yakın bir gezegen varsa, o gezegenin temsil ettiği tarz da sizin yükselen burç enerjinizle birlikte sentezleyerek vereceğiniz tepkilere işaret eder.
Mars merkezinin korku ve gerçek tehlikeyi birbirinden ayırt edebilmesi bu merkez enerjisinin kendini güvende hissetmesiyle mümkün olur. Mars merkezini güvende hissetmeye, enerji diliyle topraklamaya yarayan bir kaç oluş hali şunlardır:
Sarılmak, masaj, toprak ile tenin teması, yürümek, koşmak, koşucu esneme hareketleri (bacak arkası ve kasık bölgesini açmaya yönelik hareketler), boynunuza kadar çektiğiniz bir battaniye ile 15 dakika hareketsiz yerde sırtüstü yatmak (hareketsizlik hali acelecilik dürtüsünün panzehiridir)

 
 


Yükselen Burç /
Yükselene yakın gezegen

Korku sonucu verdiği tepki
Koç / Mars

 

Öfke, şiddet, agresyon, saldırmak
Boğa / Venüs

 

Kaale almamak, tepkisizlik
İkizler / Merkür

 

Yalan söylemek
Yengeç / Ay

 

Ağlamak, içine kapanmak
Aslan /Güneş

 

Diktatörleşmek, cezalandırmak
Başak / Merkür

 

Eleştirmek, yargılamak, aşağılamak
Terazi / Venüs

 

Ödün vermek, dengesiz davranışlar göstermek
Akrep / Pluto

 

Haddini bildirmek, intikam almak
Yay / Jüpiter

 

En iyi tepkiyi vermeye çalışır
Oğlak / Satürn

 

Karamsarlığa kapılır, donuk davranır, duvar örer
Kova / Uranüs

 

Asileşir, inatçılık yapar
Balık / Neptün

 

Ne tepki vereceğini bilemez

 

aaaa

Astroloji bizlere gelecekten daha fazlasını armağan eder: Bugünü